Zeman jmenoval Prymulu ministrem zdravotnictví, ten chce "dramaticky zlepšit komunikaci"

Prezident Miloš Zeman dnes odvolal z funkce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Na jeho místo zároveň na zámku v Lánech jmenoval vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO).

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu
doporučujeme

Rezignaci na funkci Vojtěch oznámil dnes ráno. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se na ní spolu dohodli v pátek. S prezidentem záležitost předseda vlády projednal v neděli.

Zeman si Prymulu pozval do zámku v Lánech, kde se rehabilituje po zlomenině ruky, na dnešní 14:00. Na post ministra ho jmenoval po asi půlhodinové schůzce v Masarykově pracovně.

"Nedovedu si představit nikoho kompetentnějšího, který by stál v čele boje proti druhé vlně pandemie," řekl Zeman Prymulovi po jmenování. "Vím, jak skvěle jste obstál, když jste bojoval s první vlnou. A plně věřím, že stejně tak obstojíte i nyní ve velice a velice složité situaci. Dovolte mi, abych vám ve vaší práci popřál mnoho úspěchů a mnoho štěstí," dodal prezident. Oproti minulosti kvůli zranění absolvoval jmenování v sedě.

Prymula od roku 2017 pracoval jako náměstek ministra zdravotnictví. Stal se jím za ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD), místo bylo více než rok neobsazené. Předtím bývalý ředitel královéhradecké fakultní nemocnice působil na ministerstvu jako poradce. Z postu náměstka ministra zdravotnictví musel odejít kvůli chybějící zdravotní prověrce. Tu jako ministr podle zákona potřebovat nebude.

Širší veřejnost jej poznala po vypuknutí epidemie nového typu koronaviru, kdy koordinoval na ministerstvu zdravotnictví kroky proti šíření nemoci. Zeman mu za to počátkem dubna slíbil udělit nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. Některá jeho vyjádření, která pronesl jako šéf krizového štábu, vyvolala velkou pozornost. Například, když 22. března hovořil o možnosti dlouhodobého uzavření hranic s tím, že cestování do zahraničí může být omezené i v příštím roce či dvou.

Prymula chce v čele resortu zdravotnictví dramaticky zlepšit komunikaci související s epidemií nového typu koronaviru, řekl to serveru SeznamZprávy. Vydávaná opatření musí být podle něj jednoznačná a srozumitelná. Domnívá se, že vybrán do čela resortu po Vojtěchovi byl proto, že situaci jako bývalý náměstek zná. 

"Já se k tomu stavím tak, že kdyby tady nebyla krize, tak bych to velmi zvažoval, protože já jsem opakovaně deklaroval, že nechci jít do politiky. A ministr už je pozice, která je politickou nepochybně," uvedl.

Situace vyžaduje podle něj velmi urgentní řešení, takže neměl šanci odmítnout, protože by to bylo neseriózní. Navíc situaci už zná, s klíčovými lidmi byl v kontaktu už na jaře. Nevyloučil, že na ministerstvu nastanou drobné personální změny. Očekává, že ministerstvo povede do konce volebního období.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymulovo tvrzení je naprosto nehorázné, říká politolog. Babiš ale bude…

23.10.2020 22:01 Aktualizováno Není zaskočen tím, že ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítá rezignovat a své křeslo hájí i po…

KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd

23.10.2020 21:37 Komunisté chtějí, aby vláda jednala s Evropskou unií o návratu českých lékařů z unijních zemí a…

Babiš navrhl Zemanovi odvolání Prymuly. Příští týden představí nástupce

23.10.2020 18:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil dnes v Lánech prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání…

Faltýnek rezignoval na funkci prvního místopředsedy ANO

23.10.2020 18:12 Aktualizováno Jaroslav Faltýnek rezignoval kvůli jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama