Praha - Exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) vyzval primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) k rezignaci. Hudeček podle něj selhal jako manažer a poškodil Prahu výrokem možném o krachu dopravního podniku (DPP). Svoboda dnes novinářům řekl, že kvůli chybám vedení Praze hrozí, že nedostane evropské peníze na prodloužení metra A do Motola. Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) uvedl, že současné vedení města složené z radních za TOP 09 naopak napravuje škody napáchané ODS. Hudeček Svobodovo vyjádření považuje za předvolební boj.
Hudeček v pořadu Události, komentáře minulý týden řekl, že pokud do půl roku Praha nevyřeší nákup tramvají, podnik zkrachuje. Podle Svobody tím Praze uškodil, neboť jeho výrok může vyvolat reakci na finančních trzích. "Může dojít ke snížení ratingu a Praha si bude půjčovat peníze mnohem dráž. Tomáš Hudeček svými lživými komentáři pouze potvrzuje to, že je spíše populistou a demagogem než odpovědným správcem města," řekl Svoboda.
DPP má podle smlouvy od Škody Transportation nakoupit 250 nových tramvají za zhruba 19,2 miliardy korun. Podle Svobody se městu pod vedením ODS podařilo nevýhodnou smlouvu dodatkem zmírnit a rozložit platby do delšího období. Hudečkovo tvrzení, že smlouvu lze vypovědět podle zákona o cenách, Svoboda označil za nesmysl. Pokud by Praha smlouvu porušila, může být sankce 3,5 až 12,6 miliardy, řekl Svoboda.
"Pana Svobodu ovládla předvolební hysterie a potřeba mediálně vystupovat," napsal v reakci pro ČTK Hudeček.
Podle Svobody je ale potíž s tramvajemi jen zástupným problémem, který má maskovat dění kolem prodloužení metra A. Potíže vycházejí podle exprimátora ze špatné práce firmy Inženýring dopravní stavby (IDS), která dozoruje stavbu metra. "Dle dokumentů, které jsem si vyžádal, je zcela evidentní, že DPP nemá kontrolu nad stavbou trasy metra A," uvedl Svoboda. Na stavbě jsou prý provedeny práce, které nejsou nasmlouvány, ale které město proplácí. Tím má IDS Praze podle Svobody způsobovat škodu v řádu miliard korun.
Podle Svobody Praha smlouvu s IDS nevypoví, protože tam v minulosti pracoval současný radní pro dopravu Jiří Pařízek (TOP 09). Vávra to ale označil za nesmysl. "Pan Pařízek byl řadovým zaměstnancem, žádným manažerem nebo majitelem. Byl řadovým ekonomem," řekl Vávra.
Podle Vávry jsou výroky Svobody nepravdivé. Podle něj naopak vedení města složené z TOP 09 zachraňuje to, co napáchalo vedení města z řad ODS v minulém volebním období. "Pokud vím, tak DPP měla ve správě až donedávna ODS," řekl Vávra.
Dopravní podnik se dlouhodobě potýká s finančními potížemi. Tíží jej zejména smlouva na dodávku tramvají i dostavba metra A do Motola, která má vyjít místo původních 19 miliard až na 21,3 miliardy. Podle ekonomů se navíc bude v příštích letech potýkat s rostoucími náklady, a to zejména kvůli zdražování energie a pohonných hmot.
Související
Otřesné chování tramvajáka v Praze. Ukrajince s malým dítětem vyhodil z vozu
Kauza s odměnami na magistrátu. Ředitel čelí výzvám k rezignaci
Bohuslav Svoboda , Tomáš Hudeček
Aktuálně se děje
před 33 minutami
CNN: Letecké údery jaderný program nezastaví. USA zvažují nasazení pozemní armády v Íránu
před 1 hodinou
Írán vyhrožuje likvidací Trumpa. Válka podle Teheránu ani zdaleka nekončí
před 2 hodinami
USA a Izrael selhaly, režim nepadnul. Útoky na okolní země jsou sebeobrana, tvrdí Írán
před 3 hodinami
Politico: Merz chce zabránit příklonu Babiše k radikálním postojům Slovenska a Maďarska
před 3 hodinami
Bílý dům v kleštích. Válka v Íránu sevřela Trumpa mezi hrozbu globální recese a riziko námořní katastrofy
před 4 hodinami
Trump telefonoval s Putinem. Řešili Ukrajinu i válku v Íránu
před 5 hodinami
Ceny ropy pod Trumpových zmatečných prohlášeních klesly, poté opět vyrostly
před 6 hodinami
Válka v Íránu je téměř u konce, prohlásil Trump. Krátce na to řekl pravý opak
před 7 hodinami
Počasí: V polovině týdne přijde zlom, ochladí se
včera
„Útok na Kypr je útokem na Evropu.“ Macron vyslal na Blízký východ masivní flotilu, má bránit Hormuzský průliv
včera
Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu
včera
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
včera
CNN: Školu, v níž zahynulo 168 dětí, zřejmě zasáhla americká raketa Tomahawk
včera
Experti: Svět stojí na prahu největšího ropného šoku v historii. Světová ekonomika čelí masové energetické krizi
včera
Zelenskyj: Ukrajina na žádost USA vyslala na Blízký východ experty, budou chránit americké vojenské základny
včera
Z bláta do louže. Modžtaba je krutější než Alí Chameneí, Trump o jeho jmenování věděl, tvrdí Íránci
včera
Vláda odmítla opatření k rostoucím cenám paliv kvůli válce v Íránu. Zabýváme se jen situací doma, prohlásil Babiš
včera
NATO sestřelilo další íránskou raketu mířící do Turecka
včera
Spojenectví s Putinem shořelo spolu s íránskými rafinériemi. Za sliby o neochvějné podpoře se skrývá parazitování
včera
Svět se změnil a kompromisy škodí. Von der Leyenová chce radikální změnu Evropské unie
Evropská unie se nachází v bodě, kdy musí „urychleně a radikálně“ přehodnotit svůj přístup k zahraniční politice. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová to prohlásila v pondělí během setkání s unijními velvyslanci v Bruselu. Podle ní je současné geopolitické klima natolik nestabilní, že dosavadní spoléhání na konsenzus a kompromis může být pro akceschopnost bloku spíše přítěží než pomocí.
Zdroj: Libor Novák