Ministerstvo obrany chce poslat do vesmíru experimentální družici

Ministerstvo obrany hledá, kdo vyvine experimentální družici pro plánovaný národní satelitní systém. Vítěz vypsaného tendru dostane za úkol výzkum, vývoj a výrobu testovacího zařízení. Jde o první krok, který předchází samotnému vypuštění družic. ČTK to řekla Alžběta Riethofová, mluvčí Vojenského zpravodajství. Projekt plánovaného satelitního systému má na starosti právě vojenská tajná služba.

Ministerstvo obrany
doporučujeme

Zpravodajci před rokem oznámili, že připravují projekt národní družicové technologie. V jeho rámci by mělo Česko do několika let do vesmíru vyslat vlastní datové družice. Na starosti budou mít především získávání obrazových informací.

Obrana v únoru vypsala zakázku Projekt GOLEM X, který je podle Riethofové prvním krokem na cestě České republiky k vlastnímu satelitnímu systému. "Úkolem projektu je výzkum, vývoj, výroba a poloprovoz testovacího zařízení ve formě experimentálního globálního orbitálního elektrooptického systému (GOLEM)," poznamenala. O zakázce informoval server Forces News.

Díky projektu by měly být ověřeny technologie a vlastnosti i další parametry fungování satelitního systému na nízké oběžné dráze. Vítězná firma tak bude mít za úkol prověřit, jak bude zamýšlená družice na orbitě manévrovat, jak bude stabilizována, jak bude komunikovat nebo jak bude pořizovat elektro-optická a telemetrická data.

Technologie a zkušenosti z experimentálního pilotního Projektu GOLEM X poté využije národní satelitní systém GOLEM, jeho vývoj a výroba by měly následovat po pilotním projektu.

Příprava družicové technologie spadá pod Satelitní centrum ČR (SATCEN ČR), které provozuje Vojenské zpravodajství. SATCEN ČR má na starosti obrazový kosmický průzkum. "Hlavním úkolem SATCEN ČR je poskytovat konkrétní, detailní a přesné informace o pozicích, fyzických charakteristikách objektů a zemského povrchu, prostředí a jevech s cílem identifikace současného a predikce budoucího stavu, hodnocení rizik a záměrů zájmových entit," poznamenala Riethofová. Výstupy má k dispozici česká armáda a Severoatlantická aliance, mohou sloužit ale také pro integrovaný záchranný systém a další státní instituce.

Ve výroční zprávě za rok 2019 Vojenské zpravodajství na podzim napsalo, že do vývoje by měly být zapojeny jen české firmy. "Cílem projektu je dosažení jisté nezávislosti v oblasti kosmického pozorování země, potažmo i vyšší zajištění bezpečnosti České republiky," uvedla zpráva. Národní satelitní systém bude podle VZ moct být využit i pro správu českého území a pro monitorování rizikových jevů pro potřeby krizové řízení a Integrovaného záchranného systému.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předseda ÚOHS potvrdil pokutu půl miliardy za armádní tendr na vrtulníky

07.04.2021 15:09 Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun…

Strážníci v Uherském Hradišti při zákroku proti muži bez roušky zákon…

07.04.2021 11:20 Strážníci v Uherském Hradišti při svém zákroku proti muži bez roušky, který se stal 10. března,…

Policie během svátků zaznamenala 6921 přestupků proti opatřením

06.04.2021 16:50 Policisté v Česku od pátku do pondělka zaznamenali 6921 přestupků spojených s nedodržováním…

Ministerstvo se dohodlo s policií na kontrolách karantén a izolací

01.04.2021 13:23 Ministerstvo zdravotnictví podepsalo dohodu s policií, podle které budou krajské hygienické stanice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama