Zajímavosti z voleb: V kterých obcích drtivě vyhrála ODS či ČSSD?

Krajské volby ve všech pěti horských střediscích středních a východních Krkonoš vyhrála koalice ODS, STAN a Východočechů. S výjimkou Janských Lázní bylo vítězství koalice vedené ODS dominantní se zisky mezi 52 až 62 procenty hlasů. Druhá místa ve všech pěti krkonošských obcích obsadili Piráti.

Oproti celokrajskému výsledku mělo v Krkonoších podprůměrné zisky hnutí ANO. Volební účast v horských střediscích byla nadprůměrná. Vyplývá to z volebních výsledků na serveru volby.cz.

V největším českém horském středisku Špindlerův Mlýn zvítězila koalice ODS, STAN a Východočechů se ziskem 52 procent hlasů. Nejlepšího výsledku dosáhla v Peci pod Sněžkou, kde ji volilo 62 procent lidí. V Malé Úpě si koalice připsala 57 procent hlasů a ve Strážném 54 procent. Méně než nadpoloviční podíl hlasů získala v Janských Lázních, kde jí k vítězství stačilo 27 procent hlasů.

Zisky Pirátů v krkonošských střediscích se pohybovaly od 15 procent ve Špindlerově Mlýně po 23 procent v Janských Lázních. Hnutí ANO, které v celém kraji získalo 22 procent hlasů, se v Krkonoších umístilo na třetích a čtvrtých místech se zisky od šesti do 18 procent hlasů.

Z ostatních kandidujících stran se nad pět procent hlasů dokázali v Krkonoších dostat třikrát koalice vedená TOP 09 a dvakrát koalice ČSSD a Zelených.

Volební účast byla nejvyšší ve Strážném, a to 58,79 procenta, nejnižší 43,03 procenta byla v Janských Lázních. V celém kraji byla volební účast 41,01 procenta.

ČSSD se nejlépe dařilo v obci Chobot na Strakonicku, kde dostala 77,27 procenta hlasů. V této obci získal před dvěma lety nejvíce hlasů Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby. Tři čtvrtiny hlasů mají také Starostové pro Liberecký kraj ve Svojkově (76,15 procenta), STAN v Xaverově (72,73 procenta) a ODS v Líbeznicích (73,29 procenta), kde je starostou místopředseda občanských demokratů Martin Kupka.

Ještě lépe si ODS vedla v koalici se STAN a Východočechy v Královéhradeckém kraji, kde krajské volby vyhrála. V Polomi na Rychnovsku na Rychnovsku získala 75,68 procenta hlasů. S podporou TOP 09 obdržela ODS nejvíce hlasů v Modravě na Klatovsku (56,6 procenta).

TOP 09 si nejlépe vedla spolu s KDU-ČSL - dostala 68,75 procenta ve Zvíkově na Českokrumlovsku nebo 57,41 procenta v Hačkách na Prostějovsku. Středočeská koalice TOP 09 získala nejvíce hlasů (36,67 procenta) v Dymokurech na Nymbursku, odkud je senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

ANO ve Vojníkově dostalo dvě třetiny hlasů, tedy 66,67 procenta. Obdobného výsledku dosáhli koalice STAN v Eši na Pelhřimovsku (69,23 procenta) a v Pačejově na Klatovsku (64,23 procenta. Více než polovinu hlasů dostala také koalice STAN a TOP 09 v Božím Daru na Karlovarsku, kde je starostou místopředseda Senátu a bývalý místopředseda STAN Jan Horník.

KSČM si nejlépe vedla v obci Vracovice na Znojemsku, kde obdržela 47,46 procenta hlasů. Piráti byli nejúspěšnější v obci Staré Bříště na Pelhřimovsku, kde dostali 44,44 procenta. Stejného nejlepšího výsledku dosáhlo hnutí SPD v obci Semněvice na Domažlicku. Trikolóra v Březové na Karlovarsku posbírala 38,61 procenta hlasů.

Nejvyšší účast v letošních krajských volbách byla tradičně v Čilé na Rokycansku, a to 94,12 procent. Nejnižší účast měli ve Vřesové na Sokolovsku, pouze 13,61 procenta.

Související

Ústavní soud, ilustrační foto

Ústavní soud odmítl stížnost muže, který si u voleb nesejmul roušku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže, který si u krajských voleb nesejmul roušku, volební komise jej tak nemohla identifikovat a neumožnila mu hlasovat. Muž se obrátil nejprve na Krajský soud v Brně, volby v Jihomoravském kraji považoval za neplatné. Krajský soud návrhu nevyhověl, správnost jeho rozhodnutí nyní potvrdili také ústavní soudci. Usnesení je dostupné v databázi soudu.
Volby, ilustrační foto

Výsledky senátních voleb 2020 platí, NSS žádné stížnosti nevyhověl

Výsledky letošních voleb do Senátu jsou definitivně platné, Nejvyšší správní soud (NSS) nevyhověl žádné ze sedmi stížností, které dostal v zákonné lhůtě. Jako poslední dnes zamítl společný podnět Aliance národních sil a Jednotných, zjistila ČTK z úřední desky. Stěžovali si na nerovný přístup do médií a nevýhody, které z toho plynou pro mimoparlamentní strany.

Více souvisejících

krajské a senátní volby 2020 ODS Hnutí ANO ČSSD KSČM Starostové a nezávislí (STAN) top 09 Česká pirátská strana Volby krajské Volby

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 3 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 11 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy