Holding Agrofert prostřednictvím twitteru vybízel některé poslance Evropského parlamentu, aby hlasovali proti rezoluci kritizující střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedlo to dnes několik europoslanců. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ČTK sdělil, že europoslanci tak získali možnost mít vyvážené informace.
Organizace Transparency International (TI) postup holdingu kritizovala. Očekává se, že velká většina europoslanců při středečním hlasování usnesení schválí.
Připravená rezoluce EP vychází z dubnové konečné auditní zprávy Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů, neboť nadále ovládá Agrofert, který vložil do svěřenských fondů. Holding proto nemá podle auditorů nárok na dotace ze strukturálních fondů EU. Český premiér s tímto závěrem nesouhlasí a tvrdí, že převedením firmy do fondů vyhověl českému zákonu o střetu zájmů.
Europoslanci hodlají podle návrhu usnesení vyzvat české úřady, aby začaly Babišovu situaci efektivně řešit. Komise by zase podle nich měla vůči Česku uplatnit nové pravidlo, které umožňuje zastavit přísun unijních peněz do zemí, jež účinně nepostupují proti korupci či střetu zájmů.
Většina evropských zákonodárců se dlouhodobě staví k situaci předsedy české vlády kriticky. Europarlament už loni velkou většinou hlasů schválil podobné usnesení vyzývající Babiše, aby se konfliktu zájmů zbavil.
Podle německého zeleného europoslance Daniela Freunda se Agrofert snažil před středečním hlasováním zákonodárce přesvědčit, že premiér žádný konflikt zájmů nemá.
"Divím se: pokud nemají ŽÁDNÉ napojení na Babiše, proč po mě chtějí, abych hlasoval PROTI rezoluci?" napsal dlouhodobý kritik Babišova přístupu Freund na twitteru, kde zveřejnil i text výzvy. Podle bruselského webu Politico našlo "celkem podivnou" zprávu na svých twitterových účtech "několik poslanců".
"Považujeme takovou formu komunikace za seriózní a přijatelnou. Důvod je jednoduchý: v rámci auditu Evropské komise jsme nebyli nijak vyslyšeni a neměli jsme možnost se jakkoli vyjádřit," sdělil ČTK mluvčí Agrofertu Hanzelka. Podle něj tak mají europoslanci možnost seznámit se se stanoviskem koncernu, který jakýkoliv Babišův střet zájmů směrem k Agrorofertu odmítá.
"Poslance EP také chceme seznámit s naší společností a odkazujeme je na náš web, kde mohou najít bližší informace o Agrofertu – kdo jsme, co vyrábíme, kolik lidí zaměstnáváme a že podnikáme zcela podle platných zákonů," doplnil Hanzelka.
Postup Agrofertu dnes označila za nepatřičný TI, která audit firem okolo Babiše iniciovala. "Dlouhodobé ignorování střetu zájmů ze strany premiéra nás dostalo do paradoxní situace, kdy koncern, který s premiérem nemá mít nic společného, ho nestandardním poloveřejným způsobem brání přímým oslovováním konkrétních politiků," uvedl vedoucí analytik TI ČR Milan Eibl.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem
před 1 hodinou
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
před 1 hodinou
Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO
před 2 hodinami
Zemřel uznávaný psycholog a manželský poradce Petr Šmolka
před 3 hodinami
Babiš a spol. odlétají na summit. Macinka popřál Pavlovi, ať si to užije
před 4 hodinami
Tropické počasí si vzalo pauzu. Kdy se vrátí vedra?
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
včera
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
včera
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
včera
Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané
včera
Princ Harry měl možnost přespat v Buckinghamském paláci. Vše končí sporem
včera
Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích
včera
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
včera
Ebola v Kongu stále neustupuje. Potvrdily se další případy i oběti
včera
Dluhopisy Republiky jsou žádané. Lidem zbývají poslední hodiny na úhradu
včera
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
včera
Číňané provedli raketový test. Teď čelí kritice ostatních zemí
včera
Počasí projde v novém týdnu vývojem. Nejtepleji bude o víkendu
První ryze červencový týden nabídne zpočátku chladnější počasí, které budou navíc doprovázet srážky. V druhé polovině týdne se však oteplí, víkendová maxima dokonce překročí třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě