Praha – Napětí vyvolala mezi stranami vládní koalice zpráva Deníku, že poradci premiéra Bohuslava Sobotky (ĆSSD) vypracovali analýzu, v níž se chtějí ptát na to, jak ministr financí Andrej Babiš (ANO) získal koncern Agrofert, který mu do února patřil. Šéf hnutí ANO je přesvědčen o tom, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vytváří atmosféru k tomu, aby ho mohl odvolat a zlikvidovat jako politického soupeře.
Deník uvedl, že Sobotkovi poradci v materiálu zaměřili na podstatu Babišova zbohatnutí a podnikatelských aktivit. Jde kupříkladu o dotaz, „jak získal manažer Andrej Babiš před 17 lety 45procentní podíl v Agrofertu v hodnotě necelých dvou miliard a kde na to vzal peníze, když do roku 2000 byl jeho zveřejněný čistý příjem pouze 8,3 milionu korun?" Dále autoři analýzy žádají vysvětlení Babišovy transakce z roku 1999, kdy "odkoupil od polostátního podniku Spolana desetiprocentní podíl v Agrofertu za pouhých 2,5 milionu korun, přestože jeho reálná hodnota byla několik set milionů korun".
Babiš považuje krok Sobotky za ničení práce vlády. „Je to pokračování mediálního honu na mou osobu, velice cíleného, a pan premiér si vytváří nějakou atmosféru, aby mě mohl odvolat. Aby mohl ovládnout ministerstvo financí, protože tam potřebuje sociální demokracie dělat kšefty, jako to dělala v minulosti," komentoval analýzu.
Sám Babiš důvody pro své odvolání nevidí. „Nevím, proč by mě odvolával, když jsme skončili v Evropě za Lucemburskem jako druhá nejlepší země z hlediska rozpočtu a z hlediska snížení dluhů. A to je můj výsledek," řekl s tím, že svou práci na ministerstvu financí hodnotí kladně.
Je prý přesvědčen o tom, že Sobotka o jeho odvolání vážně uvažuje. „Je to likvidace politického soupeře a je to neuvěřitelné, jakým způsobem on (Sobotka) poškozuje vládu a ničí celou práci vlády za ta léta, co tam jsme," řekl Babiš.
Věc podle něj s podzimními volbami do Sněmovny. „Je vidět, že mu (Sobotkovi) jde jen o přežití, a neváhá proto udělat cokoli. Klidně zaprodá fungující vládu a destabilizuje naši zemi, jen aby si udržel teplé místečko v politice, protože je na rozdíl ode mě on i jeho blízcí na tom existenčně závislý," uvedl Babiš.
„Považuji za skandální, že premiér zaměstnává na Úřadu vlády lidi ze sociální demokracie a tito poradci za peníze daňových poplatníků vyrábějí takové materiály," řekl. Dokument je prý zpracován na základě lží, které šíří někteří komentátoři. Autory analýzy označil za ekonomické analfabety.
Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) záležitost nechtěl komentovat. „Nebudu komentovat spekulace médií ani hysterické reakce na ně,“ uvedll v SMS zprávě pro EuroZprávy.cz vicepremiér.
Související
Babiš přirovnal Sáncheze k Merkelové. Španělsko by vyloučil ze Schengenu
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
Andrej Babiš , Bohuslav Sobotka , Vláda ČR , ČSSD , Pavel Bělobrádek
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory
před 1 hodinou
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
před 2 hodinami
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 3 hodinami
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
před 3 hodinami
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
před 4 hodinami
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
před 5 hodinami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 6 hodinami
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 7 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 7 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 8 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 9 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 10 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 11 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
včera
Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni
včera
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová
Irsko se v úterý odpoledne v katedrále svatého Patrika v centru Dublinu rozloučilo s úspěšným a uznávaným písničkářem a držitelem Oscara Glenem Hansardem. Hudebník minulý týden tragicky zemřel při nehodě na motorce. Bylo mu 56 let.
Zdroj: Lucie Podzimková