Koaliční špičky se sejdou nad daňovou reformou

Praha - Na Úřadu vlády v Praze se v úterý v 17 hodin sejdou lídři koaličních stran ODS, TOP 09 a VV a budou řešit daňovou reformu, kterou ve středu na mimořádné schůzi sněmovny čeká třetí čtení. Agentuře Mediafax to potvrdil šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Koaliční špičky se kvůli daňové reformě sešli již minulý pátek.

Jednání o rušení superhrubé mzdy, konci podpory stravenek nebo zavedení loterijní daně ale koalice neuzavřela, a proto je nezbytné sladit noty ještě před začátkem středečního jednání sněmovny.

Premiér Petr Nečas (ODS) už minulý čtvrtek připustil, že zřízení Jednotného inkasního místa (JIM) se nestihne dřív než k 1. lednu 2014 a ke stejnému datu by se podle něj posunul i start daňové reformy. Strana Věci veřejné takový postup vzápětí podpořila, proti srsti by takové řešení nebylo ani ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Zdůraznil jen, že odklad účinnosti nemění nic na nutnosti schválit zákon ještě do konce roku.

Novela přináší především zřízení jednoho inkasního místa (JIM), které má podle vlády umožnit platby daní, pojistného na sociální zabezpečení a veřejného zdravotního pojištění v jedné instituci. Norma přináší i mnoho dalších změn, například ruší některé daňové výjimky, zejména pak stravenek. Věci veřejné na zachování stravenek trvají.

Daňová reforma také ruší 15procentní danění takzvané superhrubé mzdy, která zahrnuje kromě platu i pojistné odvody. Zaměstnanci by se místo toho měli vrátit k placení daně z hrubého příjmu, tedy systému platnému do roku 2008. Sazba daně z příjmu má být 19 procent.

První část daňové reformy koaliční poslanci schválili už v neděli. Novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) sice Senát zamítnul, ale poslancům koaličních stran se ji poměrem 110 ku 70 podařilo přehlasovat a předloha čeká na podpis prezidenta.

Rok 2012 bude podle předkladatele návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) v případě přijetí zákona znamenat skok snížené daňové sazby z 10 na 14 procent. O rok později by měla sazba vystoupat až na 17,5 procenta. Na stejnou úroveň má zároveň k 1. lednu 2013 klesnout současná základní, tedy 20procentní sazba DPH.

Snížená sazba DPH v současnosti platí pro potraviny včetně nápojů, krmiva pro zvířata, léky, dětské pleny a autosedačky, knihy, noviny a časopisy. Méně jsou dosud daněné také pomůcky pro zdravotně postižené. 10procentní daň zatím stát vybírá také z dopravy, ubytovacích služeb i sociální a zdravotní péče, pokud není od daně úplně osvobozena. Do nižší sazby DPH patří rovněž služby posiloven, provozování solných jeskyní nebo pohřební služby.

Související

Poslanecká sněmovna

Koalice bude ještě jednat o podpoře penze náročných profesí a bonusu za dítě

Koaliční strany budou ještě jednat o tom, zda ve Sněmovně podpoří zavedení dřívější penze pro náročné profese či pro záchranáře a bonus 500 korun k důchodu za vychované dítě. Dolní komora o návrzích rozhodne 30. července na svolané mimořádné schůzi. Novinářům to dnes řekla předsedkyně sněmovního sociálního výboru Jana Pastuchová (ANO). V koalici na návrzích shoda nebyla.
Jana Maláčová (ČSSD)

Vláda má v pondělí řešit zvýšení přídavků na děti. Koalice se přiblížila dohodě, tvrdí Maláčová

Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila k dohodě na podobě úpravy dávky. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak kompromis vypadá, nechtěla přiblížit. Vládní strany se dosud nemohly shodnout na tom, kolik dětí by mělo dávku dostávat. Dohoda naopak byla na zvýšení částek o 26 procent od ledna.

Více souvisejících

koalice

Aktuálně se děje

včera

včera

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

včera

včera

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

včera

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

2. května 2026 21:57

2. května 2026 21:04

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

Zdroj: David Holub

Další zprávy