Politici mají létat se spoluobčany. Budeme šetřit, existují linky, vzkazuje Babiš

Z vládní letky by měly do konce roku zmizet celkem tři letadla a někteří ústavní činitelé se proto obávají o osud svých diplomatických cest. Premiér Andrej Babiš se k tomu vyjádřil tak, že mohou využívat běžných komerčními linkami stejně jako ostatní občané.

Podle informací CNN Prima News disponuje vládní letka dvěma Airbusy A-319 z roku 2007, jedním malým letadlem typu Bombardier Challenger 601 z roku 1992 a dvěma starými ruskými stroji Jak-40 z let 1978 a 1979. Zmiňovaná sovětská letadla vlastněná armádou se letos na podzim vyřadí z provozu nejen kvůli svému stáří, nýbrž i nízké kvalitě. Do srpna příštího roku čeká stejný osud i Challenger.

„Potvrzujeme ukončení provozu letounů typu Jak-40 do října 2020 a ukončení provozu letounu typu Challenger CL-601 do srpna 2021,“ informovala Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení Generálního štábu Armády České republiky.

Pro přepravu politiků využívá česká armáda ještě také letouny CASA C-295, přičemž do roku 2022 by měly přibýt ještě další dva. Vojákům je k dispozici také šest vrtulových L-410. To jsou ale vojenské letouny, které nenabízí dostatečný komfort, jelikož jsou určeny pro výcvik vojáků a přepravu materiálů.

Z výše uvedených důvodů budou pro delší cesty vládních a ústavních činitelů, které často doprovází i podnikatelská delegace, určeny pouze dvě letadla Airbus. Někteří ministři se proto obávají, že v budoucnu nebudou mít čím létat.

Hamáček: Letka se musí obnovit

Že je obnova letky nezbytná, a že k ní i dojde, potvrdil také ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). "Obáváme se toho. Opakovaně poukazujeme na nutnost obnovy dopravních letadel. Bylo to i několikrát tématem jednání vlády, nicméně je to v gesci ministerstva obrany,“ nechal se slyšet.

"Armáda je a bude i nadále připravena a schopna plnit úkoly související s přepravou ústavních a vládních činitelů. Pořízení dalšího letounu není na programu dne,“ vyjádřil se k tomu ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) se slovy, že se nové letouny nakupovat nebudou.

Babiš: Musí se šetřit, létají linky

"Budeme šetřit. Víc letadel nepotřebujeme, létají i linky,“ řekl premiér Babiš se slovy, že i on jako člen minulé vlády cestoval výhradně linkou economy class. "Jako premiér jsem letěl linkou za vlastní peníze na intronizaci (nového císaře Naruhita, pozn. red.) do Japonska i se svojí paní. Nebo na zasedání OSN do New Yorku. Nebo ještě jako ministr financí do USA. Všechny tyto lety jsem realizoval linkami za vlastní,“ podotkl.

Mimo jiné také připomněl, že se během koronakrize téměř nelétalo a že se ani nic zásadního nedělo. "Je potřeba podpořit ekonomickou diplomacii pro naše firmy. Cestování poslanců a senátorů má určité rezervy,“ nechal se slyšet předseda vlády

Vládní letka je určená pro členy vlády a poslance. Její linky startují z vojenského letiště v pražských Kbelích a v souladu s protokolem je při přidělování letadel dodržovaná předepsaná hierarchie: prezident, předseda Senátu, předseda Sněmovny, premiér, kteří se ale mohou mezi sebou dohodnout, kdo v jakém pořadí poletí.

Letadla se s potížemi setkávala už dříve. V roce 2016 uvízl Jan Hamáček coby tehdejší předseda Sněmovny i s delegací v Malajsii kvůli poruše airbusu, a to na dva dny. Problém spočíval v záložním systému zobrazení umělého horizontu kombinujícího náklon, klesání a stoupání letounu. S provozními potížemi se setkal i druhý airbus.

Challenger se zase v roce 2011 setkal s problémem při vysunování přistávacích klapek. Dva roky předtím mu během letu dokonce prasklo čelní sklo, přičemž se na palubě tehdy nacházel někdejší ministr Martin Bursík.

Poškozené sklo se nevyhnulo ale ani exprezidentovi Václavu Klausovi, bývalému ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a exšéfovi diplomacie Cyrilu Svobodovi, který se do takové situace dostal dokonce dvakrát za sebou. "Zubatá nás minula o pár metrů,“ řekl mu tehdy pilot.

Související

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy. Analýza

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

Více souvisejících

diplomacie politika Andrej Babiš Vojenská letadla letadla, letectví Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

před 1 hodinou

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump po atentátu v Butleru.

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy