Česko trvá na zrušení směrnice o zbraních: EU ignoruje hlavní argumenty žaloby

Česko bude podle náměstka ministra zahraničí Martina Smolka nadále usilovat o zrušení unijní směrnice o zbraních, i když se k tomu generální advokátka Soudního dvora EU postavila záporně. Její odmítavé stanovisko k české žalobě podle Smolka neobsahuje hlavní argumenty, podle nichž směrnice příliš omezuje majitele legálně držených zbraní. Opoziční ODS v této souvislosti už požádala vládu, aby se v rámci EU zasadila o změnu směrnice. Organizaci Liga Libe, která hájí práva českých držitelů zbraní, postoj advokátky rozladil.

"Stanovisko je napsané jasně, ale mně tam chybí klíčové části k těm našim základním argumentům, těm nejvíce přesvědčivým. Generální advokátka je vůbec nekomentuje. To mě vede k tomu, že v tom řízení má smysl pokračovat," řekl novinářům Smolek.

Podle něj advokátka přešla tvrzením, že zbraně jsou nebezpečné, zásadní argument, že směrnice nepřiměřeně zasahuje do práv vlastníků legálně držených střelných zbraní.

Podobné výhrady má i ODS, podle níž směrnice "zavedla drakonická opatření pod falešnou záminkou boje proti terorismu, na jehož eliminaci má nulový dopad". "Směrnice nebojuje se zločinci a teroristy, ale s legálními držiteli zbraní, kteří se řídí platnými zákony a pravidla neporušují," uvedla místopředsedkyně poslanců ODS a šéfka sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová.

Vláda by podle ní v případě zamítnutí žaloby měla na celoevropské úrovni iniciovat jednání, která povedou k revizi směrnice a k ochraně české zbraňové legislativy. Poslankyně ji označila za plně dostačující a zajišťující rovnováhu mezi právy a povinnostmi držitelů zbraní. Úpravy směrnice o kontrole zbraní by byly také podle Smolka jedinou možností, jak změnit současný stav v případě zamítnutí české žaloby.

"Generální advokátka asi musela mít obě oči zavřené, když psala své odůvodnění a když neviděla jasné porušení některých principů práva EU," uvedl na dotaz ČTK viceprezident Ligy Libe Bohumil Straka. Stejně jako Smolek věří, že soud se do podzimu rozhodne aspoň částečně žalobu uznat a zrušit přinejmenším její nejproblematičtější části. Za pochybení označil Straka to, že Evropská komise dosud nezpracovala analýzu dopadů směrnice.

Generální advokátka Eleanor Sharpstonová ve svém zdůvodnění mimo jiné uvedla, že nová směrnice neporušuje vlastnické právo, jelikož toto právo může být ve veřejném zájmu a za podmínek stanovených zákonem omezeno. V unijním právu podle ní navíc neexistuje žádné základní právo držet zbraň.

Sharpstonová také hájila přeřazení některých samonabíjecích zbraní z kategorie palných zbraní podléhajících povolení do kategorie zakázaných palných zbraní. Poznamenala, že členské státy i nadále mohou potvrdit, obnovit nebo prodloužit povolení pro ponechání takových zbraní, které byly registrovány před 13. červnem 2017, kdy směrnice vstoupila v platnost.

ČR měla směrnici EU zpřísňující kontrolu nad palnými zbraněmi zavést do svého právního řádu do loňského září, což ale podobně jako řada dalších členských států unie nestihla. V ČR by se změny dotkly téměř všech asi 300.000 držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci.

Související

Více souvisejících

zbraně ministerstvo zahraničí EU (Evropská unie) Jana Černochová ODS

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 21 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy