Praha - Senátorský klub ČSSD vyjádřil "plnou podporu" předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi, kterého jeho odpůrci prostřednictvím většiny v předsednictvu strany v neděli neúspěšně vyzvali k odstoupení. Usnesení podpořilo 31 přítomných členů senátorského klubu, tři se hlasování zdrželi, sdělil dnes ČTK mluvčí strany Martin Ayrer.
Na Sobotkovu podporu poté vystoupili nejen jeho přívrženci z řad řadových členů ČSSD. Proti Haškově iniciativě se postavil také předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD).
"Jsem pro to, aby byl sjezd, a ať si členové tedy rozhodnou, jakou chtějí sociální demokracii. Já bych tedy chtěl sociální demokracii, v jejímž vedení už nebudou ti lidé, kteří připravili toto zákeřné jednání," řekl ČTK Štěch, jenž v neděli na předsednictvu strany hlasoval proti výzvě, kterou iniciovala skupina kolem místopředsedy ČSSD Michala Haška.
"Chci se zasazovat o to, aby v sociální demokracii rozhodovaly argumenty a programová orientace, která k této straně patří, a ne zákulisní dohody," uvedl Štěch, podle něhož tyto dohody vedou ke klientelismu. "Musí někteří lidé, kteří tady tu politiku do sociální demokracie zavlekli jako černý mor, ztratit mandát, pokud sociální demokracie chce opět získat důvěru občanů," prohlásil Štěch.
Připomenul, že Hašek ještě v sobotu označil Sobotku jako kandidáta na premiéra a podpořil ho jako vyjednavače, aby pak za několik hodin obrátil.
Zeman by si po propadu projektu SPOZ měl uvědomit, že sociální demokraté jsou jediní podporovatelé, které na politické scéně má, a že mu jejich štěpení neprospěje, míní Štěch. Prezident by podle něj měl dělat práci, která mu podle ústavy náleží, nezasahovat do politických stran, a zejména sociální demokracii nechat, aby pracovala na základě svých priorit a programu.
"Víte, nebyl jsem nikdy extrémním fanouškem Bohuslava Sobotky nebo Michala Haška. Ovšem pokud vidím, co se nyní děje, jednoznačně podporuji setrvání předsedy Sobotky ve funkci. On by měl být naším kandidátem na premiéra. A v této souvislosti chci dodat ještě jednu věc: já jsem při prezidentských volbách podporoval Miloše Zemana. Ale jestli tohle režíruje, tak se chci spoluobčanům omluvit. Je to ostuda všech ostud," řekl pro iHned.cz například senátor ČSSD a starosta Čáslavi Jaromír Strnad.
"Miloš Zeman je v úzkém kontaktu s některými z těch takzvaných pučistů. To je prostě fakt. A pokud by prezident na vše nahlížel skutečně seriózně a nadstranicky, jak sliboval, tento postup by jim rozmluvil. Určitě tedy o plánovaných krocích věděl," připustil.
Podle předsedy senátorského klubu ČSSD Petra Víchy stojí za současným předsedou většina straníků. Vícha také upozornil, že se sociální demokracie musí sjednotit, aby mohla vyjednávat o vládě. Zdůraznil, že o tom, kdo bude ve vedení strany, musí rozhodnout ústřední výkonný výbor, který se sejde příští neděli. „Všechno asi bude směřovat k tomuto datu a myslím si, že i členská základna, která je teď z celé situace na nohou, by měla členům ústředního výkonného výboru říct, jak mají hlasovat," míní Vícha.
Související
Milan Štěch se po 24 letech rozloučil s horní komorou, senátoři mu tleskali vestoje
Štěch: Jsem zklamaný, děkuji voličům, kteří mi byli věrní
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 1 hodinou
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 2 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 2 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 3 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 4 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 4 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 6 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
Jedenáctý únorový den je Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Osoby něžného pohlaví se v minulosti velmi obtížně prosazovaly na poli vědy. Musely se potýkat s předsudky či urážkami. A některé pro milovanou vědu dokonce obětovaly svůj život.
Zdroj: Lucie Žáková