Praha - Jak si vedla Věra Jourová při "grilování" v Bruselu? Politologové její vystoupení hodnotí vesměs kladně. Jedné chyby se prý ale dopustila. Jourovou ohodnotili i čeští europoslanci. Rýpl si Evžen Tošenovský za ODS, který je v Bruselu už od roku 2009.
Jourová se má stát eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví. ČR původně usilovala o získání některého z ekonomických portfolií, prioritou Jourové byl regionální rozvoj.
"Nebyla na to portfolio tak připravená a zvládla se to naučit. Myslím, že to zvládla dobře. Nebyla kontroverzní, neřekla nic moc překvapivého, takticky i věcně byla dobře připravena," řekl ČTK Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky.
Podle Víta Beneše z Ústavu mezinárodních vztahů Jourová působila dojmem, že se ve svěřené oblasti orientuje, i když hlavně z počátku působila trochu nejistě. "Nezaznamenal jsem žádné ostré útoky, které by měly naznačovat, že by neměla obstát," řekl Beneš.
Jako politicky nezralé či neprofesionální ale hodnotí Beneš to, že Jourová v úvodním představování mluvila o tom, že strávila v roce 2006 neoprávněně měsíc ve vazbě. Naopak podle Dostála byl tento přechod do osobní roviny "velmi chytrý".
Jako velmi dobře připravenou kandidátku označil Jourovou na twitteru lidovecký europoslanec Pavel Svoboda. Jeho kolegyně Michaela Šojdrová ocenila, že Jourová zdůraznila potřebu odstraňování bariér a nadbytečné administrativy.
Kritičtěji se vyjádřila pravicová opozice. ODS kritizovala to, že Jourová podpořila vznik veřejného žalobce. Podle Evžena Tošenovského (ODS) bylo hendikepem Jourové také to, že nemá s vystoupením před Evropským parlamentem zkušenosti. "V některých chvílích byla trochu rozpačitá. Byla na ní vidět určitá nezkušenost s tím prostředím a možná i to, že jí portfolio tolik nesedí," řekl Tošenovský.
Europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09) označil za nevěrohodné výroky Jourové k vazbám na Babiše. "Oceňuji, že se přihlásila i ke kontroverzním tématům jako je zřízení úřadu veřejného žalobce, kde je můj názor odlišný od jejího, ale i ženských kvót ve správních radách společnosti, kde jsme zajedno. Slabší byla v otázkách ochrany spotřebitele a osobních údajů," uvedl Polčák.
Související
Jourová skončí v hnutí ANO a pro tuto chvíli i v aktivní politice
EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 53 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
Ruský prezident Vladimir Putin se nejeví jako člověk, který by toužil po rychlé dohodě, spíše si užívá pocit, že je prosí o zvážení mírového návrhu. Pětihodinové setkání, které proběhlo mezi hlavou Kremlu a americkým vyslancem Donaldem Trumpem, jehož zástupcem byl zeť Jared Kushner, nepřineslo navenek žádné významné výsledky. Pro pochopení současné situace a konfliktu na Ukrajině je podle CNN užitečné podívat se na věc Putinovýma očima.
Zdroj: Libor Novák