Soud řešil žalobu Hradu na Bartíka. Ten tvrdil, že Zeman má rakovinu

Městský soud v Brně dnes ukončil dokazování v případu žaloby Kanceláře prezidenta republiky na bývalého radního Brna-středu Svatopluka Bartíka (dříve za Žít Brno) kvůli jeho tvrzení, že prezident Miloš Zeman má rakovinu. Jednání soud odročil na 11. září, kdy zazní závěrečné návrhy a rozsudek. Dnes se probíraly hlavně Bartíkovy majetkové poměry v souvislosti s požadavkem prezidentské kanceláře na finanční plnění. Šlo o citlivé údaje, veřejnost byla z jednání vyloučena.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal na facebooku, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Hrad jej zažaloval. Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požaduje po Bartíkovi omluvu a pět milionů korun.

Bartík dnes předložil listinné důkazy ohledně svých majetkových poměrů. Zemanův advokát Marek Nespala uvedl, že příjmy a výdaje žalovaného mu nevycházejí a že se k nim bude vyjadřovat "do haléře".

Soud následně zamítl asi dvě desítky návrhů na další důkazy. Šlo například o výslech prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, výslech hradního kancléře Vratislava Mynáře, články z novin či výslech některých novinářů, kteří údajně také věděli o vážném zdravotním stavu prezidenta.

Po odročení jednání Nespala zopakoval, že trvá na pěti milionech. "Vycházíme z rozhodnutí zdejšího soudu z roku 1998, kde společnými žalobci byl Václav Havel a Dagmar Havlová, a zde částka pěti milionů opravdu padla. Mělo to další vývoj, ale od toho jsme odvinuli náš nárok," uvedl Nespala. Doplnil, že na částce trvají vzhledem k okolnostem případu "a mimořádné závažnosti jednání žalovaného".

Havlovi tehdy zažalovali výrobce obuvi a jejího mediálního partnera kvůli reklamnímu billboardu se zelenou bustou Havla s Dášenkou. V žalobě na ochranu osobnosti požadovali pět milionů korun, které u soudu prvního stupně vysoudili, vrchní soud ale rozsudek změnil a přiznal jim jen 500.000 korun.

Bartík po jednání uvedl, že existuje právo znát zdravotní stav tak exponovaného zaměstnance jako prezident. "Když zaměstnavatel - stavební firma přijímá řidiče, bagristy, jeřábníky, tak jim taky musí donést od doktorů, že vidí, slyší a jsou pro ten daný typ povolání způsobilí," řekl.

Žalobu soud dostal v listopadu 2017, projednávat ji začal v září 2019, po neúspěchu pokusu o smír. Bartík své tvrzení o Zemanově zdraví z webu později stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní vlnu vůči sobě ani Zemanovi. Zeman byl v té době prezidentem, mandát ve volbách obhájil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pavel Zeman měl žalobu ohledně Babiše podat, soudí právníci

07.08.2020 15:48 Právníci, které oslovila ČTK, míní, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman měl podat žalobu proti…

Vyšší daně pro bohaté, navrhuje Schillerová. Pravicová opozice je striktně…

07.08.2020 14:12 Piráti podporují snížení zdanění práce, zachovali by solidární přirážku vzhledem k nastavení…

ČSSD nechce ve státním rozpočtu na rok 2021 škrty, priority naznačila i…

07.08.2020 12:06 Vládní sociální demokracie při koaličních jednáních o státním rozpočtu na příští rok nepodpoří…

Česko se chystá na návštěvu Pompea, budou krátkodobá dopravní omezení

07.08.2020 11:24 V souvislosti s návštěvou amerického ministra zahraničí Mikea Pompea nechystá česká policie žádná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama