Babiš zůstal šéfem ANO, podle svých slov kandidoval naposledy

Hnutí ANO zahájilo státní hymnou dnešní celostátní sněm, na kterém si zvolilo nové vedení. Pozici předsedy si podle očekávání podržel bývalý premiér Andrej Babiš, prvním místopředsedou zvolili delegáti bývalého vicepremiéra Karla Havlíčka. Místopředsedy ANO zůstali bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec a dřívější šéf Sněmovny Radek Vondráček, nově jsou jimi bývalá ministryně financí a nynější šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

"Bilancujeme deset let. Všichni jste nám předpovídali budoucnost Strany zelených, Věcí veřejných a všech těch pokusů a omylů minulosti. My se za deset let stali největší politickou silou. Když si odmyslíme ten pětislepenec, jsme stále největší na počet mandátů," řekl novinářům před zahájením sněmu Babiš.

Ve Sněmovně má ANO 72 mandátů. Vládu ale utvořily Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN).

Bývalý premiér, o kterém se hovoří také jako o jednom z možných favoritů budoucích prezidentských voleb, obdržel nominaci na předsedu ANO ze všech 14 krajů. Novinářům řekl, že hnutí má i své problémy, je tedy možné, že zazní kritické hlasy.

Nakonec podle očekávání znovu obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Obdržel 76 z celkových 95 hlasů, tedy 80 procent. Zdrželo se 13 delegátů, proti jich bylo šest. Ve volbě Babiš stejně jako v minulosti neměl protikandidáta. V předvolebním projevu uvedl, že za dva roky už na pozici šéfa subjektu kandidovat nebude.

Prvním místopředsedou hnutí ANO zvolili na dnešním sněmu v Praze delegáti bývalého vicepremiéra Karla Havlíčka. V prvním kole volby dostal 82 z 93 hlasů. Měl tak větší podporu než bývalý premiér Andrej Babiš. Nominace měla i bývalá vicepremiérka Alena Schillerová, která však usiluje jen o místo řadové místopředsedkyně.

Místopředsedy ANO zůstali bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec a dřívější šéf Sněmovny Radek Vondráček, nově jsou jimi bývalá ministryně financí a nynější šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Hlasovalo 93 delegátů. Vondrák získal 81 hlasů, Brabec 80, Vondráček 77 a Schillerová 74. Pozici člena předsednictva obhájili Mračková Vildumetzová a poslanci Jana Pastuchová, Roman Kubíček, Ladislav Okleštěk a Jan Volný. Nově se jimi stali zlínský hejtman Radim Holiš a poslanci Jaroslav Bžoch a David Kasal.

Funkční období vedení a dalších orgánů ANO trvá do 17. února. Původně se měl republikový sněm uskutečnit koncem loňského ledna, odložen byl ale kvůli koronavirové pandemii.

Babiš přisoudil porážku ANO v loňských volbách koronavirové pandemii

Porážku ANO v loňských volbách předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš přisoudil koronavirové pandemii. Zkritizoval tehdejší opoziční strany, které aktuálně tvoří kabinet, že covidovou krizi zneužívaly v politickém boji proti hnutí. Před tím Babiš v projevu rekapituloval předchozích deset let a kauzy, které se ho týkaly.

Žádná vláda se podle Babiše předtím nesetkala s tak bezprecedentní krizí, která zasáhla zdravotnictví, ekonomiku, ale hlavně společnost, rodiny a životy. "Ne vždy se všechno povedlo, ale vždy jsme jednali tak, abychom ochránili naše občany," řekl. Poděkoval zdravotníkům, hygienikům, učitelům, vojákům, hasičům či prodavačkám za jejich nasazení, a také lidem, kteří dodržovali protikoronavirová opatření.

Strany nyní sdružené ve vládě, tedy Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN), podle Babiše zneužívaly krizi v politickém boji. V době, kdy zemi zasáhla největší koronavirová vlna, podle něj tehdejší opozice s ničím nepomoha, naopak zpochybňovala rozhodnutí vlády a rozeštvávala společnost.

Proti podobným Babišovým argumentům se nynější koaliční subjekty často ohrazovaly s tím, že i v roli opozičních stran nabízely vládě mnoho vlastních návrhů a požadovaly též pravidelná jednání kabinetu s opozicí.

Předseda hnutí také míní, že by ANO vyhrálo sněmovní volby, kdyby se strany nesdružily do koalic. Babiš si stojí za tím, že při povolební situaci byl odchod do opozice jedinou rozumnou cestou, i když tím podle svých slov "rozzlobil" prezidenta Miloše Zemana. Ten byl připraven Babišovi dát dva pokusy na sestavení vlády, předseda ANO to ale nakonec odmítl.

"Mohli jsme situaci natahovat a vládnout v demisi třeba dva roky, ale vnitřně cítím, že by to nebylo správné, poškodilo by to naše hnutí i atmosféru v naší zemi," poznamenal. Spolu a Piráti se STAN se ihned po volbách domluvili na společném postupu, ve Sněmovně mají dohromady 108 křesel. Babišův kabinet podle šéfa ANO příkladně předal úřady novým ministrům.

Bývalý ministerský předseda opět kritizoval změnu volebního zákona. Zmínil také kauzy, s nimiž se podstatnou část své politické kariéry potýká, tedy vyšetřování v souvislosti s farmou Čapí hnízdo i s podezřením ze střetu zájmů.

Loni se pak Babišovo jméno objevilo v kauze Pandora Papers. Zprávy upozorňují na podezřelé transakce, které řada politiků i dalších osobností z různých zemí realizovala prostřednictvím anonymních offshorových firem. Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), které s odhaleními přišlo, upozornilo v Babišově případě na to, že si přes offshorové firmy poslal do ciziny téměř 400 milionů korun, za které pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře. Babiš opakovaně odmítl, že by se dopustil něčeho nelegálního.

Hnutí ANO vydalo při příležitosti sněmu knížku s výčtem kroků Babišovy vlády

Při příležitosti dnešního celostátního sněmu ANO hnutí připravilo novou knížku Může za to Babiš a jeho vláda, která obsahuje výčet kroků kabinetu Andreje Babiše (ANO). U bývalého ministerského předsedy jde už o třetí publikaci, předchozí dvě vyšly před parlamentními volbami v letech 2017 a 2021.

Nová kniha obsahuje 113 stran, rozdělena je zhruba do 15 kapitol podle jednotlivých oblastí, například finance, zdravotnictví, důchody a sociální politika, doprava, digitalizace nebo sport.

Před loňskými sněmovními volbami, po kterých ANO poprvé skončilo v opozici, vyšla Babišova kniha s názvem Sdílejte, než to zakážou! Obsahovala mimo jiné jeho vizi obnovy České republiky po koronavirové pandemii nebo kritiku tehdy opozičních Pirátů. Své nápady premiér popsal v knize i před předchozími volbami v roce 2017. Publikace O čem sním, když náhodou spím obsahovala jeho vizi Česka do roku 2035.

Související

Více souvisejících

Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Musk od voleb v USA enormně zbohatnul. Jak profituje ze spojenectví s Trumpem?

Elon Musk, nejbohatší člověk na světě, přebírá první politickou roli, v níž se pokusí pomoci nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi zefektivnit vládní procesy. Tato pozice přidává do Muskova již tak přeplněného seznamu povinností další odpovědnost, ačkoli se jedná o poradenskou roli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy