Kdyby bylo volebním obvodem Česko, ANO, ČSSD a KSČM by prohrály

Pokud by se volby do Sněmovny v roce 2017 uskutečnily v Česku jako v jednom volebním obvodu, současná koalice ANO a ČSSD by ani s podporou KSČM většinu ve Sněmovně neměla při použití D'Hondtova dělitele k výpočtu mandátů a následném přerozdělení podle krajů. Provládní většina by disponovala podle propočtu ČTK jen 96 poslanci. K většině by tak ANO a ČSSD potřebovaly buď hlasy ODS, nebo Pirátů.

Ještě menší sílu 87 poslanců by ANO, ČSSD a KSČM měly podle výsledků aktuálního volebního modelu agentury Median. K většině 106 hlasů by potřebovaly podporu SPD. Nejsilnější většinu dvou uskupení by mohlo vytvořit ANO s koalicí Pirátů a Starostů, dohromady by měly 111 poslanců. Koalice Pirátů a Starostů a koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by dohromady měly 94 poslanců a k většině 109 hlasů by potřebovaly pomoc ČSSD.

Možnost, že by se místo dosavadního systému přepočtu hlasů na mandáty D'Hondtovým dělitelem mezi jednotlivé kraje, kterou zrušil Ústavní soud, nejprve počty mandátů pro strany nejprve počítaly z výsledků stran za celou republiku a teprve poté by se rozdělily mězi kraje, nadnesl tento týden ústavní právník Jan Kysela. Jeden volební obvod jako jedno z řešení zmínili rovněž další ústavní právník Jan Kudrna a brněnský politolog Jakub Šedo. K této variantě se ale postavili negativně Starostové, pro zachování současných 14 volebních krajů je i sněmovní ústavní komise.

Šedo jako další možné řešení uvedl na webu Katedry politologie Masarykovy univerzity zmínil návrat k Hagenbach-Bischoffovy kvóty, která se v Česku používala do roku 1998. S touto metodou by podle volební kalkulačky, kterou na svém webu představila organizace Institute 21, by provládní většina ANO, ČSSD a KSČM měla po volbách v roce 2017 pouze 97 poslanců. Použití Hagenbach-Bischoffovy kvóty by zároveň odpovídalo verdiktu Ústavního soudu a proporcionálnímu rozdělení mandátů.

Hnutí ANO k jednomu poslaneckému mandátu v roce 2017 stačilo podle D'Hondtova dělitele 19.000 hlasů, zatímco hnutí STAN potřebovalo 44.000 hlasů. Hagenbach-Bischoffova kvóta by rozdíl mezi počtem hlasů na mandát mezi oběma hnutími snížila na zhruba 4000. V případě ANO by to bylo zhruba 22.700 hlasů, v případě STAN 26.200 hlasů.

Třetím řešením je podle Šeda použití takzvaných kompenzačních mandátů jako například v Dánsku, nebo Sainte-Laguëova dělitele, který se dříve užíval v komunálních volbách nebo Skandinávii, či jeho modifikované verze, která se používá v Norsku nebo ve Švédsku. Sainte-Laguëův dělitel proti D'Hondtovu děliteli napomáhá malým a středně velkým stranám, jeho modifikovaná verze zvýhodňuje velké a středně velké strany.

Související

Více souvisejících

Volby Hnutí ANO KSČM ČSSD

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 54 minutami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy