Čtvrtina středoškoláků není v přímém kontaktu s učiteli, potíže dělá matematika

Kolem čtvrtiny středoškoláků není při výuce na dálku v přímém kontaktu s vyučujícími. Každý všední den s nimi komunikuje 11 procent středoškoláků. Zhruba polovina je sice s učiteli v kontaktu, ale ne každý den. Stejnému podílu studentů chybí výklad vyučujícího, zejména pak u matematiky. Ukázal to průzkum společnosti Education.cz ve spolupráci s Českou středoškolskou unií a Střední pedagogickou školou Futurum.

Podle Vandy Adlerové ze společnosti Education.cz dostává čtvrtina středoškoláků zadané úkoly například e-maily, ale nekomunikuje s vyučujícím prostřednictvím videokonferencí nebo telefonu tak, aby si mohla bezprostředně upřesnit nejasnosti. Další čtvrtina je v přímém kontaktu s učitelem přes telefon či videokonferenci nepravidelně, zhruba 19 procent jednou až dvakrát týdně a 16 procent třikrát až čtyřikrát týdně. Jen zhruba desetina komunikuje s učiteli přímo denně.

Přibližně 15 procent studentů podle autorů průzkumu uvedlo, že jejich škola dodržuje rozvrh a 8,8 procenta se jich vzdělává v blocích po jednotlivých předmětech. Kolem 60 procent dostává jen zadané úkoly, nemá ale výuku s výkladem.

Přímý výklad vyučujícího podle průzkumu chybí zhruba polovině studentů. Kolem čtvrtiny si naopak na nepřítomnost výkladu nestěžuje. Mezi nejobtížnější předměty vyučované distančně řadí středoškoláci v současnosti především matematiku (54,6 procenta), cizí jazyky (26,8 procenta), český jazyk (19 procenta) a fyziku (15,8 procenta).

Nejčastěji využívaným nástrojem pro komunikaci v době distanční výuky je podle průzkumu mezi středoškoláky e-mail (66 procenta), následuje Microsoft Teams (35 procenta), Messenger (19 procenta) a Google Classroom (15 procenta). Pouze e-mail používá zhruba čtvrtina studentů. Další dvě pětiny středoškoláků ho využívají spolu s dalším nástrojem pro komunikaci.

Do průzkumu se zapojilo celkem 572 českých středoškoláků. Šlo především o studenty odborných středních škol (389), všeobecných gymnázií (155) a učňovských oborů (18).

Školy jsou kvůli epidemii koronaviru zavřené od 11. března. Vláda již s jejich úplným otevřením do konce školního roku nepočítá. V případě příznivého vývoje epidemie by se střední školy měly otevřít 11. května pro středoškoláky v posledních ročnících. Výuka na dálku by ale jinak měla pokračovat až do konce června.

Související

Ilustrační foto

Úroveň tělesné zdatnosti dětí se od 90. let výrazně zhoršila

Dnešní děti se oproti školákům z 90. let výrazně zhoršily ve vytrvalostním běhu, naopak podobné výsledky v porovnání se svými vrstevníky z předchozí generace dosahují žáci ve skoku dalekém a v leh-sedech. Vyplývá to z testování, které s dalšími institucemi připravila Česká školní inspekce (ČŠI).

Více souvisejících

studenti učitelé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy