Česko pošle čtyřem zemím ochranné pomůcky za 17 milionů, rozhodla vláda

Česká republika pošle Ukrajině, Bělorusku, Kosovu a Černé Hoře ochranné pomůcky ke zvládání epidemie covidu-19. Dnes o tom rozhodla vláda, řekl po zasedání novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jedná se podle něj o desítky tisíc kusů ochranných pomůcek, podle Strakovy akademie jejich celková hodnota přesahuje 17,3 milionu korun.

Jan Hamáček
doporučujeme

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) před týdnem řekl, že Česko má žádosti o pomoc z řady zemí. Vedle Ukrajiny, Běloruska, Kosova a Černé Hory zmínil také Severní Makedonii. Česko podle něj chce oplatit pomoc, kterou dostalo dříve a soustředit se při tom podle doporučení ministerstva zahraničí na evropské země, protože tam lze materiál dostat nejsnadněji i nejrychleji.

Kabinet dnes rozhodl, že Česko dopraví pomoc na vlastní náklady. "Jedná se o ochranné pomůcky v řádu desítek tisíc kusů chirurgických roušek, ochranných obleků, návleků na boty a podobně," řekl Blatný. Úřad vlády v tiskové zprávě uvedl, že součástí pomoci budou i ochranné brýle a respirátory třídy FFP2, souhrnná hodnota darů přesahuje 17,3 milionu korun.

Materiály do Kosova a Černé Hory přepraví letadlo české armády. "Dar do Běloruska bude realizován formou předání Českému červenému kříži, přičemž ministerstvo zahraničních věcí uhradí Běloruskému červenému kříži náklady na přepravu," uvedl úřad vlády. Na Ukrajinu převezou materiál hasiči pozemní cestou, dodala Strakova akademie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

ČSSD vede debaty o spolupráci ve volbách, ANO mezi možnostmi není

23.01.2021 08:03 Sociální demokracie vede diskusi o spolupráci pro podzimní sněmovní volby se Zelenými, odboráři i…

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Vláda se zavedením povinných respirátorů vyčkává, sleduje okolní státy

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama