Senát zřejmě vrátí Sněmovně návrh na rychlejší výstavbu dálnic

Vládní návrh, který má především zkrátit dobu přípravy výstavby dálnic a další obdobné infrastruktury, se zřejmě vrátí ze Senátu zpět do Sněmovny. Dva senátní výbory přijaly v uplynulém týdnu k této novele zákona o urychlení výstavby dopravní a jiné infrastruktury své pozměňovací návrhy.

Kolona na dálnici D1

Senát bude zákon posuzovat pravděpodobně ve čtvrtek. Státu by měla novela pomoci snáze a rychleji získávat pozemky pro výstavbu dálnic a železnic. Zvyšuje i výkupní ceny stavebních pozemků a staveb. Přípravu staveb by mohla změna zákona zkrátit až o třetinu.

Senátní hospodářský výbor chce rozšířit definici vodní infrastruktury pro účely tohoto zákona. Měla by zahrnovat i veřejně prospěšnou stavbu technické infrastruktury k ochraně před účinky povodní a sucha, která bude vymezená v územně plánovací dokumentaci. To by mělo umožnit zahájit budování těchto zařízení ještě před dokončením vyvlastňovacího procesu.

Mezi stavby, u nichž má být snazší získávat potřebné pozemky a rychleji zahajovat jejich výstavbu, chce hospodářský výbor zařadit například silnici I/11 směřující z Hradce Králové přes Opavu a Havířov na slovenské hranice, tedy hlavně část nazvanou Prodloužená Rudná. Mezi takto preferované stavby má podle výboru patřit i projekt, který chce využít výstavby dálnice D3 k rozšíření vodárenské soustavy v koridoru dálnice.

Senátní výbor pro územní rozvoj chce, aby stát při výkupu rodinných a bytových domů na trase budované infrastruktury vyplácel vlastníkům až dvojnásobek znalecké ceny. Vládní návrh zvyšuje cenu jen u stavebních pozemků a staveb, a to z dosavadního 1,15násobku znalecké ceny na 1,5násobek.

Ze seznamu vodních staveb, pro které má být snazší získávání pozemků, chce výbor pro územní rozvoj vyřadit vodní dílo Skalička. Státní podnik Povodí Moravy uvádí, že nádrž Skalička, jako součást navrhovaných protipovodňových opatření v povodí řeky Bečvy, je základním a nezbytným prvkem systému protipovodňové ochrany na Spojené Bečvě. Někteří ekologové ale upozorňují, že stavba přehrady může mít negativní dopad na život v řece i na její tok. Přehrada s trvalým vzdutím vody podle ekologů změní vodní režim Bečvy, protože zachytí štěrky a vytvoří překážku pro migrující živočichy.

Vládní návrh kromě jiného rozšiřoval možnost využití takzvaného mezitímního rozhodnutí, které zavedla předchozí novela tohoto zákona. Tento institut umožňuje státu u dopravních projektů stanovených v příloze k tomuto zákonu zahájit stavbu ještě před dokončením vyvlastňovacího procesu. Předloha tento nástroj rozšiřuje i na vodní a energetické stavby. V příloze k zákonu proto vláda navrhuje zařadit mezi tyto významné stavby i nové jaderné zdroje v Temelíně a Dukovanech.

Poslanci však do zákona doplnili navíc i takzvaný polský model, který se má vztahovat pouze na dopravní stavby. Státu umožní stavět dálnice a železnice okamžitě poté, co získá přístup k potřebným pozemkům v rámci stavebního povolení. Tento postup budou moci uplatnit jen takzvaní oprávnění investoři, tedy hlavně státní organizace, jako jsou Ředitelství silnic a dálnic nebo Správa železnic.

Novela mimo jiné stanoví, že pokud se má pro účely stavby dopravní, vodní nebo energetické infrastruktury vyvlastňovat les, nebude úřad vyžadovat stanovisko jeho vlastníka nebo pachtýře.

Rusko mělo na Ukrajině ztratit 36 tisíc vojáků. Soustředí se na postup u…

02.07.2022 15:19 Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila SSHR na pokyn…

02.07.2022 10:35 V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na…

Předpověď počasí na víkend: Bude lépe než v týdnu, teploty dosáhnou 30…

02.07.2022 06:30 Začíná první červencový, tedy i prázdninový víkend. Dobrou zprávou pro případné plány na volné dny…

Graubner se stal po Dukovi novým pražským arcibiskupem

02.07.2022 13:11 Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Zeman letos stráví dovolenou na Vysočině a v Lánech

02.07.2022 13:58 Prezident Miloš Zeman letos stráví dovolenou na Vysočině a v Lánech. Na Vysočinu odjede na "několik…

Fiala přivítal v Litomyšli členy Evropské komise, Česko zahájilo…

01.07.2022 21:50 Aktualizováno Společným zasedáním vlády a Evropské komise (EK) v Litomyšli dnes Česká republika zahájila půlroční…

Česko se ujímá předsednictví v době plné výzev, uvedla Pekarová Adamová

01.07.2022 18:18 Aktualizováno Česká republika přebírá předsednictví v Radě Evropské unie v době plné výzev a velkých úkolů, řekla…

Rozhodnutí o termínu prezidentských voleb v lednu 2023 vyšlo ve Sbírce…

01.07.2022 17:52 Rozhodnutí o termínu voleb prezidenta republiky, jejichž první kolo se uskuteční v polovině ledna…

Piráti neuspěli se žalobou na Babiše, který údajně lhal o nastěhování…

01.07.2022 16:54 Krajský soud v Praze nevyhověl žalobě, kterou loni Piráti podali na tehdejšího premiéra Andreje…

Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard

01.07.2022 15:25 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard korun z květnových 189,3 miliardy…

Balaš převzal ministerstvo školství. Podle Fialy musí řešit vzdělávací…

01.07.2022 13:13 Aktualizováno Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Lipavský: Určujícím tématem českého předsednictví EU bude jednoznačně…

01.07.2022 10:44 Určujícím tématem začínajícího českého předsednictví Evropské unie bude jednoznačně Ukrajina, která…

Vláda jedná s KKCG o převodu firmy vlastnící zásobník plynu v Dambořicích

30.06.2022 17:45 Aktualizováno Investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka jedná s českou vládou o převodu výkonu…

Pekarová Adamová chce od Křečka vysvětlení jeho postupu vůči Šimůnkové

30.06.2022 14:17 Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová (TOP 09) chce, aby jí veřejný ochránce práv Stanislav Křeček…

Související:

Právě se děje

reklama