Praha/Brusel – EU chybuje, když spoléhá jen na Turecko a chybí jí alternativní plán. Závislost na jednom partnerovi vždy může přinést vydírání, říká o pondělním summitu Evropské unie a Turecka český ministr financí Andrej Babiš. A opozice s ním souhlasí.
Výsledkem nové dohody s Tureckem by měl být především jasný plán na to, jak vracet uprchlíky, komentoval pondělní summit EU za účasti Turecka vicepremiér Babiš. Uvedl také, že mechanismus vracení uprchlíků je třeba domyslet do detailů. Potřebným postupem by podle Babiše mělo být vyřešení situace přímo v Sýrii. "To by se mělo řešit. Tam mám pocit, že to není dostatečně intenzivní," míní ministr financí. Cílem by podle něj mělo být, aby se uprchlíci mohli vrátit domů spíš než to, aby se řešilo množství, kolik jich EU může přijmout.
Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje požadavky Ankary představené na summitu za vydírání . V podobném duchu se vyjádřila i místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.
Filip na tiskové konferenci uvedl, že Turecko si počíná nesolidárně. „Musím zásadním způsobem odmítnout pokus o vydírání EU ze strany Turecka," řekl na tiskové konferenci s tím, že Ankara nerespektuje závazky z mezinárodních smluv. Pokud myslí země vážně svou žádost o rychlejší projednání vstupu do EU, nemůže podle předsedy KSČM své povinnosti plnit za peníze cizích daňových poplatníků.
Ankara na summitu slíbila, že převezme zpět na náklady unie všechny migranty, kteří se od zatím ještě nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy. Avšak za každého syrského občana, který bude vrácen, by měly evropské státy přijmout od Turků jednoho syrského uprchlíka s nárokem na azyl.
Předseda ODS Petr Fiala v tiskové zprávě princip „jeden za jednoho" odmítl jako další pokus o zavedení migračních kvót, které podle něj nefungují a navíc porušují suverenitu států. „Závěry summitu považuji za porušení dosavadní dohody o relokaci, na které se EU shodla v září minulého roku," uvedl Fiala. Je přesvědčen, že přemisťování uprchlíků by bylo jen další pobídkou pro migranty, aby přišli do Evropy.
Europoslanec ODS Jan Zahradil uvedl, že při vyjednávání s Tureckem je nutné si uvědomit, že na tureckém území se nacházejí již tři miliony běženců. „Vítáme, že mají v Turecku nově přístup na pracovní trh a jejich dětem je zajištěno vzdělávání. Je nutné učinit vše pro to, aby se tyto milióny lidí nevydaly na cestu do Evropy. Nemůžeme ale podpořit další z řady návrhů na přerozdělování migrantů. Stále považujeme za nepřijatelné, aby rozhodnutí o udělení pobytu na území suverénního státu bylo vynucováno z vnějšku," vysvětluje
Připadá-li Evropě vyjednávání s Tureckem složité, je podle Zahradila potřeba zeptat se zejména spolkové kancléřky, proč nejprve v Turecku za celou osmadvacítku slibovala, že bude uprchlíky přebírat, aby poté - těsně před summitem - odkryla karty a veřejně přiznala, že žádný záložní plán neexistuje. „Opak je přitom pravdou: Plán na uzavření tzv. balkánské trasy je v tuto chvíli jediným smysluplným opatřením a česká vláda na něm musí trvat, i navzdory nechuti Německa nelegální migraci omezit,"dodal Zahradil.
Turci výměnou za realizaci plánu chtějí tři miliardy eur (přes 80 miliard Kč) navíc nad rámec stejné sumy domluvené loni. Evropa by také měla urychlit jednání tak, aby bezvízový styk pro Turky mohl platit od letošního června. A EU by také měla začít připravovat otevření nových kapitol přístupových rozhovorů s Tureckem, které je dlouholetým kandidátem na členství v unii. „Údajně někteří premiéři říkali, že vždy, když potkají tureckého premiéra, tak přijdou o tři miliardy," komentoval požadavky s úsměvem Babiš.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát míní, že postup Turecka není žádným překvapením. „Dalo se očekávat, že Turecko využije situace a bude klást další požadavky. V případě, že nedojde ke shodě s Tureckem a funkčnímu řešení, budou muset nastupovat plány B a C," řekl na tiskové konferenci. Jeho strana se snaží, aby se problematika migrace dostala na program středečního jednání Sněmovny.
Související
Volby by vyhrálo hnutí ANO. Do Sněmovny by se dostali i Motoristé a komunisté
Konečná chce budovat „alternativu bezzubé sněmovní opozici“. Nemáme ideové klapky na očích, tvrdí
Aktuálně se děje
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
včera
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.
Zdroj: Libor Novák