Evropská unie se rozhodla vyloučit americké zbrojařské společnosti z nového obranného programu Readiness 2030, jehož cílem je posílit evropský vojenský průmysl a snížit závislost na Spojených státech. Oznámila to ve středu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s tím, že EU chce více nakupovat od evropských výrobců a posílit tak vlastní obrannou technologickou základnu.
Nový plán počítá s investicemi až 800 miliard eur do obrany a umožní spolupráci s několika vybranými spojenci, jako jsou Japonsko, Jižní Korea či státy Evropského sdružení volného obchodu (EFTA). Naopak USA a Velká Británie se ocitly mimo tento ambiciózní projekt.
Podle eurokomisaře pro obranu Andriuse Kubilia je tento krok reakcí nejen na hrozbu ze strany Ruska, ale také na měnící se geopolitické priority Washingtonu. „Musíme vnímat nejen Rusko jako hrozbu, ale také přemýšlet o tom, kam se přesune strategická pozornost Spojených států,“ uvedl.
V současné době přibližně dvě třetiny obranných zakázek EU směřují do USA, což se má nyní změnit. Evropská komise ve středu představila tzv. bílou knihu obranné politiky, která stanovuje dlouhodobé priority bloku v oblasti vojenských výdajů a usnadňuje členským státům zvyšování investic do obrany.
„Nejde o přípravu na válku, ale o zajištění bezpečnosti Evropy,“ prohlásila vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kaja Kallasová.
Podle ní sehrála klíčovou roli i situace na Ukrajině. Trumpova administrativa totiž náhle zastavila dodávky zbraní i sdílení zpravodajských informací, aby přinutila Kyjev přistoupit na mírové rozhovory s Ruskem. Tento krok podle Kallasové ukázal, jak nebezpečná může být závislost na spojencích mimo EU.
„Ukrajina používá zbraně, které nejsou vyráběny u nich, a někdy jsou na ně kladeny omezení, jak je mohou použít. Armáda ale potřebuje mít v tomto ohledu volné ruce,“ dodala.
Nejkonkrétnějším opatřením je zřízení fondu SAFE, který poskytne členským státům půjčky až do výše 150 miliard eur určené výhradně na obranné výdaje. Přestože půjčky budou dostupné pouze pro země EU, některé spřátelené státy se budou moci zapojit do společných nákupů zbraní.
Kromě Ukrajiny se mohou do programu zapojit také státy EFTA – Norsko, Švýcarsko, Island a Lichtenštejnsko – a další kandidátské země včetně Srbska a Turecka. Naopak USA a Velká Británie zatím zůstávají mimo.
Velká Británie by se však mohla časem zapojit. „Pracujeme na bezpečnostním a obranném partnerství s Velkou Británií a doufám, že na květnovém summitu už budeme mít konkrétní výsledky,“ uvedla Kallasová.
Zájem o užší spolupráci s EU projevila také Kanada, a Komise navíc navrhla posílení obranné spolupráce s Austrálií, Novým Zélandem a Indií.
Nový plán je zároveň vítaným krokem pro francouzský zbrojařský průmysl, který patří mezi nejsilnější v Evropě. Aby EU předešla vstupu neevropských firem do svého obranného sektoru, nastavila přísná pravidla. Nejméně 65 % komponent financovaných z obranného fondu musí pocházet z Evropy, přičemž do této definice se počítá i Ukrajina a Norsko. Z financování budou vyloučeny zbrojní systémy, jejichž design je kontrolován neevropskými zeměmi – což se týká většiny společných projektů s americkými firmami. Země mimo EU nebudou mít přístup k utajovaným informacím souvisejícím s obranným programem.
Komise chce také omezit roztříštěnost evropského obranného průmyslu tím, že bude motivovat členské státy ke společnému pořizování vojenské techniky. První rok budou moci státy nakupovat i individuálně, poté už jen v rámci společných projektů.
Kromě přímého financování obrany umožní EU členským státům překročit své běžné rozpočtové limity až o 1,5 % HDP po dobu čtyř let, což má pomoci urychlit investice do armády.
Žádosti o půjčky mohou členské státy podávat do 30. června 2027 a peníze budou k dispozici až do konce roku 2030. Splatnost půjček bude až 45 let.
Tento ambiciózní obranný program signalizuje historický posun EU směrem k větší nezávislosti v oblasti bezpečnosti. Blok se snaží nejen čelit ruské hrozbě, ale také se připravit na budoucnost, ve které se Spojené státy stále více soustředí na jiné globální výzvy.
Související

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě
EU (Evropská unie) , zbraně , Bundeswehr
Aktuálně se děje
před 40 minutami

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
před 51 minutami

Sejdu se s šéfredaktorem The Atlantic, vymysleli si podvod i aféru SignalGate, prohlásil Trump
před 1 hodinou

OBRAZEM: Lidé se naposledy rozloučili s Jaromírem Štětinou. Na pohřeb dorazili Kalousek, Černochová i Pánek
před 2 hodinami

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz
před 3 hodinami

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU
před 3 hodinami

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?
před 4 hodinami

Je to trochu jinak, než předpokládali. Meteorologové upřesnili bouřkovou výstrahu
před 4 hodinami

Vatikán kvůli masivnímu zájmu mění pravidla za chodu. S papežem se loučí desetitisíce lidí
před 5 hodinami

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?
před 6 hodinami

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
před 6 hodinami

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde
před 7 hodinami

Políček Trumpovi: Québec se chtěl odtrhnout, kvůli Trumpovi raději zůstane součást Kanady
před 7 hodinami

Klíčovou stanici metra uzavřela voda. Cestující musí přestupovat jinde
před 8 hodinami

Musk v Trumpově vládě končí. Vrací se do značně poškozené Tesly
před 9 hodinami

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky
před 9 hodinami

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil
před 10 hodinami

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat
před 10 hodinami

Do Vatikánu se sjíždí desítky tisíc lidí z celého světa. Na rozloučení s papežem čekají hodiny
před 11 hodinami

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva
před 11 hodinami
Trump obvinil Zelenského z prodlužování války: Zabíjení pokračuje kvůli němu
Prezident Spojených států Donald Trump znovu rozvířil debatu o ukrajinsko-ruském konfliktu, když ostře kritizoval prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle Trumpa právě ukrajinský lídr svým postojem znemožňuje dosažení mírové dohody a prodlužuje tak krvavý konflikt, který podle jeho slov "zabíjí týdně tisíce vojáků na obou stranách".
Zdroj: Libor Novák