Praha - Zákon o národním parku Šumava plzeňského hejtmana Michala Chovance (ČSSD) nebude chtít podpořit v Poslanecké sněmovně strana LIDEM. Budeme chtít, aby byl zamítnut v prvním čtení, řekl v úterý poslanec Viktor Paggio (LIDEM), který návrh označil za "legislativního Frankensteina".
"Budu žádat kolegy i celé plénum, aby byl zamítnut hned v prvním čtení," uvedl poslanec, na kterého při čtení dokumentu podle jeho slov dýchla vize plantáže prken, kterou obhospodařuje moudrý lesník. "Kde budou zaměstnanci národního parku v pravidelných intervalech odklízet ze země šišky a větve tak, aby tam houbaři nezakopli. Hezký hospodářský les, kde jsou stromky vyskládány v pěkných řádcích. To je naprosto neakceptovatelné," dodal zákonodárce, podle kterého je stejně nepředstavitelné, aby ve správní radě parku seděla polovina členů z místních samospráv.
V tomto problému vidí i filozofický rozpor s plánem parku, který by měl být "národní". "Je to stejné, jako kdybychom řekli, že o tom, co se bude hrát v Národním divadle, rozhodnou lidé, kteří bydlí na Národní třídě," myslí si poslanec za nejmenší koaliční stranu.
Koalice podle LIDEM částečně tímto návrhem na zákonodárce tlačí, aby schválili připravovaný ministerský návrh zákona o národním parku. A to, i kdyby byl proti smyslu ochrany přírody. Proto chtějí návrh plzeňského kraje zamítnout, aby tento "Damoklův meč" nad jejich hlavami zmizel.
Krajský návrh zákona řeší kromě aktuální kůrovcové kalamity také budoucí rozvoj Šumavy. Kromě zásahů proti kůrovci v lokalitách, ve kterých to v současnosti není možné, počítá například s tím, že ve druhé a třetí zóně parku budou vysazeny do smrkových monokultur jedle a listnáče.
Péči o šumavské lesy a jejich revitalizaci by navíc podle návrhu zákona měla za úkol nová obecně prospěšná společnost. Jejím zřizovatelem by byl národní park. Ve vedení této neziskové společnosti by byli zástupci národního parku, ministerstev životního prostředí a zemědělství, Plzeňského kraje, Jihočeského kraje a šumavských obcí.
Předkladatelé si od založení obecně prospěšné společnosti slibují, že sníží počty neuvážených rozhodnutí, které mají bezprostřední dopad na park. Zároveň by měla společnost zaměstnávat zejména lidi žijící na Šumavě, která se potýká s nedostatečným počtem pracovních příležitostí.
Návrh také stanovuje bezzásahová území. Nově by mohlo být pouze v první zóně parku, tedy maximálně na 18 procentech jeho rozlohy, na zbytku by vedení Šumavy mohlo proti kůrovci zasahovat podle uvážení. Turisté by navíc mohli běžně využívat zpevněné cesty v první zóně. Ty by ale mohly být v případě nutnosti pro návštěvníky dočasně uzavřené. Místní by měli možnost vstupu do první zóny i mimo vyznačené cesty.
Zákon vláda nepodpořila. Ministerstvo životního prostředí ho kritizovalo, návrh zákona je podle něj nesystémový, protože chce na Šumavě nastolit odlišný právní režim, než je v ostatních třech národních parcích.
Související
Peake po dlouhé době promluvila o politice. A hned to schytal Babiš
Peake upadla v zapomnění, Paroubek skončil. Komu pomohl rozvod se stranou?
Aktuálně se děje
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
včera
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
včera
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
včera
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
včera
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
20. července 2026 21:57
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
20. července 2026 21:01
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
20. července 2026 19:04
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
20. července 2026 17:39
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
20. července 2026 16:53
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
20. července 2026 15:43
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
20. července 2026 14:30
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
Vláda schválila návrh na zamítnutí kompetenční žaloby, kterou k Ústavnímu soudu podal prezident Petr Pavel. Dokument připravený ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem zároveň obsahuje požadavek na vyloučení soudce zpravodaje Pavla Šámala z dalšího projednávání celého případu. Vládní kabinet jej totiž viní ze soudního aktivismu v souvislosti s jeho nedávným rozhodnutím o předběžném opatření.
Zdroj: Libor Novák