Praha - Ústavní soud bude řešit zrušení části zákona, který policii umožnil uzavřít Hradčanské náměstí. Policejní opatření zabránilo v konání ohlášeného protestu proti porušování lidských práv v Číně při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku.
Návrh podepsalo 18 senátorů, informoval dnes ČTK za signatáře hlavně z klubů KDU-ČSL a STAN místopředseda senátního výboru pro lidská práva Jiří Šesták.
Policie na základě napadeného ustanovení zákona o pozemních komunikacích rozhodla o uzavírce téměř celých Hradčan a dalších míst. Podle Šestáka tím "bylo protiústavně zasaženo do shromažďovacího práva dříve řádně povolených shromáždění".
Napadené ustanovení umožňuje částečně nebo úplně uzavřít provoz na dálnicích, silnicích, místních komunikacích a veřejně přístupných účelových komunikacích. Nestanoví ale důvody uzavírky, okruh žadatelů, ani bližší rozsah omezení, poznamenal senátor.
"Scházejí i další podmínky, za kterých dopravní úřad posuzuje veřejný zájem na uzavírce a na tom, proč mají například bezpečnostní důvody přednost před ochranou ústavou zaručených práv. V úředním postupu dopravního úřadu tak nedochází k ochraně ústavou garantovaných práv ve správním řízení," uvedl Šesták.
Související
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
Pavel dostane návrhy na vyznamenání. Zapojili se poslanci i senátoři
Senát ČR , návštěva činského prezidenta v ČR , Ústavní soud ČR
Aktuálně se děje
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
včera
Na ME v rychlobruslení zajela Zdráhalová životní výkony. Ke stříbru přidala i zlato
včera
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
včera
Stubb: Napětí kolem Grónska poleví do konce tohoto týdne
včera
Evropský parlament se chystá k zásadnímu kroku. Chce zastavit obchodní dohodu s USA, píše BBC
včera
Co odhalily SMS evropských lídrů, které Trump zveřejnil?
včera
Proč není Zelenskyj na Světovém ekonomickém fóru? Oznámil, že do Davosu přijde pod jednou podmínkou
včera
Politico: Myšlenka náhrady za NATO naráží na první problémy
včera
V Davosu to vře. Trump si z lidí dělá blázny, ví, že se mu smějete, vaše reakce je trapná, vmetl Evropě Newsom
včera
Evropský pohár trpělivosti přetekl. Vydírat se nenecháme, vzkazuje Evropa Trumpovi
včera
Světové ekonomické fórum začalo. Von der Leyenová v úvodním projevu nešetřila Trumpa
včera
Zelenskyj oznámil zásadní inovaci protivzdušné obrany. Ukrajina chystá anti-dronový dóm
včera
Pochválí se za bystrost a obratem usne. Co se děje se zdravím Trumpa?
včera
Střelba v Chřibské se vyšetřuje jako vražda. Policisté zřejmě zasáhli zraněnou ženu
včera
Nechápu, co děláš s Grónskem, napsal Macron Trumpovi. Ten mu pohrozil obřím clem na víno
včera
Z Trumpova „šílenství“ není návratu, obává se Evropa. Zvažuje náhradu NATO, bez USA s Ukrajinou
včera
Cesta zpět už neexistuje, řekl Trump Ruttemu o Grónsku. Pak zveřejnil mapu Kanady s vlajkou USA
včera
Projev obrovské hlouposti, nepochopitelný akt slabosti... Trump tvrdě kritizuje krok, který sám podpořil
Donald Trump označil plán britské vlády na předání suverenity nad Čagoskými ostrovy Mauriciu za projev obrovské hlouposti. Americký prezident své nové stanovisko zveřejnil prostřednictvím sítě Truth Social. Tento krok představuje zásadní obrat v jeho dosavadním postoji k celé záležitosti.
Zdroj: Libor Novák