Praha – V české politice se nezřídka stává, že se významní politici rozejdou se svou domovskou stranou. Často mají tendence pak „přeběhnout“ k jinému subjektu, nebo si založit stranu novou. Kalousek nebo Zeman svůj rozchod se svoji domovskou stranou zvládli. Paroubka nebo Peake však další politická kariéra minula.
Fenomén přeběhlictví a opouštění politiků svých domovských stran v politice není ničím novým. Snad nejznámějším případem je masivní přechod členů ODS k nově vznikající Unii Svobody na konci devadesátých let, kdy byla vládnoucí ODS zatížena kauzou problematického financování. Podívejme se ale o pár let dál. Milošovi Zemanovi jeho odchod z ČSSD pomohl, strana, kterou založil, se sice úspěšnou nestala, ale Zeman se o pár let později stal prvním přímo voleným prezidentem.
Zeman sice nezabodoval s SPOZ, pak však vyhrál prezidentskou volbu
Strana práv občanů Zemanovci (SPOZ) však ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 neuspěla. Zisk 4,33 procenta hlasů nestačil a předseda strany Miloš Zeman se vzdal funkce šéfa strany. Strana neuspěla ani ve volbách v roce 2013, úspěch zaznamenala až v krajských volbách v roce 2016, kdy uspěla na společné kandidátce s hnutím SPD Tomia Okamury. Zeman naopak zúročil svůj odchod z ČSSD a následně „čestné předsednictví SPO“ v roce 2013. Byl zvolen českým prezidentem v první přímé volbě.
Úspěšným odpadlíkem KDU-ČSL je Miroslav Kalousek. V roce 2009 za předsednictví Jiřího Čunka Kalousek odešel a vyslyšel tak volání některých členů, kteří si již dále nepřáli jeho působení v řadách KDU-ČSL. Straně se možná i tento krok později vymstil. Ve volbách v roce 2010 se historicky poprvé nedostala do Poslanecké sněmovny. Naopak Miroslav Kalousek založil TOP 09, která výrazně uspěla. Spolu s ním přešlo do „topky“ několik dalších členů KDU-ČSL, předsedou se stal Karel Schwarzenberg, pozdější vyzyvatel Miloše Zemana v prezidentské volbě. V současné době je Kalousek předsedou TOP 09. Úspěšnost jeho předsednictví však není zcela jasná, v předvolebních průzkumech se strana potácí těsně nad hranicí 5 procent a je otázkou, zda letos své lavice ve Sněmovně obhájí, nebo úplně odejde.
Bursíkův LES zatím neuspěl
Jako ne zrovna úspěšný krok pro další politickou kariéru můžeme považovat odchod Martina Bursíka, dřívějšího šéfa Strany zelených z jejího čela. Za jeho předsednictví se strana poprvé dostala do Poslanecké sněmovny a stala se dokonce i součástí pravicové vlády Mirka Topolánka. Sám Bursík zastával post ministra životního prostředí. V roce 2012, kdy ho ve volbě předsedy zelených porazil Ondřej Liška, se nejprve stal 2. místopředsedou, následně však Zelené opustil. Nesouhlasil s údajným posunem politiky Zelených doleva. Založil Liberálně ekologickou stranu (LES), se kterou však zatím nijak výrazně neuspěl. V roce 2013 ve volbách subjekt vůbec nekandidoval, v evropských volbách strana neuspěla. Sám Bursík neuspěl ani ve volbách do Senátu v roce 2014, kde překvapivě kandidoval pod hlavičkou TOP 09. Strana nemá ani jednoho zastupitele v krajích.
Rozloučení Jiřího Paroubka s ČSSD taktéž nedopadlo šťastně, co se týče politické kariéry bývalého premiéra. I když v roce 2006 získala pod jeho vedením ČSSD úctyhodný výsledek, na vládu to nestačilo. Pyrrhovým vítězstvím však byly volby v roce 2010, kdy byť sociální demokracie vyhrála, neměla s kým složit vládní koalici a vznikl kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Jiří Paroubek. Následně tak založil politickou stranu LEV 21 – národní socialisté, které měla dle jeho slov navazovat na prvorepublikové národní socialisty
Karolína Peake s LIDEM v zapomnění, Paroubek opustil LEV 21
Stal se jejím předsedou. Stejně jako Bursík ani Paroubek neuspěl ve volbách do evropského parlamentu v roce 2014. Po nich Paroubek rezignoval na funkci předsedy strany a odešel z aktivní politiky. LEV 21 neuspěla ani ve sněmovních volbách v roce 2013. Rozruch vzbudila její společná kandidatura v krajských volbách 2016 na Ústecku s ultrapravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS), tehdy už bývalý člen strany Paroubek to odmítl komentovat.
Karolína Peake, někdejší ministryně obrany zvolená do Poslanecké sněmovny za Věci Veřejné (VV) svůj rozchod s "véčkaři" také politicky obratně nezvládla. Nově vzniklá strana LIDEM si ji sice jako předsedkyni zvolila, Peake však následně odešla ze strany a z politiky. Strana LIDEM, která vznikla kvůli krizi ve Věcech Veřejných, nikdy ve volbách nezabodovala, v roce 2014 se přetvořila na tzv. VIZI 2014. V současnosti Peake pracuje jako politička a právnička.
Související
Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek
Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD
Jiří Paroubek , Karolína Peake , Miroslav Kalousek , Miloš Zeman , Martin Bursík , LES (Bursík) , LIDEM , ODS , ČSSD
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák