Uplynulý rok prezidenta Zemana výrazně poznamenaly zdravotní potíže

Uplynulý rok prezidenta Miloše Zemana výrazně poznamenaly jeho zdravotní potíže i protiepidemická opatření. Zeman kvůli nim výrazně omezil své veřejné aktivity. Jeho působení na domácí politickou scénu zároveň ovlivnil výsledek říjnových sněmovních voleb, ve kterých prohrál jeho dosavadní spojenec Andrej Babiš (ANO) a hnutí ANO.

Miloš Zeman na záběrech z nemocnice

Na počátku roku Zeman několikrát výrazně vstoupil do české domácí politiky. Ještě na konci minulého roku nečekaně brzy vyhlásil termín sněmovních voleb, čímž podle kritiků zvýhodnil vládní strany, zejména ANO. Prezidentův krok ale u Ústavního soudu obstál. Nesouhlas s rozhodnutím ústavních soudců ale Zeman netajil v případě zrušení části volebního zákona. Ústavní soud podle prezidenta svým rozhodnutím poškodil ČR, a předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému proto neudělil už oznámený Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

I v letošním roce pokračoval v úzkém spojenectví s Babišem a jeho vládou. Menšinový kabinet ANO a ČSSD opakovaně podpořil nejen v otázce protikoronavirových opatřeních.

Zeman opakovaně slíbil jmenovat po volbách předsedou vlády šéfa strany, která získá ve volbách nejvíce poslaneckých mandátů, čímž dával větší šanci Babišovi před lídry koalic. I když hnutí ANO tuto podmínku splnilo, Zeman nakonec souhlasil se jmenováním lídra koalice Spolu Petra Fialy (ODS).

Zapojení prezidenta do povolebního dění výrazně ovlivnil jeho vážný zdravotní stav. V péči lékařů byl už v polovině září, kdy v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) strávil osm nocí. I když podle Hradu lékaři nezjistili u prezidenta život ohrožující problémy, vyvolala hospitalizace spekulace o vážnosti zdravotního stavu. Výrazně je přiživil další převoz Zemana do ÚVN 10. října. Důvodem nejistoty veřejnosti bylo i mlčení Hradu. V nemocnici Zeman zůstal zhruba měsíc a půl. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s jeho chronickým onemocněním, tím má být údajně cirhóza jater.

Po návratu z ÚVN byla u prezidenta zjištěna nákaza koronavirem, kvůli které strávil dva týdny v karanténě. S okolím se v té době stýkal přes plexisklovou zábranu. Jmenoval takto i Fialu předsedou vlády a přijal kandidáty na ministry.

Kvůli spekulacím o kondici hlavy státu si předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) jménem horní komory vyžádal zdravotní zprávu. Zeman podle ní nebyl schopen práce. Senát i další političtí představitelé začali proto zvažovat možnost zbavení Zemana prezidentských pravomocí. Úvahy utnulo zlepšení jeho stavu a propuštění do domácí péče. V Lánech se o něj od té doby starají zdravotní sestry ze soukromé společnosti.

Zeman ustoupil nejen při jmenování Fialy premiérem, ale i ve sporu o obsazení pozice ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti). Toho nejprve odmítal jmenovat, po jednání s Fialou ale vládu ustanovil jako celek.

Svůj vliv na Babišovu vládu se letos Zeman snažil uplatňovat i při snaze o odvolání některých ministrů. Dlouhodobě kritizoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Jeho odvolání prezidentovi nakonec navrhl místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) poté, co Petříčka porazil v souboji o post lídra sociální demokracie. Zeman dosáhl také odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který nesouhlasil s využitím ruských a čínských vakcín proti covidu-19 před jejich schválením v EU. O jejich dodávky Zeman aktivně usiloval u svých protějšků v Rusku a Číně.

Kontroverzi svým přístupem prezident vzbudil i svým postojem ke kauze Vrbětice. Nejprve souhlasil s vyhoštěním ruských diplomatů v souvislosti se zjištěním, že do tragických výbuchů muničních skladů ve Vrběticích byli zapojeni ruští agenti, později ale zpochybnil, že existuje pouze jedna vyšetřovací verze zabývající se vlivem Ruska v této kauze.

Pokračoval i jeho spor s ředitelem BIS Michalem Koudelkou, kterého opětovně odmítl povýšit do generálské hodnosti. Bojoval i proti tomu, aby Koudelka nadále působil v čele české kontrarozvědky. BIS například obvinil z toho, že odposlouchávala jeho spolupracovníky.

Na zahraniční cestu se letos vydal do Rakouska, na summit východních členů NATO nebo na jednání aliančních lídrů do Bruselu, kde kritizoval stažení spojenců z Afghánistánu. V Česku naopak přivítal německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera nebo srbského prezidenta Aleksandara Vučiče. Tomu se omluvil za alianční bombardování Jugoslávie. I nadále pokračoval v podpoře Izraele.

Zeman se musel opět vypořádat s potížemi svých spolupracovníků. V únoru policie obvinila jeho kancléře Vratislava Mynáře z trestného činu poškozování finančních zájmů EU. Policie prezidentovo okolí také prověřuje v souvislosti s jeho hospitalizací, zda jeho spolupracovníci nespáchali trestný čin neposkytnutí péče a padělání a přisvojení pravomocí úřední osoby.

Předpověď počasí na příští víkend: Oteplení z průběhu týdne by mělo vydržet

23.01.2022 06:30 Probíhající víkend ještě neskončil, díky meteorologům už ale mohou lidé vyhlížet i ten poslední…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Britové obvinili Kreml ze snahy dosadit na Ukrajině proruského vůdce

23.01.2022 11:03 Britské ministerstvo zahraničí obvinilo Kreml ze snahy dosadit do vedení Ukrajiny proruského vůdce.…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Farský má problém vzdát se mandátu na dálku z USA, uvedl Blažek

23.01.2022 16:13 Aktualizováno Poslanec hnutí STAN Jan Farský, který před týdnem odletěl na stáž do Spojených států, má podle…

Bek považuje za priority předsednictví kyberbezpečnost, odlesňování či…

23.01.2022 15:20 Mezi tématy českého předsednictví Evropské unii by se podle ministra pro evropské záležitosti…

Novela zákona o státním zastupitelství bude mít podle Blažka širší podporu

23.01.2022 12:56 Pro novelu zákona o státním zastupitelství budou ve Sněmovně podle ministra spravedlnosti Pavla…

Hrad kvůli výrokům o Zemanově zdraví žádá po Stehlíkové milion a omluvu

23.01.2022 12:38 Prezidentská kancelář žádá po psychiatričce a bývalé ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové…

Sněmovna projedná dvojici proticovidových předloh, mj. pandemickou novelu

23.01.2022 09:40 Poslanci by měli příští týden zrychleně schvalovat vládní novelu pandemického zákona a možnost…

Ekonomická úroveň Česka v poměru k zemím eurozóny mírně klesla

23.01.2022 08:35 Ekonomická úroveň Česka loni klesla na 86 procent průměru 19 zemí eurozóny a na této úrovni by měla…

Jurečka naznačil, že milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

23.01.2022 08:18 Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo v brzké době zopakovat. Mohlo by se také případně rozšířit…

Česko trvá na 50 milionech eur za Turów. Polsko nabízí méně

22.01.2022 11:27 Aktualizováno Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody…

Vláda ve středu navrhne rozpustit hnutí List Jaromíra Soukupa

22.01.2022 09:58 Vláda ve středu projedná návrh na rozpuštění hnutí List Jaromíra Soukupa. Nejvyšší správní soud …

Lipavský: Česko je připraveno podpořit sankce proti Rusku

21.01.2022 18:40 Aktualizováno Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině, řekl dnes ministr zahraničí…

Související:

Právě se děje

reklama