Vláda bude v pondělí řešit zhoršení systému PES. Podle Prymuly zlepšení nepřijde

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES k dnešku stouplo o sedm bodů na 64, což odpovídá přísnějšímu čtvrtému stupni pohotovosti. Předtím byl index třináct dní po sobě 57 bodů, teprve ve čtvrtek se v Česku otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb podle pravidel třetího stupně. Nyní politici nevylučují opětovné zpřísnění a apelují na dodržování pravidel. Zhoršení způsobilo zvýšení reprodukčního čísla nad jedna a rostoucí podíl pozitivních testů. Aktuální situací se bude v pondělí zabývat vláda. Na základě statistických čísel v dalších dnech rozhodne o dalším postupu, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Andrej Babiš, Jan Blatný a Roman Prymula.
doporučujeme

Premiér Andrej Babiš (ANO) varoval před podceněním situace, virus je podle něj dál zrádný a zabíjí. Česká republika je podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) jen krůček od návratu do čtvrtého stupně rizika v systému PES. Blatný o víkendu opakovaně vyzval veřejnost, aby se chovala odpovědně, jinak hrozí zpřísnění restrikcí. Nelíbilo se mu, že některé podniky nedodržovaly otvírací dobu do 22:00 nebo velké množství lidí při mikulášských oslavách v centru Prahy. Požádal policii o zpřísnění kontrol a vyslovil se pro vysoké pokuty pro provozovatele podniků porušujících vládní opatření. O situaci mluvil také s primátory Prahy nebo Brna.

Policisté v celé republice zaznamenali několik porušení vládních opatření, hlavně otvírací doby restaurací nebo povinného nošení roušek. Proti vládním opatřením odpoledne demonstrovalo několik stovek lidí, kteří se sešli v Praze na Václavském a Palackého náměstí, poté společně pokračovali v průvodu kolem úřadu vlády na Klárov. Shromáždění se obešlo bez incidentů, mnozí protestující ale neměli roušky ani nedodržovali povinné rozestupy,

Aktuální údaje o hodnotě PES uvedlo ministerstvo na webu až kolem poledne, protože předtím se systém potýkal s výpadkem sítí. Internetové stránky uváděly ráno neúplné údaje, oprava poruchy trvala celé dopoledne.

"Situace je křehká, a proto je opravdu důležité dodržovat nastavená opatření. Podle čísel v dalších dnech se rozhodneme, jak dál. V pondělí zasedá vláda a jistě to bude jedno z hlavních témat," sdělil ČTK Blatný. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška není zhoršení situace důsledkem otevření obchodu a restaurací, které se ještě nemohlo projevit.

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného člověka je nyní 1,02. V poslední době bývá pozitivní zhruba čtvrtina ze všech provedených testů, což podle odborníků znamená velkou virovou nálož v populaci. V sobotu stoupl podíl pozitivních testů na téměř 26 procent, to je nejvíc od půlky listopadu.

Dostane-li se index PES do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny. Vždy ale o změně musí rozhodnout vláda. Celá země funguje od 3. prosince podle pravidel třetího stupně, což umožnilo otevřít s omezenou kapacitou všechny obchody, restaurace, hotely či provozovny služeb.

Aktuálně je v zemi přes 60.000 nakažených. Počet hospitalizovaných se v posledních dnech výrazně nemění nebo mírně klesá, nyní je v nemocnicích s covidem zhruba 4180 pacientů, zatímco při vrcholu druhé vlny epidemie na konci října a začátkem listopadu to bylo téměř dvakrát tolik. Od čtvrtka se denní počty zemřelých drží pod stovkou. Ve srovnáním s minulým týdnem byly přírůstky za několik posledních dnů vyšší. Do večera přibylo dalších 541 potvrzených případů covidu, to je o 160 míň než minulou neděli za stejnou dobu.

Vláda by v pondělí měla jednat také o tom, že testovat návštěvy na covid-19 budou domovy pro seniory povinně přímo na místě. V dnešním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Dosud mohly žádat, aby si lidé zajistili test jinde. Navštívit své blízké mohou od soboty ti, kteří mají negativní test a respirátor. Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého menší zařízení nemají šanci testování návštěv zvládnout.

Všech pět stupňů protiepidemického systému PES vyžaduje nouzový stav. V budoucnu by byl potřeba až od třetího stupně, uvedl v ČT předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Feri počastoval Volného za vystoupení bez roušky vulgaritou

21.01.2021 14:57 Dnešní vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného (dříve SPD) ve Sněmovně, kde hovořil bez…

Babiš: ANO vzniklo proti tradičním stranám, nespojí se s nimi

21.01.2021 13:50 ANO vzniklo jako protikorupční hnutí proti tradičním stranám, určitě se s nimi tedy nebude spojovat…

Prezident Zeman nemá po očkování proti koronaviru žádné obtíže

21.01.2021 13:25 Prezident Miloš Zeman nemá po středečním očkování proti koronaviru žádné obtíže. ČTK to dnes řekl…

Piráti chtějí po vládě efektivnější opatření proti epidemii

21.01.2021 13:18 Piráti budou podle předsedy svých poslanců Jakuba Michálka ochotni podpořit prodloužení nouzového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama