Vláda bude v pondělí řešit zhoršení systému PES. Podle Prymuly zlepšení nepřijde

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES k dnešku stouplo o sedm bodů na 64, což odpovídá přísnějšímu čtvrtému stupni pohotovosti. Předtím byl index třináct dní po sobě 57 bodů, teprve ve čtvrtek se v Česku otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb podle pravidel třetího stupně. Nyní politici nevylučují opětovné zpřísnění a apelují na dodržování pravidel. Zhoršení způsobilo zvýšení reprodukčního čísla nad jedna a rostoucí podíl pozitivních testů. Aktuální situací se bude v pondělí zabývat vláda. Na základě statistických čísel v dalších dnech rozhodne o dalším postupu, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Andrej Babiš, Jan Blatný a Roman Prymula.

Premiér Andrej Babiš (ANO) varoval před podceněním situace, virus je podle něj dál zrádný a zabíjí. Česká republika je podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) jen krůček od návratu do čtvrtého stupně rizika v systému PES. Blatný o víkendu opakovaně vyzval veřejnost, aby se chovala odpovědně, jinak hrozí zpřísnění restrikcí. Nelíbilo se mu, že některé podniky nedodržovaly otvírací dobu do 22:00 nebo velké množství lidí při mikulášských oslavách v centru Prahy. Požádal policii o zpřísnění kontrol a vyslovil se pro vysoké pokuty pro provozovatele podniků porušujících vládní opatření. O situaci mluvil také s primátory Prahy nebo Brna.

Policisté v celé republice zaznamenali několik porušení vládních opatření, hlavně otvírací doby restaurací nebo povinného nošení roušek. Proti vládním opatřením odpoledne demonstrovalo několik stovek lidí, kteří se sešli v Praze na Václavském a Palackého náměstí, poté společně pokračovali v průvodu kolem úřadu vlády na Klárov. Shromáždění se obešlo bez incidentů, mnozí protestující ale neměli roušky ani nedodržovali povinné rozestupy,

Aktuální údaje o hodnotě PES uvedlo ministerstvo na webu až kolem poledne, protože předtím se systém potýkal s výpadkem sítí. Internetové stránky uváděly ráno neúplné údaje, oprava poruchy trvala celé dopoledne.

"Situace je křehká, a proto je opravdu důležité dodržovat nastavená opatření. Podle čísel v dalších dnech se rozhodneme, jak dál. V pondělí zasedá vláda a jistě to bude jedno z hlavních témat," sdělil ČTK Blatný. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška není zhoršení situace důsledkem otevření obchodu a restaurací, které se ještě nemohlo projevit.

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného člověka je nyní 1,02. V poslední době bývá pozitivní zhruba čtvrtina ze všech provedených testů, což podle odborníků znamená velkou virovou nálož v populaci. V sobotu stoupl podíl pozitivních testů na téměř 26 procent, to je nejvíc od půlky listopadu.

Dostane-li se index PES do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny. Vždy ale o změně musí rozhodnout vláda. Celá země funguje od 3. prosince podle pravidel třetího stupně, což umožnilo otevřít s omezenou kapacitou všechny obchody, restaurace, hotely či provozovny služeb.

Aktuálně je v zemi přes 60.000 nakažených. Počet hospitalizovaných se v posledních dnech výrazně nemění nebo mírně klesá, nyní je v nemocnicích s covidem zhruba 4180 pacientů, zatímco při vrcholu druhé vlny epidemie na konci října a začátkem listopadu to bylo téměř dvakrát tolik. Od čtvrtka se denní počty zemřelých drží pod stovkou. Ve srovnáním s minulým týdnem byly přírůstky za několik posledních dnů vyšší. Do večera přibylo dalších 541 potvrzených případů covidu, to je o 160 míň než minulou neděli za stejnou dobu.

Vláda by v pondělí měla jednat také o tom, že testovat návštěvy na covid-19 budou domovy pro seniory povinně přímo na místě. V dnešním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Dosud mohly žádat, aby si lidé zajistili test jinde. Navštívit své blízké mohou od soboty ti, kteří mají negativní test a respirátor. Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého menší zařízení nemají šanci testování návštěv zvládnout.

Všech pět stupňů protiepidemického systému PES vyžaduje nouzový stav. V budoucnu by byl potřeba až od třetího stupně, uvedl v ČT předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Nová Sněmovna se poprvé sejde v pondělí ve 14 hodin

26.10.2021 09:54 Ustavující schůze nové Sněmovny začne v pondělí 8. listopadu ve 14:00. Návrh jejího programu čítá…

Státní vyznamenání chce Zeman osobně předat v lednu

25.10.2021 20:12 Aktualizováno Ceremoniál k předávání státních vyznamenání se uskuteční 1. ledna místo obvyklého 28. října. V…

Hamáček oznámil rezignaci, do čela ČSSD chce Maláčová

25.10.2021 19:44 Aktualizováno Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil na dnešním jednání předsednictva ČSSD…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích je i jinde bez další podpory, řekl…

25.10.2021 19:24 Kompenzace pro restaurace byly podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) velké,…

Vláda prodloužila do konce roku firmám Antivirus pro lidi v karanténě

25.10.2021 19:06 Aktualizováno Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v…

Moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry

25.10.2021 18:55 Hladina moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry, což je víc, než se dosud…

Senát rozhodne o platech ústavních činitelů a klouzavém mandátu

25.10.2021 17:54 Senát rozhodne o návrhu zmrazit platy ústavních činitelů. Podle senátních výborů, které se…

O minimální mzdě se bude podle Schillerové rozhodovat na dalším jednání

25.10.2021 17:51 Končící vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden. Ministryně financí Alena Schillerová …

Ministryně Maláčová oznámila kandidaturu na předsedkyni ČSSD

25.10.2021 17:20 Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila na dnešním zasedání předsednictva…

Stav prezidenta Zemana by se měl řešit, až bude čas na přijetí demise…

25.10.2021 17:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana…

Související:

Právě se děje

reklama