Piráti doufají, že Sněmovna podpoří zmrazení platů politiků. Kromě vlády tepou i ODS

Čisté platy politiků, soudců a státních zástupců vzrostou kvůli změnám v daňovému balíčku asi o 8000 korun měsíčně, řekl dnes novinářům poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Doufá, že Sněmovna nedopustí ještě vyšší růst a dnes schválí zmrazení odměn pro příští rok.

Mikuláš Ferjenčík a Petr Třešňák
doporučujeme

Platová novela by měla přinést i budoucí výpočet odměn z průměrné mzdy v celé ekonomice. Nyní se odvíjejí od průměrné mzdy pouze v nepodnikatelské sféře.

Změny v daňovém systému odsouhlasila Sněmovna v noci na dnešek, schválila zejména zrušení superhrubé mzdy a výrazné zvýšení slevy na poplatníka. Ministryně Alena Schillerová (za ANO) odhadla dopad do veřejných rozpočtů zhruba na 130 miliard korun. "Vzhledem k té rozpočtové šílenosti, kterou schválila koalice ANO, SPD, KSČM a ODS, stoupnou platy politiků, soudců a státních zástupců poměrně výrazně asi o nějakých 8000 měsíčně skrz snížení daní," konstatoval Ferjenčík.

Věří, že to přesvědčilo i dosavadní odpůrce zmrazení odměn v dolní komoře Parlamentu. "Doufám, že si žádný poslanec nedovolí tu ostudu, že by to stouplo o dalších 10.000 korun, kdyby nebyl přijat návrh na zmrazení hrubých mezd," uvedl. Pokles daňové sazby by podle něj mohl být případně argumentem i u Ústavního soudu. "V kontextu toho je prakticky jisté, že to ústavní soudci podrží," dodal Ferjenčík.

Základní měsíční plat poslance a senátora by v příštím roce měl podle návrhu zůstat na letošní úrovni 90.800 korun. Základní plat prezidenta by i nadále činil 302.700 korun hrubého a premiéra 243.800 korun. V roce 2022 by se pak odvíjely od toho, jaká bude letošní průměrná hrubá mzda v celé ekonomice, neměly by být ale nižší než v příštím roce. Z predikce ministerstva práce vyplývá, že základní plat poslance by mohl v roce 2022 být 92.600 korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažení lidé možná dostanou plný plat. Vláda chce motivovat k testům

05.12.2020 10:06 Vláda v pondělí projedná návrh stoprocentní mzdové kompenzace pro lidi, kteří s onemocněním covid…

BIS nemůže ani prezidentovi vše sdělovat. Zeman nepochopil, k čemu slouží,…

04.12.2020 22:04 Aktualizováno ROZHOVOR – Otevřeně tvrdí, že kontrarozvědka nemusí ani hlavě státu sdělovat úplně všechny…

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Tresty za šíření nacistických symbolů či trvalá zbraňová amnestie. Změna…

04.12.2020 15:45 Šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí bude možná trestné.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama