Vláda chce oslabit moc parlamentu? Opozice protestuje, obrana odmítá spekulace o změně zákona

Ministerstvo obrany odmítlo, že by chystalo změnu zákona, který by oslabil roli Parlamentu v době krize. Vláda měla podle mluvčího ministerstva Jana Pejška pouze dostat k informaci doporučení odborné skupiny, která od roku 2015 posuzovala možnosti řešení krizových situací. Reagoval tak na kritiku vládního materiálu, kterým by se měl kabinet v nejbližší době zabývat. Opozice se obává oslabení Parlamentu.

Vláda ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) označil načasování předložení materiálu vládě, která ho měla vzít pouze na vědomí, v současné situaci za náhodné a nešťastné. Nad případnými změnami by podle něj musela být široká politická shoda. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) zdůraznil, že se materiál nebude projednávat nyní, když je v ČR nouzový stav. Materiál se nebude projednávat ani podle premiéra Andreje Babiše (ANO).

Deník Aktuálně.cz a týdeník Respekt v pondělí napsaly, že ministerstvo obrany navrhuje posílit pravomoci vlády, případně premiéra v době ohrožení státu na úkor Parlamentu. Podle Pejška je předkládaný dokument pouze doporučením odborné skupiny složené ze zástupců ministerstev obrany, vnitra, zahraničních věcí, spravedlnosti a Úřadu vlády, který byl vládě předložen pouze jako "úvahový dokument". Tento úkol obrana dostala od vlády v roce 2015.

"Jde o pouhé doporučení meziresortní odborné skupiny, jak řešit připadnou krizovou situaci. Nechceme oslabovat Parlament, chceme o všem vést diskusi napříč politickými stranami, což je v dokumentu jasně uvedeno. Načasování do současné mimořádné situace je náhodné a nešťastné," uvedl v tiskové zprávě Metnar. Na twitteru dodal, že pokud by k podobné změně zákonů mělo někdy dojít, musí nad tím panovat široká politická shoda.

Podle náměstka ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie Radomíra Jahody odborníci zkoumali varianty, jak postupovat v krajní situaci, kdy nebude usnášeníschopná Sněmovna nebo vláda. "Stát musí mít stanovené kompetence a být připraven na tyto hypotetické situace, které mohou nastat. Proto vznikl tento úvahový dokument, o kterém chceme dále diskutovat napříč politických spektrem," dodal Jahoda.

V dokumentu, který má ČTK k dispozici, se odborná skupina zabývala posouzením krizových situací, na které v současné době zákony nepamatují. První se týká situace, když by nebyl schopen se sejít Parlament a bylo by třeba vyhlásit stav ohrožení státu (SOS) a válečný stav. Ty následují po stavu nouze, který platí v ČR v současné době kvůli pandemii koronaviru. Nyní je SOS vyhlašován Parlamentem na návrh vlády, podobné je to u válečného stavu. Dokument doporučuje, aby v neodkladných situacích, kdy se nemůže sejít Parlament, mohla vyhlásit SOS vláda, případně i jen premiér, Parlament by jej následně potvrdil nebo zrušil. Podobně se nyní postupuje při vyhlášení stavu nouze.

Zároveň se dokument zabývá situací, kdy v době krizových stavů ztratí vláda usnášeníschopnost. Odborníci doporučili, aby mohl v takém případě vládu zastoupit premiér, ministři by následně museli jeho rozhodnutí potvrdit.

Hamáček i Babiš vyloučili, že by se vláda nyní materiálem zabývala. "Rozhodně nehrozí, že by se tato zásadní materiál projednával v nouzovém stavu. O celé problematice se diskutuje už rok a zkušenosti ze současné krize je potřeba do návrhu promítnout," uvedl na twitteru Hamáček.

Na tiskové konferenci po setkání vedení Ústředního krizového štábu dodal, že Metnarovi doporučí, aby materiál stáhnul. "Abychom se k návrhu vrátili v situaci, kdy ta krize bude za námi, kdy nebude jitřit politickou atmosféru a nebude to nutit opoziční politiky, aby vyzývali k občanské neposlušnosti," dodal ministr.

Podle něj se však při inventuře krizové legislativy ukazuje, že stát není připraven na všechno. "Tím ale neříkám, že to máme dělat teď, v krizovém stavu. Až se to uklidní, až bude jasněji a bude jasné, jak jsme tuto krizi zvládli, tak se na to můžeme znova podívat," doplnil Hamáček.

"Absolutně s tím nesouhlasím, zastavil jsem to a projednávat to samozřejmě nebudeme," napsal na twitteru Babiš. Dodal, že neví, proč ministerstvo obrany teď "vytáhlo" dokument, který mu vláda zadala v roce 2015. "Tohle se kolegům fakt nepovedlo," dodal.

Vládní materiál ostře kritizuje opozice, která se obává oslabení role Parlamentu, nelíbí se jí doba, kdy se dokument projednává. Například podle místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti) není k posílení role vlády a předsedy vlády důvod. "I v případech, kdy se nemůže scházet Poslanecká sněmovna jako celek, stále existují varianty, kdy jejím jménem může vystupovat volený orgán Sněmovny," uvedl. Návrh v současné situaci označil za ohrožení principů parlamentní demokracie a dělby moci.

Někteří zástupci opozice vyzvali Metnara k rezignaci. Představitelé TOP 09 a STAN přirovnali návrh k aktuálnímu dění v Maďarsku, které přijalo kontroverzní zákon, jenž podle kritiků vládě umožňuje bez přesného časového vymezení řídit zemi v době nouzového stavu pomocí dekretů a dává jí větší kontrolu nad novináři.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Česko poskytne Afghánistánu 75 milionů korun

20.09.2021 15:46 Česká republika poskytne Afghánistánu humanitární pomoc 75 milionů korun. Na dnešním zasedání to…

Babiš chce nechat rozhodnutí o minimální mzdě na příští vládě

20.09.2021 14:26 Aktualizováno Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Vyšetřovací komise k Bečvě doporučila inventarizaci a digitalizaci výpustí…

20.09.2021 12:40 Aktualizováno Zahájení celorepublikové inventarizace a digitalizace kanalizačních soustav, především těch s…

Poslanci budou řešit Zemanovy stížnosti na BIS

20.09.2021 10:44 Stálá sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) ve čtvrtek z vlastní…

Přísaha stáhla z voleb kvůli lustračnímu osvědčení dva kandidáty

20.09.2021 08:13 Hnutí Přísaha Roberta Šlachty stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

19.09.2021 22:01 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 17:25 Aktualizováno Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 16:05 Aktualizováno V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí…

Související:

Právě se děje

reklama