Vládní strany utrpěly prohru, voliči prahnou po změně, raduje se šéf ODS Fiala

Zářil spokojeností, i pod rouškou se mu rýsoval úsměv. Předsedu ODS Petra Fialu pohltilo štěstí, které u konzervativců vytrysklo po krajských i senátních volbách, které jsou teprve v polovině. „Voliči jasně ukázali, jak prahnou po změně, a proto sází na opozici. Sobotní volby jednoznačně ukázaly, že vládní strany utrpěly prohru,“ říká pro EuroZprávy.cz šéf ODS Petr Fiala.

Petr Fiala (politolog, ODS)
doporučujeme

Často čelil posměškům. Nemá charisma, je nevýrazný, ničím nezaujme, jen opakuje fráze a větu, jak se stane premiérem, mohl si často o sobě číst. Předseda ODS Petr Fiala se po krajských volbách, které jsou vždy testem před sněmovními, může svým kritikům zatím smát. „Je dobře, že po změně netoužíme jen my, ale i voliči, jak dali najevo u uren,“ raduje se místopředseda Poslanecké sněmovny.

ODS toužila po zisku postu hejtmana, který ji předlouhých dvanáct let unikal. „A teď se realisticky můžeme ucházet o několik křesel najednou. Lidé ukázali, že nechtějí změnu jen v celostátní politice, ale mají dost i krajských vlád. Je naším cílem, aby se občanům v krajích žilo lépe a nebyla to jen fráze,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz profesor politologie.

Na žádné oslavy ale nemá Petr Fiala čas. „Je před námi druhé kolo senátních voleb, v němž můžeme náš senátní klub ještě posílit. Celý týden budeme podporovat naše kandidáty a já věřím, že budeme úspěšní.“

Vysokoškolský pedagog udělá maximum, aby se Miloš Vystrčil opět stal předsedou Senátu. „Prokázal, že lepšího lídra nemáme. Na jeho postu si v současnosti nikoho jiného nedovedu představit. Abych byl plně spokojen, musí na své pozici zůstat,“ netají se svým záměrem.

Fiala chce v povolebních vyjednávání po krajských volbách oslovit středopravé strany. „Bylo by dobré se v krajích domluvit na koalicích.“ Záhy se ale pustí i do detailní přípravy na sněmovní volby. „Veřejnosti jsem slíbil, že těsně před letošními Vánocemi oznámím, co v ODS chystáme, jaké máme plány. A svůj slib dodržím,“ konstatuje rodák z Brna.

Šéf ODS neuvažuje, že by opozice vyvolala ve Sněmovně hlasování o důvěře vlády, když ČSSD i komunisté, o něž se kabinet, v němž je ještě hnutí ANO, opírá. „Nyní je zásadní, že vládní strany oslabily, že prohrály. Klíčové je, že voliči dali jasně najevo, jak prahnou po změně a jak si ji přejí. Je naší povinností, abychom vše dotáhli do zdárného konce. Máme dobře našlápnuto,“ mne si rukama Petr Fiala, z něhož ve volebním štábu ODS sálala energie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Babiš navrhl další uvolnění pravidel pro sestavování rozpočtů

26.10.2020 17:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl společně se záměrem zrušit superhrubou mzdu i další rozvolnění…

Piráti vyzvali vládu, aby umožnila Polkám interrupce v Česku

26.10.2020 17:07 Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama