Peake upadla v zapomnění, Paroubek skončil. Komu pomohl rozvod se stranou?

Praha – V české politice se nezřídka stává, že se významní politici rozejdou se svou domovskou stranou. Často mají tendence pak „přeběhnout“ k jinému subjektu, nebo si založit stranu novou. Kalousek nebo Zeman svůj rozchod se svoji domovskou stranou zvládli. Paroubka nebo Peake však další politická kariéra minula.

Fenomén přeběhlictví a opouštění politiků svých domovských stran v politice není ničím novým. Snad nejznámějším případem je masivní přechod členů ODS k nově vznikající Unii Svobody na konci devadesátých let, kdy byla vládnoucí ODS zatížena kauzou problematického financování. Podívejme se ale o pár let dál. Milošovi Zemanovi jeho odchod z ČSSD pomohl, strana, kterou založil, se sice úspěšnou nestala, ale Zeman se o pár let později stal prvním přímo voleným prezidentem.

Zeman sice nezabodoval s SPOZ, pak však vyhrál prezidentskou volbu

Strana práv občanů Zemanovci (SPOZ) však ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 neuspěla. Zisk 4,33 procenta hlasů nestačil a předseda strany Miloš Zeman se vzdal funkce šéfa strany. Strana neuspěla ani ve volbách v roce 2013, úspěch zaznamenala až v krajských volbách v roce 2016, kdy uspěla na společné kandidátce s hnutím SPD Tomia Okamury. Zeman naopak zúročil svůj odchod z ČSSD a následně „čestné předsednictví SPO“ v roce 2013. Byl zvolen českým prezidentem v první přímé volbě.

Úspěšným odpadlíkem KDU-ČSL je Miroslav Kalousek. V roce 2009 za předsednictví Jiřího Čunka Kalousek odešel a vyslyšel tak volání některých členů, kteří si již dále nepřáli jeho působení v řadách KDU-ČSL. Straně se možná i tento krok později vymstil. Ve volbách v roce 2010 se historicky poprvé nedostala do Poslanecké sněmovny. Naopak Miroslav Kalousek založil TOP 09, která výrazně uspěla. Spolu s ním přešlo do „topky“ několik dalších členů KDU-ČSL, předsedou se stal Karel Schwarzenberg, pozdější vyzyvatel Miloše Zemana v prezidentské volbě. V současné době je Kalousek předsedou TOP 09. Úspěšnost jeho předsednictví však není zcela jasná, v předvolebních průzkumech se strana potácí těsně nad hranicí 5 procent a je otázkou, zda letos své lavice ve Sněmovně obhájí, nebo úplně odejde.

Bursíkův LES zatím neuspěl

Jako ne zrovna úspěšný krok pro další politickou kariéru můžeme považovat odchod Martina Bursíka, dřívějšího šéfa Strany zelených z jejího čela. Za jeho předsednictví se strana poprvé dostala do Poslanecké sněmovny a stala se dokonce i součástí pravicové vlády Mirka Topolánka. Sám Bursík zastával post ministra životního prostředí. V roce 2012, kdy ho ve volbě předsedy zelených porazil Ondřej Liška, se nejprve stal 2. místopředsedou, následně však Zelené opustil. Nesouhlasil s údajným posunem politiky Zelených doleva. Založil Liberálně ekologickou stranu (LES), se kterou však zatím nijak výrazně neuspěl. V roce 2013 ve volbách subjekt vůbec nekandidoval, v evropských volbách strana neuspěla. Sám Bursík neuspěl ani ve volbách do Senátu v roce 2014, kde překvapivě kandidoval pod hlavičkou TOP 09. Strana nemá ani jednoho zastupitele v krajích.

Rozloučení Jiřího Paroubka s ČSSD taktéž nedopadlo šťastně, co se týče politické kariéry bývalého premiéra. I když v roce 2006 získala pod jeho vedením ČSSD úctyhodný výsledek, na vládu to nestačilo. Pyrrhovým vítězstvím však byly volby v roce 2010, kdy byť sociální demokracie vyhrála, neměla s kým složit vládní koalici a vznikl kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Jiří Paroubek. Následně tak založil politickou stranu LEV 21 – národní socialisté, které měla dle jeho slov navazovat na prvorepublikové národní socialisty

Karolína Peake s LIDEM v zapomnění, Paroubek opustil LEV 21

Stal se jejím předsedou. Stejně jako Bursík ani Paroubek neuspěl ve volbách do evropského parlamentu v roce 2014. Po nich Paroubek rezignoval na funkci předsedy strany a odešel z aktivní politiky. LEV 21 neuspěla ani ve sněmovních volbách v roce 2013. Rozruch vzbudila její společná kandidatura v krajských volbách 2016 na Ústecku s ultrapravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS), tehdy už bývalý člen strany Paroubek to odmítl komentovat.

Karolína Peake, někdejší ministryně obrany zvolená do Poslanecké sněmovny za Věci Veřejné (VV) svůj rozchod s "véčkaři" také politicky obratně nezvládla. Nově vzniklá strana LIDEM si ji sice jako předsedkyni zvolila, Peake však následně odešla ze strany a z politiky. Strana LIDEM, která vznikla kvůli krizi ve Věcech Veřejných, nikdy ve volbách nezabodovala, v roce 2014 se přetvořila na tzv. VIZI 2014. V současnosti Peake pracuje jako politička a právnička. 

Související

Miloš Zeman

Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek

Tisíce lidí dorazily na sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze a vyslechly si i exprezidenta Miloše Zemana. Jeho hlas zazněl, ačkoliv bývalý prezident je momentálně hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Motol. Zemana zmínil i jeden z řečníků, konkrétně bývalý premiér Jiří Paroubek. 
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD

Předsedou strany Česká suverenita sociální demokracie, která používá značku dřívějších sociálních demokratů ČSSD, se dnes stal někdejší premiér a předseda bývalé ČSSD, nyní známé jako SOCDEM, Jiří Paroubek. Zvolili ho delegáti mimořádného stranického sjezdu v Praze.

Více souvisejících

Jiří Paroubek Karolína Peake Miroslav Kalousek Miloš Zeman Martin Bursík LES (Bursík) LIDEM ODS ČSSD

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

před 1 hodinou

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy