Praha - Program na revitalizaci domů Zelená úsporám bude moci získat 1,5 miliardy korun původně vybraných na likvidaci vraků aut. Umožňuje to novela zákona o odpadech, kterou v pondělí podepsal prezident Václav Klaus, informoval agenturu Mediafax mluvčí Hradu Radim Ochvat.
Novelu zákona o odpadech připravil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), jejím prostřednictvím potřeboval získat chybějící peníze do programu, který je jinak financovaný především z prodeje emisních povolenek zahraničním zájemcům.Převedení 1,5 miliardy korun vybraných z poplatků na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění autovraků schválila v rámci novely zákona o odpadech Poslanecká sněmovna v polovině července a během prázdnin přidal souhlas i Senát. Po podpisu prezidenta mají být uvedené peníze "bezodkladně použity pro uspokojení dalších žadatelů, kteří splnili podmínky programu", sliboval už dříve Chalupa.Stávající zákon o odpadech nařizuje novým majitelům ojetých vozidel, která nesplňují emisní normu EURO 3, zaplatit poplatek. Z něho pak Státní fond životního prostředí přispívá na ekologickou likvidaci autovraků. Přesnou výši poplatku stanovuje zákon od tří do deseti tisíc korun v závislosti na příslušné emisní normě. Pokud splňuje vozidlo alespoň normu EURO 3, majitele se žádný poplatek netýká.Předloha počítá s širším využitím vybraných peněz než jen na likvidaci autovraků. Dosavadní úprava byla podle ministerstva životního prostředí nedostatečná, stát totiž podle ministerstva nestačí všechny vybrané prostředky za registraci ojetých vozidel na likvidaci autovraků utratit."Na základě dlouhodobého vývoje a expertních analýz automobilového trhu lze s jistotou konstatovat, že tyto účelově vázané prostředky nebudou vyčerpány. Jejich vysoká disponibilita tedy nemůže být efektivně dále využita ke zlepšení a k ochraně životního prostředí," uváděla důvodová zpráva zákona.Ministerstvo proto navrhlo, aby se výnosy z poplatků za registraci ojetých automobilů využily na podporu Zelené úsporám nebo ochranu ovzduší.Na ekologickém poplatku stát vybral vloni 605 milionů korun a předloni 670 milionů. Ve stanovisku Nejvyššího kontrolního úřadu právě k projektu Zelená úsporám, které měla vláda projednat minulou středu, ministr Chalupa vyčíslil prostředky převedené z autovraků ve prospěch Zelené úsporám na 1,5 miliardy korun.
Související
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
Zeman ještě není fit. Na Pražském hradě bude v úterý chybět
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
včera
Izraelská armáda povolala do služby 100 000 rezervistů. V dalších zvýší intenzitu útoků na Írán
včera
Při nové vlně útoků bylo zasaženo ústředí íránské státní televize. Internet v zemi prakticky nefunguje
včera
Izrael shodil na Írán za 30 hodin 2000 bomb. Americká armáda nasadila stealth bombardéry B-2
včera
Politico: Írán po začátku útoku zoufale hledal pomoc v Moskvě. Dostal jen slovní podporu
včera
Při jediném úderu zemřelo 48 íránských lídrů, prohlásil Trump. Co bude dál ale nikdo neví, varuje exšéf CIA
včera
Írán chce vybrat nového vůdce do dvou dní. Svrhněte islámskou republiku, dokud můžete, vyzval Íránce Pahlaví
včera
Írán zaútočil na americkou letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Rakety k ní ale nedoletěly
včera
Írán bude po zabití Chameneího řídit tříčlenná rada, povede ji ajatolláh Alíréza Aráfí
včera
Konflikt v Íránu má tři scénáře vývoje, tvrdí Macinka. Kvůli Čechům v zahraničí svolal krizový štáb
včera
Írán vypálil rakety směrem ke Kypru, varuje Británie
včera
Česká republika je připravena okamžitě vyslat repatriační letadla pro své občany, oznámil Babiš
včera
Írán zahájil další vlnu raketových útoků. Nad Abú Dhabí se ozývají silné exploze
včera
OBRAZEM: Tradiční Matějská pouť opět rozzářila pražské Výstaviště
včera
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
včera
„Nezapomeneme na 7. říjen.“ Izraelská armáda opět udeřila v srdci Teheránu, Írán slibuje pomstu
včera
Po smrti je nejen ajatolláh. Zahynula Chameneího dcera, zeť, vnouče a 40 íránských představitelů
včera
Írán zahájil rozsáhlou vlnu útoků napříč celým Blízkým východem
včera
Rozzuření Íránci se pokusili vtrhnout na americké velvyslanectví
včera
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
První březnový týden přinese do České republiky převážně klidné a slunečné počasí s jarními teplotami, které budou přes den šplhat k 15 °C. Podle předpovědi ČHMÚ.cz nás čeká období s minimem srážek a jasnou oblohou, doprovázené ranními mlhami, které mohou být místy i mrznoucí.
Zdroj: Libor Novák