Pompeo věří v možnost zlepšení vztahů s Ruskem

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo doufá v to, že je možné zlepšit vztahy s Ruskem. Řekl, že je potřeba najít místo pro spolupráci, ale že USA zároveň s otevřenýma očima sleduje, do čeho se Rusové ve světě pouští. Pompeo tak odpověděl na jeden z dotazů českých senátorů, které na něj směřovali po jeho dnešním projevu v Senátu.

Mike Pompeo v Praze
doporučujeme

Debata Pompea se senátory trvala zhruba 15 minut, podle předchozí dohody senátoři položili čtyři dotazy. Zajímalo je, zda je možné zlepšení americko-ruských vztahů, zda stahování USA ze světových organizací neoslabí spolupráci s demokratickými zeměmi, jestli by Evropská unie neměla postupovat striktně proti platformě TikTok a jak vnímá odkaz prvního českého prezidenta Václava Havla.

Na otázku senátora Tomáše Jirsy (ODS) na vztahy s Ruskem Pompeo odvětil, že v možnost zlepšení doufá, stejně jako v případě dalších národů, se kterými nejsou lehká jednání. Spojené státy se podle něj snaží s Ruskem hledat možné platformy spolupráce, zmínil spolupráci v boji proti kyberterorismu, kontroly jaderných či hypersonických zbraní. USA se podle něj budou pokoušet o spolupráci všude, kde to bude možné, bude tak ale činit s otevřenýma očima. "Sledujeme, co se děje po celém světě, do čeho se Rusové pouští," podotkl.

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) poukázal na stahování USA z mezinárodních světových organizací a Pompea se zeptal, zda to neoslabí spolupráci s demokratickými zeměmi. Americký ministr zahraničí mu odpověděl, že si Spojené státy kladou otázky, zda některé tyto instituce fungují správně a plní zamýšlený účel. Označil se za velkého příznivce multilaterálních institucí, pokud fungují. Zmínil třeba Radu OSN pro lidská práva, která podle něj nefunguje, protože v ní jsou zastoupeny i země, které lidské práva porušují. Kritizoval i Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) za její přístup k počátku pandemie koronaviru. Organizace podle něj předřadila politiku před vědu, což stálo životy a ekonomické škody.

Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) se Pompea zeptal, zda by Evropská unie neměla postupovat obdobně jako USA a ochránit data evropských občanů v platformě TikTok. Americký prezident Donald Trump minulý týden vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní platformy TikTok a WeChat. Pompeo varoval před tím, že Čína osobní data zneužívá k porušování lidských práv. Jak se má zachovat EU, nechtěl Pompeo radit. Je ale potřeba podle něj zabránit, aby se data dostala k protivníkům, jako je čínská komunistická strana.

Poslední dotaz položila senátorka Renata Chmelová (KDU-ČSL), která se zeptala na Pompeův názor na odkaz Havla. Ministr připomněl tři desítky let starý Havlův projev z amerického Kongresu. Vyzdvihl jeho myšlenky, že lidé budou vždy chtít žít podle svého svědomí.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na závěr Pompeovi předal symbolický klíč od českého Senátu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Není nutné zastavovat kulturní akce, shodli se Zaorálek a Hamáček

19.09.2020 17:34 Aktualizováno Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není…

Chystá se změna azylového zákona, počítá s aktivováním "řízení v případě…

19.09.2020 15:14 Nejvyšší správní soud (NSS) by již v budoucnu nemusel přezkoumávat rozhodnutí ministerstva vnitra a…

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Korupční kauza Stoka míří k soudu. Obžalováno 11 lidí, Švachulovi hrozí…

19.09.2020 10:56 Korupční kauza Stoka po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed míří ke krajskému soudu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama