STAN a Piráti žádají přehled, na co přesně chce vláda stav nouze

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan požádal za koalici STAN a Pirátů premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odpoledne předložil přehled opatření proti epidemii, na která vládě nestačí projednávaný pandemický zákon. Rakušan to dnes sdělil ČTK. Na schůzce, kde hodlá Babiš žádat opozici o souhlas s pokračováním nouzového stavu, chce také od kabinetu podrobný přehled plánovaných opatření.

Vít Rakušan (STAN)
doporučujeme

Babiš po ranním jednání vlády řekl, že extrémně vážná situace v Česku vyžaduje opatření, která lze vyhlásit jen za trvání nouzového stavu. Ten má podle rozhodnutí poslanců skončit sobotou a navázat na něj měl režim podle pandemického zákona, na kterém minulý týden našla kompromis vláda s opozicí. Senát má předpis na programu dnes, pravděpodobně ho vrátí Sněmovně, která se jím má zabývat znovu v pátek.

Babiš před večerním jednáním vlády chystá schůzku s opozicí i experty. Rakušan ČTK napsal, že za STAN a Piráty požádal premiéra, aby na schůzce předložil přehled opatření, která nejsou podle vlády možná v režimu pandemického zákona. "Zároveň chceme podrobný přehled plánovaných opatření, zdůvodnění, proč se o nouzovém stavu nemluvilo včera (v úterý) na schůzce zástupců všech stran s vládou," uvedl.

Babiš ráno nechtěl specifikovat, jaká opatření večer vláda přijme. Návrhy připraví ministerstvo zdravotnictví, podle Babiše by se mohla pravidla blížit těm z loňského jara. Rakušan uvedl, že STAN a Piráti budou dál prosazovat povinné a plošné testování ve firmách a další opatření, která navrhovali na úterní schůzce s ministry.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš považuje za klíčové, aby kabinet vyslyšel návrhy, které by pomohly zmírnit krizi a ulevily lidem i firmám. "Naším hlavním požadavkem je spuštění masového testování v podnicích a jeho finanční podpora ze strany státu, k čemuž jsme ve svém plánu Za pět dvanáct vyzývali vládu již před dvěma týdny," sdělil Bartoš ČTK.

Koalice Pirátů a STAN také trvá na tom, že stát musí zajistit ochranné pomůcky i pro skupiny s nižšími příjmy. "Dále adekvátní kompenzace, vyšší nemocenskou pro lidi v karanténě, rozšíření kvalitního certifikovaného antigenního testování a hlavně přípravu projektu očkování. Už od jara upozorňujeme na vážnost situace, kabinet bohužel dlouho vše podceňoval," doplnil Bartoš.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zástupci horských profesí zaslali předžalobní výzvu ministrovi…

11.04.2021 15:22 Unie horských povolání (UHP) a Asociace lanové dopravy zaslaly předžalobní výzvu ministrovi…

Poslanci před derby. Slavia je na vlně, tak Skopečka ani nehecuji, říká…

11.04.2021 15:16 Pohodlně se uvelebí ve svých křeslech či na pohovkách a budou napjatě sledovat nedělní 298. derby…

Sněmovna se vrátí ke kvótám na české potraviny v řetězcích

11.04.2021 14:31 Průmyslové, ale i potravinářské organizace napsaly v tomto týdnu poslancům, aby schválili senátní…

Zeman by odvolání Petříčka neoddaloval. Vláda by při nedůvěře měla…

11.04.2021 14:04 Prezident Miloš Zeman nebude oddalovat odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), pokud mu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama