Předseda KSČM Vojtěch Filip oznámil, že nebude na sjezdu pozici v čele komunistické strany obhajovat. Celé vedení komunistické strany dalo kvůli neúspěchu v krajských a senátních volbách funkce k dispozici. Členové výkonného výboru vzali jejich krok na dnešním zasedání na vědomí, řekl Filip novinářům.
"Výkonný výbor vzal na vědomí to, že volení funkcionáři, tedy já a místopředsedové, dali funkce k dispozici. Jsme pověřeni, vzhledem k tomu, že sjezd je za šest týdnů, výkonem těch funkcí," řekl Filip. Na funkci předsedy už kandidovat nehodlá, je ale připraven dál pracovat pro KSČM, pokud o to bude mít strana zájem.
Filip uvedl, že na jeho rozhodnutí měl vliv i jeho zdravotní stav. "Když jsem v únoru prodělal infarkt, tak jsem už na dubnovém sjezdu neměl v úmyslu dál kandidovat," řekl. Volební sjezd byl z jarního termínu odložen kvůli koronavirové epidemii na konec listopadu. Další odklad sjezdu kvůli druhé vlně koronaviru Filip nepředpokládá, strana se snaží naplnit potřebné hygienické podmínky.
Současné vedení bude komunistickou stranu řídit až do sjezdu. Funkce dalo pouze k dispozici, protože případné rezignace podle stanov může přijmout až ústřední výbor KSČM, který se sejde až v polovině příštího měsíce, řekl Filip. Podle něj původně o rezignaci mluvila europoslankyně a místopředsedkyně strany Kateřina Konečná, nakonec ale postupovala stejně jako ostatní členové vedení.
Vedení komunistů má nyní za úkol pouze připravit sjezd a zpracovat kritickou analýzu výsledku voleb. Kromě interní analýzy si komunisté chtějí najmout i externí agenturu, která zhodnotí, co dělá KSČM dobře a co špatně.
Filip dnes nechtěl volební výsledek spojovat s tolerancí menšinového kabinetu ANO a ČSSD. Podle něj první analýzy ukazují, že KSČM ve volbách neztratila hlasy na úkor ANO, ale že její dřívější voliči nepřišli hlasovat. Ve vedení strany potom zůstávají názory na toleranci kabinetu stejné jako v roce 2018, kdy se komunisté s ANO na tomto mocenském uspořádání dohodli.
Komunisté se ve volbách dostali pouze do čtyř krajských zastupitelstev ze 13. Mají 13 mandátů, proti předchozím volbám ztratili 73 zastupitelů. Podle Filipa ztráta není dána odlivem voličů k hnutí ANO, jako tomu bylo při sněmovních volbách před třemi lety. Část lidí podle stranického předsedy nepřišla KSČM volit. Do druhého kola senátních voleb nepostoupil ani jeden kandidát komunistické strany.
Související
Někdejší lídr komunistů Filip se omluvil Fajtovi za výrok o dluzích
Filip a zbytek vedení KSČM kvůli prohraným volbám rezignovali
Aktuálně se děje
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
včera
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
včera
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
včera
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
včera
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
včera
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
včera
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
včera
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
včera
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
včera
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
6. června 2026 21:04
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
6. června 2026 19:44
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
6. června 2026 18:20
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
6. června 2026 17:01
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
6. června 2026 15:50
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
6. června 2026 14:31
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
6. června 2026 13:19
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
Oficiální statistiky ohledně epidemie eboly v Demokratické republice Kongo zaznamenaly výrazný pokles, což na první pohled vypadá jako nadějná zpráva, avšak situace je mnohem komplikovanější. Zatímco ještě nedávno úřady hovořily o více než tisíci podezřelých případů a téměř 250 úmrtích, aktuálně Kongo hlásí přibližně 380 potvrzených nakažených a 60 zemřelých, ke kterým se přidává dalších 15 potvrzených případů a jedna oběť v sousední Ugandě.
Zdroj: Libor Novák