Evropská komise by měla obnovit post zmocněnce pro svobodu vyznání při EU. Na dnešní konferenci pořádané v Praze u příležitosti připomínky pronásledovaných pro víru to řekl slovenský politik Ján Figeľ, který byl prvním a zároveň dosud posledním takovým zmocněncem.
Dodržování náboženských svobod je podle něj ukazatelem toho, jak se daná společnost staví k ostatním svobodám člověka. "Nejde jen o náboženskou svobodu, ale i o lidskou důstojnost, je to výraz respektování důstojnosti každého z nás," uvedl.
Funkci zmocněnce zastával od roku 2016 a zanikla automaticky s loňským ukončením mandátu předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes na konferenci uvedl, že probíhá proces, ve kterém by měl být vybrán Figeľův nástupce.
Svoboda vyznání je základním právem každého člověka. Musíme společně udělat vše pro to, aby se nikdo nemusel bát o svůj život jenom kvůli tomu, že má jiný názor nebo víru. Jen skrze spolupráci a dialog můžeme společně překonat problémy dnešní doby. #ČervenáStředa ? pic.twitter.com/H79Ewf11gA
— Tomáš Petříček (@TPetricek) November 25, 2020
Konference se u příležitosti dnešní Červené středy, mezinárodní iniciativy k připomínce těch, kdo jsou pro svou víru pronásledováni, koná v pražském Karolinu a přenáší se on-line. Po jejím skončení se uskuteční společná křesťansko-židovská modlitba a po ní krátký průvod Prahou. Projde kolem veřejných a církevních budov nasvícených červeně jako symbol krve prolité nespravedlivě stíhanými věřícími po celém světě.
"Jsem rád, že je Petr Jašek na svobodě. Sám jsem se angažoval ve prospěch devíti osob v zemi, kterou jsem neznal, a v situaci, která byla složitá a riskantní. Ale ve jménu Evropy a s důvěryhodností této komunity, jejíž součástí je i ČR a Slovensko, se podařilo v některých zemích víc, než jsem čekal," uvedl. Jašek byl před několika lety v Súdánu odsouzen k dlouholetému vězení, strávil tam 14,5 měsíce, než se ho diplomatickou cestou podařilo dostat zpět do vlasti. Uváděl, že v zemi dokumentoval špatnou situaci tamních křesťanů.
Evropská spolupráce podle Figeľa pomohla v podobných případech nejen v Súdánu, ale i Pakistánu, Iráku či dalších afrických zemích. "Proto by EU měla udělat víc a navázat na tohle úvodní období, které bylo vyvolané genocidou - ne nějakou událostí, ale zločinem zločinů vůči náboženským menšinám v Iráku a Sýrii, abychom konali spíše preventivně, ne jen reaktivně," řekl Figeľ.
"Musíme pamatovat na to, že i my jsme byli v nesvobodě, a hlavně, že většina lidí ve světě tuto svobodu nemá. Nejde jen o náboženskou svobodu, ale i o lidskou důstojnost, je to výraz respektování důstojnosti každého z nás," uvedl a připomněl situaci v bývalém Československu před rokem 1989. Potlačované náboženské svobody jsou podle něj lakmusovým papírkem pro dodržování ostatních svobod. Až 79 procent světové populace podle něj žije v zemích, kde jsou velké překážky pro náboženskou svobodu. Trendy v porušování náboženských svobod se podle něj zhorčují a jsou na škále od nesnášenlivosti po genocidu.
Kromě zemí zmítaných islámským terorismem jde podle něj o náboženský nacionalismus jako třeba v Indii nebo Barmě nebo totalitární ideologie, jíž se vyznačuje Severní Korea nebo do velké míry i Čína v jejím vztahu třeba k Ujgurům. Potlačování náboženských svobod je ale podle něj problém i v některých evropských zemích. Sekularismus je v nich podle Figeľa chápaný ideologicky, jako náhrada za pluralitu. "Férový sekularismus je požehnání pro náboženskou svobodu, ale neférový nahrazuje náboženskou svobodu novou ideologií," míní.
Dnešní konferenci pořádají společně Česká biskupská konference s Ekumenickou radou církví, Federací židovských obcí a Institutem pro křesťansko-demokratickou politiku. Generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš dnes uvedl, že až 60 procent světové populace nemůže vyznávat svou víru svobodně. Až 100.000 lidí je podle pořadatelů konference ročně pro víru zavražděno.
Související

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat
EU (Evropská unie) , Náboženství , Ján Figeľ , křesťanství , Tomáš Petříček
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 1 hodinou

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 2 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 3 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
včera

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
včera

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
včera

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
včera

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
včera

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
včera

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
včera

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
včera
Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
Letní počasí si nejspíš mnozí lidé představovali jinak, ale dlouhodobé zlepšení ve smyslu vyšších teplot na obzoru není. Vyplývá to z nejnovějšího měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě