Pejsek a kočička vaří dort, černá díra na peníze lidí. Opozice se ostře pustila do vlády kvůli rozpočtu

Praha – Poslanci ve středu schválili rozpočet se schodkem 70 miliard korun. Podle premiéra Sobotky podpoří růst, investice i výdaje domácností. Opozice ale rak nadšená není. ODS mluví o černé díře na peníze, šedi a promarněných příležitostech.

ODS navrhla hned několik přesdunů v rámci rozpočtu, které ale nebyly přijaty. Předseda občasnkých demokratů Petr Fiala se domnívá, že vládní poslance nezajímali žádné argumenty. „Koalice tak schválila rozpočet na příští rok, který je doslova černou dírou na peníze všech občanů, kteří platí daně. Vláda se chystá rozházet téměř 30 miliard korun. V této výši jsme našli zbytečné výdaje, například za nové státní úředníky, nové trafiky pro stoupence vládních stran, zbytečné dotace a další," varuje Fiala.

Socialistická vláda opět rozhazuje peníze, které nevytvořila ona, ale občané. pic.twitter.com/FMmsaZZtRP

— Petr Fiala (@P_Fiala) 9. Prosinec 2015

Domnívá se, že sněmovna naopak podceňuje bezpečnostní rizika spojená s migrační krizí, když odmítla dát více peněz armádě. Kritizuje také to, že vysoké školy přijdou o celou jednu miliardu. „Přitom pouze kvalitní vysokoškolské vzdělávání zajistí konkurenceschopnost naší ekonomiky a naši dobrou budoucnost. To by se ale socialisté museli dohlédnout dál, než pouze na konec tohoto volebního období," tvrdí politik. Rozpočet koalice je, jako když si pejsek s kočičkou dělali dort," dodává.

Podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka rozpočet Česko nikam neposouvá. Sedmdesátimiliardový schodek jde podle něj proti základní ekonomické logice. „Všechny potřebné změny a kroky přesouvá vláda na úkor ekonomického rozvoje raději na příští politické reprezentace, aby neriskovala svoji oblíbenost v žebříčcích politických preferencí. Takto se ale sebevědomá vláda nechová. Podobu rozpočtu schváleného současnou vládou by snad šlo ještě tak očekávat od nějaké formy úřednické vlády, která by bez mandátu od voličů chtěla zajistit pouze jakýsi udržovací rozpočet bez dalších ambicí," ostře se do vlády pustil Skopeček, který rozpočet na rok 2016 označuje za „promarněnou příležitost".

Podle A.Babiše už je líp. Zapomněl ale dodat, zda to řiká jako ministr financí, nebo majitel Agrofertu. Chválit 70 mld. sekyru jinak nejde.

— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) 9. Prosinec 2015

Zbyněk Stanjura pak varuje, že příjmy státního rozpočtu jsou napnuty a jsou až příliš optomistické. Situace, kdy bude příjem o 100 miliadr vyšší, než se původně rozpočtovalo, se prý opakovat nebude. „Vzpomeňme si, že před rokem říkali čelní představitelé vlády, že vyrovnaný rozpočet bychom mohli dosáhnout někdy v roce 2017 až 2018. O rok později říkají 2018 až 2019. A jsem si skoro jist, že příští rok budou říkat: No, ale toho vyrovnaného rozpočtu můžeme dosáhnout někdy v letech 2019 až 2020. Pořád to odsouváme, říkáme - tak za ty tři až čtyři roky. Jenže o rok později jsou to opět 3 až 4 roky. Obávám se, že to tak bude i příští rok," posteskl si Stanjura.

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska nejvíce roste velmi neefektivní vládní spotřeba, tedy platy státních zaměstnanců. „Nejde zdaleka o ten 5% růst, proti kterému nic nemám, protože ekonomice se daří a platy byly předtím zmrazeny. Ale vláda příští rok předpokládá přijetí 13,5 tisíce nových státních zaměstnanců. Když si k tomu připočteme ještě letošních sedm tisíc, tak během dvou let vláda dokázala zatížit daňového poplatníka zhruba 20 miliardami na nové státní zaměstnance. Zdaleka to nejsou jenom učitelé a hasiči, jak vláda ráda říká, ale především jsou to úředníci. Hlavní vládní priorita jsou platy na nové státní úředníky. To opravdu není investiční nebo prorůstový rozpočet," uvedl Kalousek pro Českou televizi. Vysoký deficit pak označil za „rozpočtový hřích". 

Související

Roman Kraus (ODS)

Náhle zemřel senátor Roman Kraus

Ve středu 30. října 2024 ve věku 69 let náhle zemřel Roman Kraus, dlouholetý člen Občanské demokratické strany, bývalý senátor, lékař a někdejší ředitel brněnských fakultních nemocnic. Příčinou úmrtí byla plicní embolie, jak informovala strana.

Více souvisejících

ODS státní rozpočet Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy