Vláda není cestovní kancelář. EU by měla sjednotit pravidla, shodli se poslanec a senátor

Řecko chtělo zařadit Česko do seznamu rizikových zemí, z nichž se přijíždějící budou muset prokázat negativním testem na covid-19. Premiér Andrej Babiš však nakonec svůj řecký protějšek dokázal přemluvit, aby se tomu tak nestalo. Otázkou nicméně zůstává, zda to nezpůsobuje ještě větší zmatky.

Pavel Fischer
doporučujeme

Odpověď na výše uvedenou otázku se snažili najít senátor a předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (Nezařazený) a poslanec a předseda sněmovního Zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD) v pořadu Partie Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

Poslanec i senátor se shodli, že se cestování ještě po určitý čas nevrátí k době předkoronavirové. Právě cestovní ruch měl totiž za následek rozšíření nákazy do Evropy a zbytku světa, proto je přirozené, že se podmínky jednotlivých členských zemí, pokud jde o předkládání negativních testů, budou měnit. 

"Musíme počítat s tím, že nás nějaký stát překvapí, že zavede opatření rychle. Evropská unie by se v tom měla více angažovat, aby se pravidla sjednocovala. Koordinovaná schůzka ministrů zdravotnictví členských zemí by prospěla,“ nechal se slyšet Veselý. "Jasnější pravidla v rámci Evropské unie jsou vždy dobrá. Je ale třeba vycházet ze společné metodiky sběru dat. Každá země to stále dělá trochu jinak,“ reagoval Fischer.

Vláda není cestovní kancelář

Šéf senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost zároveň také kritizoval, že se řecká protiepidemiologická opatření vůči českým turistům řešila telefonicky mezi premiéry obou zemí. 

"Mě to trochu zneklidňuje. Je to totiž téma pro hygienickou službu a nikoli pro premiéra,“ vysvětlil senátor s tím, že vláda vnáší do celé situace zmatky, a že se akorát potvrzuje nedostatečná podpora hygieniků ze strany politiků. "Nevadí mi to, premiér vyřešil problém pro spoustu lidí v danou chvíli. Principiálně by to ale tak být nemělo,“ nechal se slyšet Veselý s tím, že zodpovědnost za zavedení nebo zrušení opatření leží výhradně na politicích. 

Poslanec ČSSD zároveň ale také přiznal, že by vláda neměla být cestovní kanceláří, nýbrž vrcholným orgánem ručícím za ochranu veřejného zdraví. "Vláda by měla varovat před zeměmi, kde se epidemická situace zhoršuje,“ oponoval Fischer. Veselý řekl, že by na to ale měla být sama, a že by měla vycházet z odborných poznatků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filip se shodl se Zemanem, že schodek rozpočtu bude vyšší

22.09.2020 17:03 Schodek rozpočtu na rok 2021 bude podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa vyšší než 116 miliard korun,…

Prezident Zeman v Lánech jedná s Hamáčkem, přijal i šéfa KSČM

22.09.2020 16:31 Prezident Miloš Zeman v Lánech jedná na pravidelné schůzce s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem…

Schillerová a Maláčová se nedohodly na rozpočtu MPSV, problém je s…

22.09.2020 15:47 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a práce Jana Maláčová (ČSSD) se dnes nedohodly na…

Česko stárne. MPSV chce půl miliardy na investice do domovů důchodců

22.09.2020 14:37 Ministerstvo práce pro příští rok žádá do svého rozpočtu půl miliardy korun na výstavbu a opravy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama