Piráti doufají, že Sněmovna podpoří zmrazení platů politiků. Kromě vlády tepou i ODS

Čisté platy politiků, soudců a státních zástupců vzrostou kvůli změnám v daňovému balíčku asi o 8000 korun měsíčně, řekl dnes novinářům poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Doufá, že Sněmovna nedopustí ještě vyšší růst a dnes schválí zmrazení odměn pro příští rok.

Mikuláš Ferjenčík a Petr Třešňák
doporučujeme

Platová novela by měla přinést i budoucí výpočet odměn z průměrné mzdy v celé ekonomice. Nyní se odvíjejí od průměrné mzdy pouze v nepodnikatelské sféře.

Změny v daňovém systému odsouhlasila Sněmovna v noci na dnešek, schválila zejména zrušení superhrubé mzdy a výrazné zvýšení slevy na poplatníka. Ministryně Alena Schillerová (za ANO) odhadla dopad do veřejných rozpočtů zhruba na 130 miliard korun. "Vzhledem k té rozpočtové šílenosti, kterou schválila koalice ANO, SPD, KSČM a ODS, stoupnou platy politiků, soudců a státních zástupců poměrně výrazně asi o nějakých 8000 měsíčně skrz snížení daní," konstatoval Ferjenčík.

Věří, že to přesvědčilo i dosavadní odpůrce zmrazení odměn v dolní komoře Parlamentu. "Doufám, že si žádný poslanec nedovolí tu ostudu, že by to stouplo o dalších 10.000 korun, kdyby nebyl přijat návrh na zmrazení hrubých mezd," uvedl. Pokles daňové sazby by podle něj mohl být případně argumentem i u Ústavního soudu. "V kontextu toho je prakticky jisté, že to ústavní soudci podrží," dodal Ferjenčík.

Základní měsíční plat poslance a senátora by v příštím roce měl podle návrhu zůstat na letošní úrovni 90.800 korun. Základní plat prezidenta by i nadále činil 302.700 korun hrubého a premiéra 243.800 korun. V roce 2022 by se pak odvíjely od toho, jaká bude letošní průměrná hrubá mzda v celé ekonomice, neměly by být ale nižší než v příštím roce. Z predikce ministerstva práce vyplývá, že základní plat poslance by mohl v roce 2022 být 92.600 korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama