Ministryně financí Alena Schillerová na svém Twitteru hrdě oznámila, že vláda schválila novelu vytvořenou ministerstvem financí, která se má soustředit „na daňové úniky velkých ryb“. Diskutující se okamžitě začali ptát, zda se to týká i firem ve svěřenském fondu premiéra Andreje Babiše. Schillerová se s nimi v diskuzi střetla.
Soustředíme se na daňové úniky velkých ryb. Vláda dnes schválila novelu z dílny ministerstva financí, která posiluje spolupráci se státy EU a zvyšuje schopnost reagovat na nežádoucí daňovou optimalizaci včetně nelegálního vyvádění zisků do zahraničí,“ napsala na svém twitterovém účtu Schillerová.
Soustředíme se na daňové úniky velkých ryb ???Vláda dnes schválila novelu z dílny @MinFinCZ, která posiluje spolupráci se státy EU ???? a zvyšuje schopnost reagovat na nežádoucí daňovou optimalizaci včetně nelegálního vyvádění zisků do zahraničí ?
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) July 30, 2019Diskutující se rychle začali ptát, zda mezi tyto velké ryby patří i firma Agrofert, kterou premiér Andrej Babiš přesunul do svěřenského fondu. „To myslíte třeba Agrofertu?“, zeptal se Schillerové jeden. „Tak začnete u předsedy a vrhnete se na Kellnera?“ přisadil si další s odkazem na nejbohatšího Čecha, Petra Kellnera.
Komentáře zvláště upozorňovaly na kauzy kolem Čapího hnízda. „Jo? A je dostatečně velká ryba Čapí hnízdo, nebo bude patřit mezi ty malé? Já jen jestli konečně zkontrolujete oprávněnost fakturování reklamy mezi německou agrofertí pekárnou a Čapím hnízdem (když už vám to ti Němci oznámili jako podezřelé před 4 roky, bylo by vhodné to dokončit,“ ozval se jeden diskutující.
Odkazoval přitom na upozornění německého berního úřadu v roce 2014, podle něhož se Agrofert zřejmě dopouštěl snah o krácení daní. Dokládat to měla smlouva uzavřená mezi německým Agrofertem a Farmou Čapí hnízdo, na základě které v letech 2010 až 2013 poslal koncern Agrofert Farmě Čapí hnízdo více než 272 milionů korun za reklamu.
Podle serveru Echo24 česká Finanční správa vyřídila podnět z Německa jedním řízením bez doměření daně či bez podání podnětu orgánům činným v trestním řízení. Server podotýká, že v té době byl ministrem financí Babiš.
Server Neovlivní nedávno uvedl, že policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro podezření z trestného činu krácení daně. Babiš a Agrofert odmítají, že by se kdokoli z koncernu v souvislosti s farmou dopustil trestného činu.
Schillerovou někteří diskutující proto vyzvali, zda se se vyjádří i k tomuto případu. „Samozřejmě si občas přečtu noviny nebo projdu sociální sítě a chápu, že nedostatek informací může člověka svádět k různým konspiračním teoriím,“ odpověděla jim ministryně s tím, že „správce daně má velmi striktní zákonnou povinnost mlčenlivosti.“
„Jako ministryně financí nemám k dispozici informace ze spisů daňových poplatníků z ČR ani z Německa. A víte, jsem ráda, že v naší společnosti politik nemůže zasahovat do daňového řízení,“ dodala.
Diskutující však stále vnímali v jednání ministerstva financí dvojí metr. „Jistě, běžná praxe zajišťovacích příkazů, která byla ze strany Finanční správy uplatňována, se firmám kolem Agrofertu podezřele vyhýbá, přestože zde podezření na stamilionové úniky existují. Na rozdíl od FAU apod, zde už došlo i na kroky policie,“ uvedl jeden.
Odkazoval na mediálně nejznámější případ přerovské společnosti FAU, která skončila v konkurzu poté, co na ni úředníci uvalili zajišťovací příkazy. Soud později označil příkazy za nezákonné a nechal odblokovat majetek v hodnotě desítek milionů spolumajiteli firmy Vojtěchu Csabimu.
„Už jsem to naznačila – není špatné znát fakta a možná trochu čísel. Zajišťovací příkazy jsou a byly ze strany Finanční správy vždy použity naprosto minimálně. Podle Vaší logiky byste klidně mohl napsat, že se „podezřele vyhýbají“ více než 99,9 procentům plátcům DPH,“ odpověděla Schillerová.
„Je 99,9 % plátců DPH vyšetřováno policií pro daňové úniky? Podle jakých indicií rozhoduje FS o jejich použití?“ divil se dotyčný diskutující, kterému se zdá sousloví „policie zahájila úkony trestního řízení” za dostatečnou indicii pro uplatnění zajišťovacích příkazů. Schillerová už mu neodpověděla.
Související
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
Opozice kritizuje vládu za krach jednání s odbory. Vláda si zaměstnanců prostě neváží, řekla Schillerová
Alena Schillerová , Čapí hnízdo , Agrofert , Andrej Babiš , Ministerstvo financí
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Svatá Barbora a tradice adventního času
před 34 minutami
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
Aktualizováno před 1 hodinou
Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení
před 1 hodinou
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
před 2 hodinami
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
před 3 hodinami
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
před 4 hodinami
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
před 4 hodinami
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
před 5 hodinami
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
před 6 hodinami
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
před 7 hodinami
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
před 8 hodinami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 10 hodinami
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 10 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 11 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 12 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.
Zdroj: Libor Novák