Vláda si ujasnila dopravní priority, chce rychlejší stavbu dálnice a vodní dílo

Výstavba dálnice D43 v úseku z Brna do Moravské Třebové a stavba vodního díla Vlachovice na Zlínsku by se měla zrychlit, chce vláda. Kabinet proto na dnešním zasedání aktualizoval materiály k politice územního rozvoje. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Vláda počítá s tím, že výstavba D43 by se mohla urychlit až o dva roky.

Přidejte svůj názor

Vláda ČR
doporučujeme

"Předkládaný návrh představuje takzvanou mimořádnou aktualizaci politiky územního rozvoje z důvodu naléhavého veřejného zájmu, kterou umožňuje stavební zákon," uvedlo v předkládací zprávě ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které za aktualizaci odpovídá.

Podle MMR je třeba vyřešit dopravní uspořádání v brněnské aglomeraci a podstatně snížit její zatížení hlukem a emisemi. Trasa D43 v úseku mezi Brnem a Moravskou Třebovou ještě není definitivně stanovená. Podle údajů na stránkách Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR by měla stavba dálnice D43 začít v roce 2025 úsekem mezi hranicemi Jihomoravského kraje a Starým Městem v okrese Svitavy. Úsek mezi Brnem a Moravskou Třebovou by se měl začít stavět o dva roky později. Úplné dokončení plánuje ŘSD v roce 2031.

Vodní dílo Vlachovice má sloužit především k zásobování obyvatel pitnou vodou, dále má snížit povodňová rizika a optimalizovat vodní režim v povodí řeky Vláry. Stavba vodního díla by podle předpokladů měla začít v roce 2026, dokončení je plánováno na rok 2030.

"Realizace uvedeného záměru se jeví jako nezbytná pro řešení nedostatku vody v oblasti Zlínska. Na základě studie bylo zjištěno, že původně dosti značný přebytek kapacity vodních zdrojů nad potřebami ve Zlínském kraji klesl od roku 2002 z 25 procent na pouhých pět procent v roce 2017," píše se ve zprávě. Mezi lety 2002 a 2015 se podle MMR na Zlínsku výrazně zvýšil počet požadavků na zásobování vodou ze skupinových vodovodů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žádný shortlist neexistuje, ohradil se Kremlík. Kandidátů do…

20.09.2019 13:37 Seznam kandidátů do představenstva Českých drah má 14 jmen a o jeho případném zúžení rozhodne…

Začne registrace do nového mýtného systému. Dopravci mají čtyři možnosti

20.09.2019 12:13 Registrace do nového mýtného systému se spustí v neděli. Funkční bude na 1300 kilometrech českých…

U Kladna se srazil autobus s autem, několik zraněných

19.09.2019 18:32 U Kamenných Žehrovic nedaleko Kladna se dnes odpoledne srazil autobus s osobním autem. Řidička auta…

Kamion v Brně sešrotoval autobus, jedna z cestujících zemřela

19.09.2019 17:29 Aktualizováno Ve Vídeňské ulici v Brně dnes před polednem narazil nákladní vůz do zájezdového autobusu, jedna z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama