Praha - Ministr vnitra Radek John (VV) má připravený první balík "opravdových" protikorupčních opatření. Není však jasné, kdy změny začnou platit - řada z nich totiž naráží u koaličních partnerů. Informace přineslo pondělní vydání Mladé fronty Dnes.
V návrzích, se kterými dnes John hodlá seznámit novináře je například povinnost zveřejňovat jmenovité seznamy, jak který člen vlády i obecních a krajských zastupitelstev hlasoval, povinnost pro ministerstva, úřady a kraje zveřejňovat veškeré informace týkající se prodejů a nově i pronájmů majetku státu na internetové stránce Centrální adresa či přerozdělení pravomocí mezi zastupiteli a radou obcí. V řadě měst a vesnic je totiž uzavírání nejrůznějších nájemních smluv pouze v rukách radních.
Další účinná opatření v boji proti korupci John spatřuje mimo jiné ve vytvoření centrálního registru účtů, který policii zatím chybí. Pokud má u někoho podezření na korupci či jiný majetkový zločin a chce dotyčnému "projet" účet, musí nejdříve zjistit, kde jej má. To znamená obeslat desítky českých bank a dalších peněžních ústavů. Nově by se policisté jen podívali do registru a hned by věděli, kterou banku požádat o informace.
Pomoci policii by mělo i další opatření - rozšíření zločinů, na něž lze nasadit odposlechy. Poslanec ODS Marek Benda totiž společně s kolegy z ústavně-právního výboru vloni prosadil nenápadnou změnu zákona, která způsobila, že policie od letoška nemůže nasazovat odposlechy na množství protitunelářských a protikorupčních paragrafů. Proti tomu se bouří policisté, žalobci i někteří trestní soudci. Ministr John má připravenou změnu, zatím ale naráží na odpor partnerů.
Související
ČSSD se musí omluvit Johnovi za označení tunelář
Radek John se stydí. Za policii a za...
Radek John , banky , Korupce
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
před 1 hodinou
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
před 2 hodinami
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
před 4 hodinami
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
před 4 hodinami
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
před 5 hodinami
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
před 5 hodinami
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
před 6 hodinami
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
před 7 hodinami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 8 hodinami
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 8 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 9 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 10 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 11 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 12 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
Izraelské obranné síly (IDF) v úterý oznámily, že vyslaly své jednotky hlouběji do jižního Libanonu. Tento krok navazuje na dosavadní držení pěti strategických stanovišť a je oficiálně prezentován jako součást „posíleného dopředného obranného postoje“. Rozšíření pozemních operací přichází v reakci na stupňující se útoky teroristické skupiny Hizballáh, která od pondělí ostřeluje severní Izrael raketami a drony.
Zdroj: Libor Novák