Praha - Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) by prosazoval nahlašovací činnost vůči podnikatelům, kteří podnikají načerno. Pro Český rozhlas (ČRo) zmínil příklad z Dánska, kde podvodného podnikatele nahlašují i jeho sousedé. Živnostníky před nedávnem rozzlobil svými výroky o tom, že by se jim měla zvýšit odvodová povinnost.
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) musel v posledních dnech žehlit své výroky na adresu živnostníků ze sjezdu odborového svazu Kovo, kterým by navýšil odvody na takovou úroveň, aby se jim vyplatilo se raději nechat zaměstnat. V rozhovoru pro Český rozhlas však prohlásil další kontroverzní výrok.
Nejprve zopakoval, že jeho prohlášení neútočila na živnostníky jako skupinu. Sám prý má mezi živnostníky spoustu známých a přátel a váží si jich. Mluvil prý o tzv. pseudopodnikatelích, kteří vykonávají svou činnost prostřednictvím tzv. švarcsystému. S podnikáním načerno by se Štěch vypořádal po svém.
V rozhovoru pro ČRo nabídl recept z Dánska, kde fungují formy nahlašovací činnosti. Podvodníka tak běžně mohou nahlásit i jeho sousedé. "Tam když je někdo nezaměstnaný, a přitom si dělá na svém, soused to prostě řekne, protože ho okrádá i o jeho peníze, které do systému dává. Tuto morálku bychom měli pozvednout vzájemně. Možná se to někomu nebude líbit, ale lhostejnost se nevyplácí," uvedl Milan Štěch.
Štěch svou myšlenku obhajuje argumentem, že by se alespoň omezily činnosti kontrolních mechanismů podnikatelů ze strany státu, kterých už je tak dost. Nahlašovací činností by se dle jeho slov nastolila zcela jiná atmosféra.
Související
Milan Štěch se po 24 letech rozloučil s horní komorou, senátoři mu tleskali vestoje
Štěch: Jsem zklamaný, děkuji voličům, kteří mi byli věrní
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
před 2 hodinami
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
před 2 hodinami
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
před 3 hodinami
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
před 4 hodinami
WHO poskytla zemím návod, jak se připravit na hantarivus
před 5 hodinami
Starmer rázně odmítl spekulace o svém konci. Rezignovat nehodlá
před 6 hodinami
Vrácení zboží na jeden klik? České e-shopy čeká zásadní změna
před 7 hodinami
EU zvažuje omezení sociálních sítí pro mladé. Zakázat je může už v létě
před 7 hodinami
Dialog skončil. Fanoušky čekají přísné represe, zrušené oslavy i kontrola občanek, oznámil Tvrdík
před 8 hodinami
Mrazivé detaily odhaleny. Vyšetřování zjistilo, co převážela potopená ruská nákladní loď
před 9 hodinami
Zelenského bývala pravá ruka je podezřelá z účasti na masivním případu korupce
před 10 hodinami
Den D pro Británii. Starmerova vláda se hroutí, může dnes definitivně padnout
před 11 hodinami
Výhled počasí do prvních červnových dnů. Teploty mají stoupat, hrozí bouřky
včera
Riziko je v Česku nízké, vzkazuje Vojtěch ohledně hantaviru
včera
Rulík a spol. se poprali s řadou omluvenek. Pastrňák nepojede, šanci mají hráči z AHL
včera
Slavii čeká správní řízení kvůli incidentu na sobotním derby
včera
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Aktualizováno včera
Francie potvrdila první případ hantavirové infekce
včera
Coca-Cola začala psát svůj příběh před 140 lety.K dostání byla jen v lékárnách
včera
Po čtyřech letech je jasno. ČD nechají opravit poškozené Pendolino
Pendolina patří k oblíbeným vozidlům na české železnici. Možná i z toho důvodu se České dráhy nakonec rozhodly pro obnovu soupravy poškozené při srážce v Bohumíně v roce 2022. Opravu zajistí česká společnost ČMŽO elektrotechnika s.r.o., informovaly ČD v tiskové zprávě.
Zdroj: Jan Hrabě