Praha - Jak ukázal aktuální průzkum společnosti SANEP v šesti největších městech ČR, nadcházející komunální volby mohou být opět v režii hnutí ANO. To by aktuálně vyhrálo hypotetické komunální volby v Brně, Plzni, Liberci, Ostravě a Ústí nad Labem. Pouze v Praze by aktuálně hnutí ANO skončilo až třetí za prvními Piráty a druhou ODS.
Piráti, kteří by v červnu opanovali pražský magistrát, mají ostatně velmi dobré šance na úspěch i v dalších pěti největších městech ČR, kdy v Plzni a Brně mají šanci aktuálně na třetí největší volební zisk.
Rovněž ODS nabírá dech a získává zpět důvěru svých voličů, a to i na úkor hnutí ANO. Aktuálně by ODS získala druhé místo vedle Prahy i v Brně a Plzni.
Ovšem nemalé šance na volební úspěch má i SPD, která by mohla navázat na svůj volební úspěch ve sněmovních volbách. SPD by získala druhý největší volební zisk v Ostravě a Ústí nad Labem.
TOP 09 by uspěla např. v Ostravě, kde by s přispěním ODS a Soukromníků mohla získat i třetí největší volební zisk a v Praze by aktuálně dosáhla s podporou hnutí STAN na čtvrtou příčku. Pátý největší volební zisk by pak TOP 09 získala v Plzni. Tím by však výčet volebního úspěchu TOP 09 v šesti největších městech ČR v podstatě skončil.
Hnutí STAN, které nevystupuje na kandidátkách pouze se svojí značkou STAN, ale kandiduje i pod jinými spolupracujícími hnutími a politickými uskupeními, by mohla uspět např. v Liberci, kde právě vystupuje pod značkou Starostů pro Liberecký kraj.
Pokud by výsledky hypotetických komunálních voleb v šesti největších městech ČR měly být odrazem výsledků ve všech městech a obcích ČR, pak by pro sociální demokraty mohly nastávající komunální volby dopadnout debaklem stejně jako pro KDU-ČSL.
Jakkoli však aktuální průzkum komunálních voleb v šesti největších městech ČR poukazuje na možný volební úspěch hnutí ANO, ale i ODS, Pirátů či SPD, je nutné říci, že finální volební kandidátky budou známy až v průběhu srpna, a do říjnových voleb je ještě dlouhá doba. Do volebních nálad mohou poměrně zásadně zasáhnout další politické události a celkové dění na domácí politické scéně. Rovněž i volební kampaně a případné mediální kauzy mohou hrát ve voličských náladách zásadní roli.
Aktuální průzkum voličských nálad pro komunální volby je tedy pouze orientační a platný aktuálnímu politickému dění.
V každém případě lze z provedeného průzkumu říci, že se vrací voliči zpět k ODS, ale posilují i voliči Pirátů, a to na úkor hnutí ANO. Posilující SPD pak získává své voliče i z řad KSČM a ČSSD. Zda se však jedná o trend, či se jde pouze o momentální anomálii, ukáže až další monitorování voličských nálad.
Související
O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů
Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí
Komunální volby , průzkumy , Volební preference , hnutí ANO , Česká pirátská strana , ODS , Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) , KDU - ČSL , volby
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Zelenskyj v Mnichově formuloval podmínky, za kterých Ukrajina přistoupí k podpisu mírové dohody
před 1 hodinou
Úleva, pak vystřízlivění. Rubio sklidil za svůj projev vřelý potlesk, Evropa přitom dostala tvrdé ultimátum
před 3 hodinami
Počasí: Zima bude pokračovat i příští týden, hrozí mrazy i sněžení
včera
Epibatidin. Jak funguje neurotoxin, který podle evropských spojenců zabil Navalného?
včera
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
včera
Sikorski: Pro Putina je nepřijatelná existence Ukrajiny jako národa s vlastní historií
včera
Biatlonového sprintu žen se účastnila i Davidová, ale stále se trápí. Vyhrála Norka před Francouzkami
včera
Útoky dokazují, že Putin nemá zájem o mír, tvrdí Frederiksenová. Sánchez je proti jadernému přezbrojování
včera
Trumpova administrativa chce údaje lidí, kteří na sociálních sítích kritizují ICE
včera
Vynález, bez kterého bychom neměli mobily. Telefon dnes slaví 150 let
včera
Biatlon nabídl mužský sprint, Fernstädtová první jízdy. Curleři čekají na první výhru
včera
Počasí: Nové varování meteorologů. Do Česka se vrací pravá zima, hrozí sněhové jazyky
včera
Británie: Navalnyj byl otráven smrtícím neurotoxinem jihoamerických pralesniček
včera
Po uzavření mírové dohody na Ukrajině nebezpečí pro Evropu vzroste, varoval na MSC Starmer
včera
Zelenskyj na MSC: Obětování Československa Evropu nezachránilo. Je iluzorní věřit, že rozdělení Ukrajiny přinese mír
včera
Finové si zlepšili chuť, Slováci zdolali domácí Italy. Kanada postupuje přímo do čtvrtfinále
včera
České hokejistky vysněnou olympijskou medaili nezískají. Ve čtvrtfinále nestačily na Švédky
včera
„Nevíme, jestli to Rusko myslí vážně.“ Rubio sklidil za projev na MSC potlesk ve stoje
včera
Macron na MSC: Nastal čas, aby Evropa uvažovala o vlastních jaderných zbraních
včera
Ukrajina mrzne. Proč jsou ruské údery na energetickou síť tak efektivní? V Česku by měly stejný účinek
Mnoho Ukrajinců se během letošní zimy, která je zatím nejmrazivější od začátku války, ocitlo bez vytápění v důsledku neustálých ruských útoků na energetickou infrastrukturu. Ukrajina je vůči těmto úderům obzvláště zranitelná kvůli dědictví ze sovětské éry v podobě komunálního centrálního vytápění. Tento systém využívají celá sídliště a obytné bloky, což Moskvě umožňuje jediným zásahem odstavit od tepla rozsáhlé oblasti.
Zdroj: Libor Novák