Proč Mayová s brexitovou dohodou pohořela? Toto říkají čeští politologové

Za úterním odmítnutím brexitové dohody britským parlamentem stojí podle odborníků neúspěšné hledání vize a zanedbání vyjednávacího procesu v předchozích více než dvou letech. Neúspěch je důsledkem krize britské politické scény, míní politolog Petr Kaniok z brněnské Masarykovy univerzity. Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Kryštofa Kruliše se premiérka Theresa Mayová soustředila více na udržení jednoty uvnitř vlády než na snahu budovat podporu v parlamentu. Oba se shodují, že by vláda měla ustát večerní hlasování o nedůvěře, v otázce pravděpodobného scénáře odchodu Velké Británie z Evropské unie se jejich názory liší.

Dohodu o vystoupení Spojeného království z EU podpořilo v úterý jen 202 zákonodárců, proti bylo 432. Opoziční labouristé vzápětí oznámili, že podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Debatovat a hlasovat o něm budou poslanci dnes večer.

Podle Kruliše měla Mayová těžký úkol, neboť je britská politická scéna roztříštěná. Měla však při jednáních více reflektovat požadavky jednotlivých poslanců a snažit se více budovat podporu uvnitř parlamentu. Premiérka se soustředila na vytvoření dohody, jež je podle jejího názoru pro Británii nejlepší s ohledem na to, co byla EU ochotná nabídnout. "Svým způsobem ale spoléhala více na to, že to předestře jako hotovou věc, vůči které nejsou možné alternativy. To se ukázalo, že jí nevyšlo," řekl ČTK Kruliš.

Politické reprezentaci se nepodařilo jasně zformulovat, co přesně má dohoda obsahovat. O konkrétní podobě pak tedy nemohla Británie delší dobu vyjednávat, míní Kaniok. Britové se podle něj dokázali domluvit na tom, že nechtějí aktuální dohodu, nenabídli však žádné vize. "Požadavky a představy jsou tak rozmělněné, že si myslím, že to je do značné míry důsledek hluboké krize, v níž se britská scéna po výsledku referenda (o vystoupení z EU) nachází," uvedl.

Po zamítnutí dohody o #brexit teď favority zřejmě jsou:- Nové volby - odložení bexitu a možná jeho zvrácení- Brexit bez větší dohody, jen s opatřeními pro omezení největších průšvihů- Referendum o dohodě či brexitu Na to, že 30.3. bude mít #EU jen 27 členů, bych moc nesázel.

— Luděk Niedermayer (@LudekNie) 15. ledna 2019

Mayová musí do pondělí 21. ledna podle nedávno schváleného dodatku zákona v Dolní sněmovně představit "plán B", tedy návrh na další postup. Kaniok se nedomnívá, že by mohla za tak krátkou dobu představit nové preference. Argumentaci spíše postaví na tom, že po takzvaném tvrdém brexitu, tedy odchodu bez dohody o další spolupráci, nastane chaos.

Podle Kruliše nemůže při skutečnosti, že dohoda byla zamítnuta rozdílem 230 hlasů, pouze opakovat hlasování beze změn. Vláda bude muset aktivněji zjišťovat požadavky poslanců v rámci celého politického spektra a zohledňovat je třeba i v tom, co posléze bude uplatňovat vůči EU, míní analytik.

Plno chytráků vybarvuje @theresa_may jako neschopnou a slabou. Chtěla bych vidět je, co by na tom místě dělali. Po krku ji jde marxista Corbyn, ktery mi připomíná Paroubka v době našeho predsednictvi, a EU se snaží potrestat GB, že chce odejít. Obávám se, že se to vymstí nám všem

— Veronika Vrecionova (@vrecionova) 16. ledna 2019

Oba oslovení odborníci se shodují, že vláda by měla zvládnout dnešní hlasování o nedůvěře i proto, že se do jednání o brexitu nikomu jinému z Konzervativní strany nechce. Podle Kanioka ale ani to neposílí pozici Mayové.

Politolog považuje za nejpravděpodobnější vyústění situace tvrdý brexit. Británie má unii opustit 29. března, tedy za 72 dní, což je podle Kanioka velmi krátká doba k vyjednání odkladu termínu odchodu. Naopak Kruliš očekává právě spíše oddálení lhůty a vytvoření časového prostoru pro jednání o možných změnách znění dohody mezi Británií a EU. "Je to věc, která sama o sobě bude na britské politické scéně vnímána s velkými emocemi. Zastánci odchodu to budou vnímat jako snahu brexit nakonec neuskutečnit," doplnil Kruliš.

Související

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová EU (Evropská unie) Velká Británie Česká republika

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

před 2 hodinami

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

před 3 hodinami

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 4 hodinami

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

před 9 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 11 hodinami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 11 hodinami

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 12 hodinami

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy