Babiš má vyzyvatele. Piráti chtějí vést koalici, Bartoš je připraven být premiérem

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš je připraven být příštím premiérem. Do sněmovních voleb chtějí Piráti vést koalici s hnutím Starostové a nezávislí (STAN).

Ivan Bartoš
doporučujeme

Pirátská strana má dohromady s hnutím STAN podle průzkumů více než 24 procent a dokázala by porazit hnutí ANO současného premiéra Andreje Babiše. Toho si je vědom i lídr Ivan Bartoš, který je podle svých slov připraven na to stát se premiérem.

"Budu-li lídrem a výrazně uspějeme, tuto výzvu přijmu," řekl deníku Právo předseda Pirátů. O koalici se STAN ale zatím rozhodnuto není.

"Na pirátském fóru probíhá živá diskuse se zhruba třemi až čtyřmi tisíci diskusními vlákny a je tam spousta různých anket. Nicméně o věcech se rozhoduje jednáním patřičných orgánů krajského fóra nebo celostátního fóra," uvedl.

"Pokud se celostátní fórum pro tuto možnost rozhodne, úkolem pro republikové předsednictvo by bylo vstoupit do jednání s hnutím STAN o možnosti koalice," dodal s tím, že pokud bude v rámci vyjednávání se STAN dodrženo vše, co je dáno, že by to ke spolupráci mohlo spět. Podmínkou je souhlas 60 procent hlasujících.

V případě, že by došlo k dohodě o koaliční spolupráci, jejím předmětem by podle něj bylo i pořadí kandidátů. "V každém kraji by to muselo být různé, protože ty strany jsou tam různě silné. Jelikož spolupráce musí být oboustranně výhodná, musíme se bavit i o potenciálním zisku mandátů. V tom případě podle klíče, který by byl pro každý kraj zvlášť určen, by se seřadily kandidátky do sebe. Byly by mixem podle předem dohodnutých pozic," tvrdí.

Nastínil také, které osobnosti by se mohla prosadit ve stínové vládě. "Olga Richterová může vést ministerstvo práce a sociálních věcí. Jsou tam lidi typu Jakub Michálek směrem k justici," míní Bartoš. Představu má i o ministrovi financí, tu ale zatím nezveřejnil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se hádal s Piráty. Označil je za největší hrozbu pro ČR a…

03.12.2020 17:02 Ostré kritiky z úst premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se při dnešních sněmovních…

Návrh na vznik hygienického superúřadu vyvolal vlnu nevole, Babiš couvá

03.12.2020 16:39 Ministerstvo zdravotnictví pochybilo, když dalo vládě předlohu k posílení pravomocí hygieny, uvedl…

Ministr Havlíček má od středečního večera ochranku, konkrétní důvod neuvedl

03.12.2020 16:35 Vicepremiéra a ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) od středečního večera…

"Babiš provedl nejhorší útok na statní kasu." Kovářová se při…

03.12.2020 16:11 Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ve Sněmovně střetl s poslankyní STAN Věrou Kovářovou kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama