Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář měl v letech 2016 a 2017 roční plat i s odměnami zhruba 1,6 milionu korun čistého, přes milion brali také další dva vedoucí úředníci Kanceláře prezidenta republiky (KPR).
Platy sedmi úředníků Pražský hrad zveřejnil na svém webu, jak mu to na základě žaloby Kristýny Bašné nařídil Městský soud v Praze.
Kancelář ještě mohla podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), uvedla ale, že nehodlá dále zatěžovat soudní systém. "Nicméně mi jako vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky není jasné, jak má zveřejnění platových poměrů jednotlivých vedoucích zaměstnanců přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu, ani o jaký veřejný zájem by mělo jít," napsal Mynář v komentáři ke zveřejněné platové tabulce.
Bašná provozuje webové stránky, na kterých zveřejňuje platy, odměny a další bonusy nejvyšších tuzemských úředníků. O zveřejnění údajů o platech vedoucích představitelů KPR požádala v únoru 2018. Na soudy se obrátila, protože jí Hrad nevyhověl. "Nemáme ostatně co tajit," uvedl nyní Mynář v textu doprovázejícím platovou tabulku.
Roční plat s odměnami přes milion korun měl v letech 2016 a 2017 také zástupce vedoucího KPR a ředitel administrativní sekce. Výdělky dalších úředníků se pohybovaly od necelých 800.000 korun ročně u ředitele tiskového odboru Jiřího Ovčáčka, který je zároveň mluvčím prezidenta, po sumy kolem milionu pro ředitele zahraničního odboru. Organizační struktura KPR je na jejím webu.
"Platy ředitelů odborů i můj plat jsou zcela srovnatelné s platy vedoucích představitelů v jiných státních institucích," uvedl Mynář. Srovnal také zveřejněné platy se mzdou ředitele České televize Petra Dvořáka, která podle něj dosahuje téměř dvojnásobek mzdy prezidenta republiky. Podle webu Bašné, pro který informace poskytují samy oslovené instituce, měl vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny loni hrubý příjem 1,52 milionu korun, plat šéfa Kanceláře Senátu se Bašná snaží získat žalobou.
Bašná poté, co jí KPR odmítla informace o platech poskytnout, se žalobou u Městského soudu v Praze napoprvé neuspěla. Soud v zamítavém rozsudku odkázal na verdikt Ústavního soudu z roku 2017, podle kterého právo na informace o příjmech lidí placených z veřejných zdrojů není absolutní a je třeba dbát také na soukromí úředníků. Bašná se proto obrátila na NSS, který letos v květnu původní rozsudek městského soud zrušil a věc mu vrátil k novému projednání. Podle NSS jde o téměř "modelovou či učebnicovou situaci", kdy by mělo převážit právo na poskytnutí informací nad ochranou soukromí.
Bašná podle Mynáře svými žádostmi o informace o platech úředníků již několik let zatěžuje desítky českých státních institucí. Náklady na právní služby spojené s posouzením jejích žádostí a na práci soudů "jsou odhadovány na miliony korun", uvedl hradní kancléř. Vyjádření Bašné ČTK shání.
V komentáři k platové tabulce Mynář napsal, že projekt Platy Úředníků, jehož je Bašná autorem, neposkytuje informace o svém financování a jako jediného sponzora přiznává velvyslanectví USA v Praze. "Představa, že na území svrchovaného státu financuje cizí stát aktivity směřující k zahlcování zdejších úřadů a soudů, je pro mě zcela nepřijatelná a v rámci transparentnosti vyzývám pro změnu já paní Bašnou, aby předložila kompletní financování svého projektu, včetně svého honoráře," doplnil.
Související

Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi

Mynář se soudu nevyhne. Kauza dotačního podvodu se začne řešit na podzim
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy
před 1 hodinou

Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu
před 1 hodinou

Rusko bude hrozbou pro celý svět navždy. Po porážce na Ukrajině se musí rozpadnout, říká vůdce Tatarů
před 2 hodinami

Jak vypadá běžný život Ukrajinců? Lidé melou z posledního, postupně ztrácí naději
před 3 hodinami

Jdete moc pomalu? Zastřelí vás. Svědek promluvil o drsném životě v okupované Gaze
před 4 hodinami

Silné bouřky udeří i ve středu. Platí nové varování
před 4 hodinami

"Moje rodina je zničena." Afghánec po úniku dat britské armády hovoří o zradě a pomstě Tálibánu
před 4 hodinami

Proč Ukrajina zoufale potřebuje americké raketové systémy Patriot?
před 5 hodinami

EU je z používání chemických zbraní Ruskem zděšena. Kallasová označila situaci za nesnesitelnou
před 6 hodinami

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?
před 7 hodinami

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění
před 8 hodinami

Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrací tropické teploty
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
včera

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
včera

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
včera

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
včera
Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.
Zdroj: Libor Novák