Stát během pandemie šetřil: Ministerstva výrazně snížila odměny, krom jednoho

Nejen soukromý, ale i veřejný sektor musel během epidemie koronaviru šetřit, což se dotklo i státních zaměstnanců. Jenom za první pololetí vyplatily jednotlivé resorty, včetně Úřadu vlády, na bonusech přes 170 milionu korun, což je méně ve srovnání s loňskem, kdy se jednalo o částku 304 milionů. V případě některých ministerstev se jednalo o desetimilionové škrty. V případě životního prostředí dokonce o nulu.

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

K výplatě odměn se ministerstva zpravidla uchylovala v souvislosti s koronakrizí. Strakova akademie dokonce výhradně.

"Částka byla rozdělena pouze mezi zaměstnance, kteří se podíleli na zajištění mimořádných opatření v souvislosti s koronavirovou krizí. Byli to zaměstnanci na pozicích: techničtí pracovníci, referenti, vedoucí oddělení, ředitelé odborů nebo náměstci pro řízení sekcí,“ sdělila serveru iROZHLAS mluvčí vládního úřadu Jana Adamcová.

Na bonusech vyplatil Úřad vlády ČR během letošního pololetí cca 12 milionů korun, přičemž za stejný časový úsek v minulém roce se jednalo o šest více. K úsporám přistoupila skoro všechna ministerstva, která se rozhodla rozdat místo desítek pouze jednotky milionů. 

Výjimku tvořil resort zahraničí, který v letošním roce vyplatil víc než loni, a to o tři miliony korun. 

"Navýšení odměn souvisí s mimořádným nasazením pracovníků ministerstva zahraničním věcí v době koronavirové krize, kdy se dařilo organizovat repatriační lety či se provozovalo call centrum, které běželo nonstop a v například březnu čítalo na dvacet telefonních linek,“ objasnila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Zato enviroresort se s přihlédnutím k ekonomické situaci rozhodl za prvních šest měsíců roku 2020 nevyplatit nic. Na největší obnov si přišel náměstek ministr zdravotnictví, a to za pomoc s koronakrizí. Zda se jednalo o Romana Prymulu, ministerstvo nesdělilo. 

V případě ministerstva práce se odměňovala příprava programu antivirus. U financí se zase jednalo o pomoc podnikatelům. 

"Jednalo se například o zásadní opatření v oblasti podpory ekonomických subjektů formou liberačních balíčků, kompenzačních bonusů a protikrizových stabilizačních opatření,“ informovala mluvčí Anna Fuksová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček chce s Pompeem jednat o bezpečnosti, u večeře nebude chybět…

11.08.2020 14:35 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce se svým americkým protějškem Mikem Pompeem jednat o…

Babiš je překvapen rozhodnutím Řecka o povinných testech, zasedne krizový…

11.08.2020 14:27 Aktualizováno Premiéra Andreje Babiše (ANO) překvapilo řecké rozhodnutí zavést povinné testy na covid-19 pro…

Schillerová další sazby daně kvůli nepřehlednosti nechtěla. Teď otočila

11.08.2020 13:40 Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítla návrh komunistů, kteří tolerují současnou…

Pompeo v Česku. Babiš chce jednat hlavně o obchodu a boji s koronavirem

11.08.2020 13:34 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za prioritu svého středečního jednání s americkým ministrem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama