Z vládní letky by měly do konce roku zmizet celkem tři letadla a někteří ústavní činitelé se proto obávají o osud svých diplomatických cest. Premiér Andrej Babiš se k tomu vyjádřil tak, že mohou využívat běžných komerčními linkami stejně jako ostatní občané.
Podle informací CNN Prima News disponuje vládní letka dvěma Airbusy A-319 z roku 2007, jedním malým letadlem typu Bombardier Challenger 601 z roku 1992 a dvěma starými ruskými stroji Jak-40 z let 1978 a 1979. Zmiňovaná sovětská letadla vlastněná armádou se letos na podzim vyřadí z provozu nejen kvůli svému stáří, nýbrž i nízké kvalitě. Do srpna příštího roku čeká stejný osud i Challenger.
„Potvrzujeme ukončení provozu letounů typu Jak-40 do října 2020 a ukončení provozu letounu typu Challenger CL-601 do srpna 2021,“ informovala Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení Generálního štábu Armády České republiky.
Pro přepravu politiků využívá česká armáda ještě také letouny CASA C-295, přičemž do roku 2022 by měly přibýt ještě další dva. Vojákům je k dispozici také šest vrtulových L-410. To jsou ale vojenské letouny, které nenabízí dostatečný komfort, jelikož jsou určeny pro výcvik vojáků a přepravu materiálů.
Z výše uvedených důvodů budou pro delší cesty vládních a ústavních činitelů, které často doprovází i podnikatelská delegace, určeny pouze dvě letadla Airbus. Někteří ministři se proto obávají, že v budoucnu nebudou mít čím létat.
Hamáček: Letka se musí obnovit
Že je obnova letky nezbytná, a že k ní i dojde, potvrdil také ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). "Obáváme se toho. Opakovaně poukazujeme na nutnost obnovy dopravních letadel. Bylo to i několikrát tématem jednání vlády, nicméně je to v gesci ministerstva obrany,“ nechal se slyšet.
"Armáda je a bude i nadále připravena a schopna plnit úkoly související s přepravou ústavních a vládních činitelů. Pořízení dalšího letounu není na programu dne,“ vyjádřil se k tomu ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) se slovy, že se nové letouny nakupovat nebudou.
Babiš: Musí se šetřit, létají linky
"Budeme šetřit. Víc letadel nepotřebujeme, létají i linky,“ řekl premiér Babiš se slovy, že i on jako člen minulé vlády cestoval výhradně linkou economy class. "Jako premiér jsem letěl linkou za vlastní peníze na intronizaci (nového císaře Naruhita, pozn. red.) do Japonska i se svojí paní. Nebo na zasedání OSN do New Yorku. Nebo ještě jako ministr financí do USA. Všechny tyto lety jsem realizoval linkami za vlastní,“ podotkl.
Mimo jiné také připomněl, že se během koronakrize téměř nelétalo a že se ani nic zásadního nedělo. "Je potřeba podpořit ekonomickou diplomacii pro naše firmy. Cestování poslanců a senátorů má určité rezervy,“ nechal se slyšet předseda vlády
Vládní letka je určená pro členy vlády a poslance. Její linky startují z vojenského letiště v pražských Kbelích a v souladu s protokolem je při přidělování letadel dodržovaná předepsaná hierarchie: prezident, předseda Senátu, předseda Sněmovny, premiér, kteří se ale mohou mezi sebou dohodnout, kdo v jakém pořadí poletí.
Letadla se s potížemi setkávala už dříve. V roce 2016 uvízl Jan Hamáček coby tehdejší předseda Sněmovny i s delegací v Malajsii kvůli poruše airbusu, a to na dva dny. Problém spočíval v záložním systému zobrazení umělého horizontu kombinujícího náklon, klesání a stoupání letounu. S provozními potížemi se setkal i druhý airbus.
Challenger se zase v roce 2011 setkal s problémem při vysunování přistávacích klapek. Dva roky předtím mu během letu dokonce prasklo čelní sklo, přičemž se na palubě tehdy nacházel někdejší ministr Martin Bursík.
Poškozené sklo se nevyhnulo ale ani exprezidentovi Václavu Klausovi, bývalému ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a exšéfovi diplomacie Cyrilu Svobodovi, který se do takové situace dostal dokonce dvakrát za sebou. "Zubatá nás minula o pár metrů,“ řekl mu tehdy pilot.
Související

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

Česko uzavírá ambasádu v Teheránu, přidávají se další. Situace je nebezpečná, lidé dostali varování
diplomacie , politika , Andrej Babiš , Vojenská letadla , letadla, letectví , Armáda České Republiky
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné
před 1 hodinou

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci
před 1 hodinou

Fico je připraven jednat s Merzem. Pak by mohl zvednout ruku pro další protiruské sankce
před 2 hodinami

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat
před 3 hodinami

Poruchy se násobily. Česko už začíná tušit, proč došlo k blackoutu
před 4 hodinami

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené
před 5 hodinami

V Rusku pohřbili odvolaného ministra Starovojta. Putin na obřad nepřišel
před 5 hodinami

Zelenskyj: Potřebujeme finance a sestřelíme všechno. Snaží se zachránit protivzdušnou obranu
před 6 hodinami

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
před 7 hodinami

Z Ruska je zklamaný. V pondělí budu mít zásadní prohlášení, oznámil Trump
před 7 hodinami

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony
před 8 hodinami

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média
před 9 hodinami

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
před 9 hodinami

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí
před 9 hodinami

Další průzkum, jiná čísla. ANO je první, vládní strany si pohoršily
před 10 hodinami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 10 hodinami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 12 hodinami

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera
Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.
Zdroj: Libor Novák