Roční odklad účinnosti klíčových pasáží nového stavebního zákona Sněmovna nebude schvalovat zrychleně. Opoziční kluby ANO a SPD dnes vetovaly postup, jak jej navrhla vláda Petra Fialy (ODS). Předlohu tak v dolní komoře čekají standardní tři kola projednávání.
Navrhovaný odklad vytvoření Nejvyššího stavebního úřadu a krajských stavebních úřadů, pod něž mají přejít dosavadní stavební úřady při obcích a městech, čelí opoziční kritice. Podle někdejší ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO), která v minulém volebním období nový stavební zákon prosadila, může způsobit právní nejistotu.
Schválení odkladu na červenec 2024 by podle Dostálové přineslo nejasné až absurdní důsledky pro územní plánování a obecní stavební úřady by měly postupovat podle už neúčinného zákona. Pozastavila se nad tím, že ponecháním specializovaného stavebního úřadu vláda podle ní říká, že nový zákon je dobrý pro stát, ale nikoli pro občany. Specializovaný úřad bude mít od poloviny příštího roku na starosti velké investiční projekty, jako jsou třeba dálnice.
"Naším cílem je zabránit kolapsu stavebního řízení v České republice," hájil předlohu nástupce Dostálové na ministerstvu Ivan Bartoš (Piráti). Její argumenty odmítl a nesouhlasil ani s tím, že novela by mohla způsobit protiústavní stav. Bartoš poznamenal, že stavebníci budou i nadále chodit vyřizovat povolování staveb tam, kam chodí nyní. "Když se něco odkládá, znamená to, že se nic nemění," poznamenal.
Dostálová zopakovala, že loni přijatý nový stavební zákon vznikl kvůli tomu, že byl stav stavebního práva v Česku neudržitelný. "Povolovací proces je jeden z nejdelších na světě," uvedla. Nový zákon má podle ní mimo jiné sjednotit postupy, zabránit možnému ovlivňování stavebního řízení obcemi a zajistit dodržování lhůt. "Destruujete to, o co my jsme se aspoň snažili," vzkázala vládním poslancům předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Podle Karla Havlíčka (ANO) lidé chtějí, aby stavební řízení bylo rychlé, jednoduché a levné. "Dáváme přednost těm, kteří chtějí stavět, nikoli těm, kdo rozhodují, kdy a jak budou stavět," řekl. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ale označil za demagogii tvrzení, že vláda nemá na prvním místě občany. "Nikdy se nestalo, aby problém vyřešil vznik nového úřadu," poznamenal.
Předseda poslanců SPD Radim Fiala neuspěl s návrhem na odročení projednávání vládní novely do září. Neopakovala se situace z poloviny ledna, kdy se opozici podařilo díky momentální převaze odročit projednávání obdobné koaliční poslanecké předlohy. Většinu dopoledního jednání dolní komory vyplnila pře poslanců prostřednictvím krátkých faktických poznámek. Do řádné debaty je aktuálně přihlášena desítka zákonodárců.
Podle zástupců Svazu průmyslu a dopravy ČR sice nový zákon není perfektní, procesy ale zrychluje. "Odložení účinnosti a další změny by mohly zbrzdit obnovu hospodářství po pandemii a válce na Ukrajině," uvedli na twitteru. Svaz je ovšem v budoucnu připraven spolupracovat na případných změnách.
Nový stavební zákon se připravoval řadu let a měl urychlit stavební řízení. Sněmovna ho přes odpor tehdejší opozice schválila loni. Strany, které nyní tvoří vládní většinu, však tehdy vyjadřovaly obavy, že přechod stavebních úřadů pod stát po vzoru třeba finanční správy ochromí stavební řízení a přípravu staveb. Nynější vláda chce do konce roku projednat ve Sněmovně věcnou novelu stavebního zákona. Ta by podle dřívějšího Bartošova vyjádření měla zcela zvrátit vznik Nejvyššího stavebního úřadu. Koalice se zatím dohodla na tom, že by mělo zůstat 371 stavebních úřadů.
O odkladu účinnosti stavebního zákona se může jednat až do soboty
Poslanci budou moci jednat o vládním návrhu na odklad účinnosti části stavebního zákona přes půlnoc až do soboty. Na návrh předsedy klubu ODS Marka Bendy to Sněmovna schválila hlasy poslanců vládní koalice. Poslanci už o odkladu debatují téměř pět hodin. Opoziční kluby ANO a SPD zablokovaly zrychlené schvalování předlohy již v prvním čtení. Poslanci ANO pak vládní návrh kritizují a již několikrát neúspěšně navrhli přerušení debaty.
Benda svůj návrh na možnost vést sněmovní rozpravu až do rána vznesl poté, co poslanec ANO Marek Novák navrhl přerušit projednávání debaty do doby, než se setká premiér Petr Fiala (ODS) a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým. Novák upřesnil, že projednávání zákona se má přerušit do 30. září.
Bartoš řekl, že mu Novákův návrh přijde jako poněkud obstrukční, protože se na toto téma setkali už mnohokrát a pozice si vyjasnili. Uvedl, že tyto pozice jsou protichůdné, ale že v politice se často stane, že se strany prostě nedohodnou.
Někdejší náměstkyně ministra životního prostředí a nynější poslankyně ANO Berenika Peštová předtím neúspěšně navrhovala přerušit projednávání do přítomnosti ministra pro legislativu Michala Šalomouna. Ministr se schůze účastnil, dokonce na ní i vystoupil, ale poté se z jednání omluvil.
Související
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
před 1 hodinou
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
před 3 hodinami
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
před 4 hodinami
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
před 5 hodinami
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
před 7 hodinami
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
před 7 hodinami
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
před 8 hodinami
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
před 9 hodinami
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
před 9 hodinami
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
před 10 hodinami
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno před 10 hodinami
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
před 10 hodinami
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
před 12 hodinami
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
před 13 hodinami
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
před 14 hodinami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 15 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Způsob, jakým se vláda staví k účasti prezidenta na nadcházejícím summitu NATO v Turecku, je podle Petra Pavla v rozporu s rozhodnutím Ústavního soudu. Hlava státu zdůraznila, že soud uložil kabinetu nejen povinnost zřídit potřebnou akreditaci, ale také se zdržet jakéhokoli jednání, které by účast prezidenta a jeho doprovodu bránilo nebo ji ztěžovalo.
Zdroj: Libor Novák