Praha - Novelu zákona o střetu zájmů v senátní podobě chtějí příští týden ve Sněmovně prosadit koaliční partneři lidovci a sociální demokraté. Podle zákulisních informací dnes ANO neuspělo u koaličních partnerů s návrhem na možnost nového zákona o střetu zájmů. Ve Sněmovně normu vedle ČSSD a KDU-ČSL podporuje pravicová opozice.
„V případě, že senátní verze náhodou neprojde, podpoříme sněmovní verzi novely. Nemyslím si, že v návrhu jsou nějaké chyby," uvedl po jednání koalice premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). ANO má podle něj možnost připravit k návrhu zvanému lex Babiš novelu.
Místopředseda lidovců Marian Jurečka uvedl, že je jeho strana připravena podpořit obě verze. O postupu budou ještě lidovci jednat v poslaneckém klubu. „Ty argumenty, které tady předložilo hnutí ANO, tak úplně nevnímáme, pokud s tím mají zásadní problém, tak ať hnutí ANO předloží novelu zákona," řekl novinářům po jednání.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zopakoval, že normu má za protiústavní. Na dotaz, zda už je rozhodnut po případném celkovém schválení normy obrátit se na Ústavní soud, zopakoval, že to nechá na posouzení právníků.
Sněmovní legislativci se materiálem na žádost ANO zabývali a tvrdí, že návrh schválený Senátem obsahuje chybu. Média nebude smět vlastnit nejen člen vlády, což měl být původní úmysl předkladatelů, ale také poslanci, senátoři a celá řada dalších veřejných funkcionářů. ČSSD a KDU-ČSL během dne uvedly, že jim nevadí, že senátní verze zákona možná obsahuje chybu. Podle poslance ČSSD a budoucího ministra pro legislativu Jana Chvojky nejde o chybu, ale záměr autorů návrhu.
Babiš před jednáním řekl, že zařazením na program schůze ČSSD opět porušila dohodu, protože slíbila nejprve věc projednat experty. Zopakoval, že návrh považuje za protiústavní. „Je to zákon z dílny pan (Miroslav) Kalousek a ČSSD, který mi má znechutit politiku, je to zákon, který je protiústavní, šitý na míru proti mé osobě," uvedl. Zásadní problém podle něj tkví v tom, že předkladatelé nedodrželi slib, že se norma nebude týkat současných ministrů.
Novelu vrátil Senát dolní komoře s odkladem účinnosti z ledna na září příštího roku. Norma má omezit podnikání ministrů.
Některé části by měly vejít v platnost téměř ihned po schválení, a to i podle návrhu pozměněného Senátem. Na Babišovu podnikatelskou skupinu Agrofert, do níž patří i mediální dům Mafra a rozhlasová stanice Impuls a televize Óčko, by dopadly pasáže, podle nichž by firmy členů vlády neměly přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Podle analýzy zveřejněné nedávno serverem HlídacíPes.org získaly firmy holdingu v posledních deseti letech veřejné zakázky až za 35 miliard.
Část, která členům vlády a dalším funkcionářům zakáže provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk, se má týkat až nově jmenovaných členů vlády.
Související
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
Andrej Babiš , Bohuslav Sobotka , ČSSD
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
před 1 hodinou
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
před 2 hodinami
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
před 3 hodinami
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
před 4 hodinami
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
před 5 hodinami
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
před 6 hodinami
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
před 7 hodinami
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
před 7 hodinami
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
před 8 hodinami
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
před 9 hodinami
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno před 10 hodinami
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
před 10 hodinami
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
před 12 hodinami
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
před 13 hodinami
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
před 14 hodinami
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
před 15 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
Více moderních bezbariérových vlaků a nová spojení po Česku i do zahraničí. To přinese cestujícím Českých drah nový jízdní řád pro rok 2026, který začíná platit už zítra, tedy v neděli 14. prosince.
Zdroj: Jan Hrabě