Vláda si ujasnila dopravní priority, chce rychlejší stavbu dálnice a vodní dílo

Výstavba dálnice D43 v úseku z Brna do Moravské Třebové a stavba vodního díla Vlachovice na Zlínsku by se měla zrychlit, chce vláda. Kabinet proto na dnešním zasedání aktualizoval materiály k politice územního rozvoje. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Vláda počítá s tím, že výstavba D43 by se mohla urychlit až o dva roky.

Vláda ČR
doporučujeme

"Předkládaný návrh představuje takzvanou mimořádnou aktualizaci politiky územního rozvoje z důvodu naléhavého veřejného zájmu, kterou umožňuje stavební zákon," uvedlo v předkládací zprávě ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které za aktualizaci odpovídá.

Podle MMR je třeba vyřešit dopravní uspořádání v brněnské aglomeraci a podstatně snížit její zatížení hlukem a emisemi. Trasa D43 v úseku mezi Brnem a Moravskou Třebovou ještě není definitivně stanovená. Podle údajů na stránkách Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR by měla stavba dálnice D43 začít v roce 2025 úsekem mezi hranicemi Jihomoravského kraje a Starým Městem v okrese Svitavy. Úsek mezi Brnem a Moravskou Třebovou by se měl začít stavět o dva roky později. Úplné dokončení plánuje ŘSD v roce 2031.

Vodní dílo Vlachovice má sloužit především k zásobování obyvatel pitnou vodou, dále má snížit povodňová rizika a optimalizovat vodní režim v povodí řeky Vláry. Stavba vodního díla by podle předpokladů měla začít v roce 2026, dokončení je plánováno na rok 2030.

"Realizace uvedeného záměru se jeví jako nezbytná pro řešení nedostatku vody v oblasti Zlínska. Na základě studie bylo zjištěno, že původně dosti značný přebytek kapacity vodních zdrojů nad potřebami ve Zlínském kraji klesl od roku 2002 z 25 procent na pouhých pět procent v roce 2017," píše se ve zprávě. Mezi lety 2002 a 2015 se podle MMR na Zlínsku výrazně zvýšil počet požadavků na zásobování vodou ze skupinových vodovodů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragické nehody na silnicích: V září zahynulo 40 lidí, poslední obětí je…

01.10.2020 10:34 V září zemřelo při dopravních nehodách na silnicích v Česku 40 lidí. Je to o 15 méně než za celé…

Kompenzace pro dopravce: Stát rozdělí přes 400 milionů korun, nejvíc…

30.09.2020 08:28 Stát rozdělí mezi železniční dopravce přes 400 milionů korun. Kompenzace by měly pokrýt ztráty z…

Vážná nehoda na Olomoucku: Několik zraněných, jednoho museli hasiči…

28.09.2020 19:45 Aktualizováno Na silnici druhé třídy u Štěpánova u Olomouce se dnes odpoledne srazily dva osobní automobily. Na…

Za střety tramvají s chodci je často nepozornost, loni 113 nehod

28.09.2020 08:49 Srážky tramvají s chodcem patří k nejtragičtějším nehodám v provozu. Loni se v Česku stalo 113…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama