Pospíšil jde proti Kovářové, stáhnul její rozhodnutí

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) zdaleka nekončí s revizí rozhodnutí, která učinila jeho předchůdkyně Daniela Kovářová. Podle úterního sdělení mluvčí Veroniky Ludvíkové nově k Nejvyššímu soudu putuje žádost o zpětvzetí stížnosti pro porušení zákona, kterou Kovářová podala letos v červnu.

Stížnost, která Pospíšilovi leží v žaludku, podala Kovářová ve prospěch Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka, kterým vrchní soud uložil desetiletý trest za krádež čtyřiasedmdesáti milionů korun z vozu bezpečnostní agentury. Kovářová se na soudce Nejvyššího soudu obrátila na podnět obhájců, kteří poukazovali na skutečnost, že dokazování bylo nedostatečné a neúplné.

"V případě této stížnosti by mohlo dojít k porušení výkonu spravedlnosti, a to hned ze dvou důvodů. Současně s ní byl totiž přerušen výkon trestu odnětí svobody u odsouzených. Navíc, její podání postrádalo souhlasné stanovisko příslušného státního zastupitelství, nedoporučili ho dokonce ani experti ministerstva spravedlnosti," odůvodnila mluvčí Pospíšilův krok.

K auditu veškerých rozhodnutí své předchůdkyně ministr přikročil ihned poté, co nastoupil do funkce. Výsledkem je mimo jiné i zrušení tendru na dodavatele náramků pro lidi odsouzené k trestu domácího vězení, který rezort pod vedením Kovářové vypsal. Ze všech stížností pro porušení zákona by přitom ta, kterou exministryně podala ve prospěch dvojice lupičů, měla být jedinou, u které bude Pospíšil usilovat o její zpětvzetí. "Ministr spravedlnosti prověřil všechny stížnosti pro porušení zákona, které podala jeho předchůdkyně. Vzhledem k tomu, že jde o výlučné právo ministra podat tento mimořádný opravný prostředek, respektuje většinu rozhodnutí bývalé ministryně. Navíc, značná část z nich již byla rozhodnuta," doplnila Ludvíková.

Celá záležitost podle ní povede ke změnám v zákoně. Pospíšilovi se totiž nelíbí skutečnost, že s podáním stížnosti pro porušení zákona je podle českého právního řádu spojena i možnost přerušit dotyčnému výkon trestu. "Považuje to za značně problematické a bude uvažovat o legislativní změně," dodala.

Související

Jiří Pospíšil

Pospíšil bude i jako pražský radní pobírat plat europoslance

Jiří Pospíšil (TOP 09) si k funkci náměstka pražského primátora pro kulturu a cestovní ruch nechá i mandát a plat europoslance, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny (HN). Odměnu za funkci v Praze pošle zvířecím útulkům. V kumulaci funkcí problém nevidí. Také se vzdá postu předsedy správní rady Musea Kampa, nechce vyvolávat dojem střetu zájmů, dodal.

Více souvisejících

Jiří Pospíšil Daniela Kovářová

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy