ČSSD a komunisté se vysmáli Hudečkovi. Toto by raději neměl číst

Praha - Primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček z TOP 09 před několika dny oslavil své první výročí v této funkci. Během onoho roku musel řešit několik kauz, z nichž nejzávažnější byly bezesporu tunel Blanka a Opencard. A právě díky čipové kartě byl nakonec obžalován, i přesto jej ale TOP 09 postavila jako lídra kandidátky do komunálních voleb. Podle některých politiků mu ale "primátorování" nijak zvlášť nejde.

"Na obžalobu primátora hlavního města Prahy za TOP 09 Tomáše Hudečka v kauze neotevřeného výběrového řízení zareagoval Karel Schwarzenberg okamžitou obhajobou svého chráněnce. Je to prý úspěšný pražský politik, který se rozhodně ničeho nekalého určitě nedopustil. Samozřejmě platí presumpce neviny, nicméně je opravdu Karel Schwarzenberg natolik seznámen s trestním spisem či je odborníkem na trestní právo, že činí okamžitě takové závěry?" ptá se Miloslava Vostrá, místopředsedkyně ÚV KSČM.

"Fakticky zde dochází tedy k útoku na práci policie i státního zastupitelství. Protože se jedná o politika TOP 09, tak je vše určitě v pořádku a policie i státní zastupitelství jednají na „objednávku". Je to v podstatě skandální vyjádření," pokračuje v komentáři, který obdržel server EuroZprávy.cz.

"Druhou věcí je také vyjádření, že je údajně primátor Hudeček prospěšný politik pro Prahu. Opravdu? Čím kdy bylo jeho vedení Prahy prospěšné, se musíme nutně také ptát. Žádné reálné investice do dopravní infrastruktury či obecně rozvoje neproběhly, mnoho projektů se spíše zastavilo a problémy jako parkování či kriminalita a další zůstaly zkrátka neřešené. Těžko chápat, jaké jsou tedy opravdové důvody Karla Schwarzenberga pro podporu Tomáše Hudečka. Naopak doufejme, že dostane příležitost vyniknout někde jinde," píše nekompromisně Vostrá.

Nerezignuje, navíc ještě kandiduje

Předseda LEV 21 a expremiér Jiří Paroubek pro změnu poukazuje na fakt, že někteří radní i současný pražský primátor Tomáš Hudeček a bývalý primátor Bohuslav Svoboda byli za své působení v kauze Opencard posláni před soud. Jsou obžalováni z porušení pravidel hospodářské soutěže a porušení povinností při správě cizího majetku.

"Ještě loňského srpna pan současný primátor ubezpečoval veřejnost, že v případě, že bude v souvislosti s Opencard, na kterou podle slov P. Béma, budeme jednou hrdí, obžalován, rezignuje na svůj post primátora," píše ve svém komentáři Paroubek s tím, že nyní je vše jinak.

"Hudeček podle svých slov sice ctí, že by politici neměli lpět na své funkci, pokud je čeká soud, ale sílící pochyby o vyšetřování a snaha definitivně vyřešit kauzu Opencard jej prý naopak dovedly k rozhodnutí pokračovat v jeho úsilí. Prý nebude ustupovat tlaku různých politicko-byznysových skupin. Takže na post primátora nerezignuje, ale navíc ještě kandiduje na tuto pozici i v letošních volbách. Za ODS mu bude konkurentem Bohuslav Svoboda, ostatně stejně „postižený", a tedy obžalovaný ve zmíněné kauze," poukazuje expremiér.

"Podle Hudečkových slov se zdá, že si svou funkci primátora plete s rolí vyšetřovatele. Nutno podotknout, že primátorování mu zrovna dvakrát nejde (prodražení už tak předražené stavby tunelu Blanka a i jeho chování v souvislosti s Opencard), ovšem to z něj vyšetřovatele nedělá. Nevím, v jakém úsilí to chce vlastně pokračovat, ale pokud to není úsilí co nejvíce znevěrohodnit a znedůstojnit pozici primátora hlavního města, měl by okamžitě odstoupit a společně s B. Svobodou zvážit svou kandidaturu v podzimních volbách. Neboť vážně hrozí, že se oba budou zúčastňovat zasedání pražské rady přímo v nápravném zařízení," uzavírá Paroubek.

Kampaň by si měl prý platit ze svého

Hudečka nešetřila ani ČSSD. Ta pro změnu poukazuje na jeho kampaň „Víte, že", která má podle sociálních demokratů za 350 tisíc korun v době před podzimními volbami propagovat údajné úspěchy pražského magistrátu. Dnes ji na tiskové konferenci zkritizoval pražský zastupitel za ČSSD Karel Březina.

„Je to šokující. Podobně jako Pavel Bém v roce 2009 s kampaní Čistá Praha si současný primátor pomáhá penězi z rozpočtu města na svou vlastní předvolební propagaci. Pan Hudeček by se v kampani „Víte, že" měl rovněž zaměřit na to, jak to dopadlo s tunelem Blanka, prodloužením metra A, mnohaletým zpožděním územního plánu a dalšími nezpochybnitelnými neúspěchy jeho kariéry v čele Prahy. Navíc se chlubí cizím peřím, protože například zvýšení platů učitelů prosadila ČSSD," uvedl Karel Březina.

Za nesmyslné plýtvání a zneužívání veřejných prostředků považuje Hudečkovu aktivitu i kandidát na pražského primátora za ČSSD a ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. „TOP 09 se zřejmě zoufale bojí neúspěchu své kandidátky do podzimních voleb, která je složena zejména z lidí obžalovaných v kauze Opencard, a proto se snaží vylepšit svou image stůj co stůj. Tentokrát k tomu přímo zneužila peníze všech Pražanů, podobně jako to zde v centru můžete vidět na vizuálech starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého, rovněž kandidáta TOP 09," uvedl Ludvík.

Zastupitelé ČSSD kromě výzvy k zaplacení kampaně z kapsy primátora Hudečka resp. prostředků TOP 09 požadují rovněž zveřejnění všech faktur za reklamu a marketing, které byly utraceny v posledních dvou letech. Sociální demokraté také představili plakát, na němž kampaň kritizují.

„Případný vizuál, na kterém se Pražanů například zeptáme, zda vědí, že pánové Hudeček a Lomecký pokračují ve šlépějích Pavla Béma a že TOP 09 hodlá před podzimními volbami osadit více než sto velkých reklamních ploch u vjezdu do tunelů a na protihlukových stěnách, si zaplatíme rozhodně z vlastních prostředků" uzavřel Březina.

Související

Tomáš Hudeček

Ministerstvo se omluvilo exprimátorovi Hudečkovi za nezákonné stíhání

Ministerstvo spravedlnosti se kvůli kauze karty opencard omluvilo bývalému pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi (tehdy TOP 09) za újmu na osobnostních právech způsobenou nezákonným trestním stíháním. Omluvu ministerstvo zveřejnilo na svém webu. Hudeček dnes ČTK řekl, že se bude soudně domáhat odškodnění. To současné považuje za nedostatečné.
Nejvyšší správní soud

Sotolář z kauzy opencard může dál soudit, nebude předsedou senátu

Pražský soudce Alexander Sotolář může dál soudit. Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) jej dnes odvolal z funkce předsedy senátu Městského soudu v Praze, talár mu však ponechal. Bude řadovým členem senátu. Sotolář upravoval protokoly v kauze opencard. Lišily se tak oproti zvukovým záznamům z jednání.

Více souvisejících

Tomáš Hudeček Jiří Paroubek ČSSD

Aktuálně se děje

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině

Hydrologické sucho na našem území dál výrazně zesiluje. Vedra, nedostatek srážek a rekordně nízké stavy vodních toků i podzemních vod potvrzují závažnost současné situace. Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě podporuje opatření, která pomáhají vodu v krajině zadržovat, zpomalovat její odtok a zvyšovat odolnost přírodních ekosystémů i obcí a měst vůči dopadům změny klimatu. 

včera

Dagmar Havlová s bustou exprezidenta Václava Havla. (17.11.2021)

Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla

Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu. 

včera

včera

včera

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce

Evropská komise potvrdila, že ví o možných nesrovnalostech u projektů digitalizace financovaných ze slovenského plánu obnovy. Slovensko bude muset u závěrečné deváté žádosti o platbu prokázat, že sporné investice splnily stanovené cíle, přičemž Brusel zohlední i výsledky auditů. Pokud se potvrdí podvod, korupce nebo střet zájmů, které slovenské úřady nenapraví, může Komise krátit evropskou podporu a požadovat vrácení peněz. 

včera

Ministerstvo zdravotnictví

Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv pokračuje v intenzivním řešení omezené dostupnosti léčivých přípravků s účinnou látkou tamoxifen. Díky mimořádným opatřením se podařilo zajistit téměř 6 000 balení, která jsou nyní postupně distribuována do lékáren po celé České republice. Další dodávky jsou již na cestě a budou do distribuční sítě uvolňovány v průběhu příštího týdne.

včera

Ministerstvo zemědělství

Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží

Obce mohou již od 7. září začít podávat žádosti o dotaci na výstavbu, rekonstrukci a odbahnění vodních nádrží. Žádosti o dotace se budou přijímat do 7. října. Ministr zemědělství Martin Šebestyán podepsal výzvu, podle které si obce mezi sebou rozdělí 300 miliónů korun v rámci programu Podpora opatření na malých vodních nádržích a drobných vodních tocích – 3. etapa. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. 

včera

Ilustrační fotografie.

Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz

Koupací sezóna pokračuje za příznivých podmínek a většina sledovaných přírodních koupacích lokalit v České republice vykazuje vyhovující kvalitu vody ke koupání. Přírodní koupací vody nadále představují oblíbené místo letní rekreace a v uplynulém týdnu se na jejich zvýšené návštěvnosti podílelo také velmi teplé počasí s teplotami často přesahujícími 30 °C.

včera

včera

Letní počasí

Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko

Počasí psalo tento týden v prostoru střední Evropy, kam patří i Česká republika, historii. Nový slovenský národní teplotní rekord je totiž zároveň i historicky nejvyšší hodnotou naměřenou ve středoevropském regionu. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

8. srpna 2026 21:49

8. srpna 2026 20:05

8. srpna 2026 19:16

8. srpna 2026 18:02

Andy Burnham

Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování

Bývalému princi Andrewovi mohou po nástupu nového britského premiéra Andyho Burnhama do Downing Street hrozit další problémy. Burnham by totiž podle zástupkyně obětí sexuálního násilí mohl souhlasit s veřejným vyšetřováním aktivit amerického finančníka Jeffreyho Epsteina ve Velké Británii. 

8. srpna 2026 16:59

8. srpna 2026 13:23

Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně

Šéf Světové zdravotnické organizace WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zavítal do africké Demokratické republiky Kongo, kde řádí epidemie smrtelně nebezpečné eboly. Podle Ghebreyesuse se nemoc šíří rychleji, než se zdravotníkům daří zintenzivňovat boj s chorobou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy