Plaga žádá učitele, aby poučili děti o opatřeních proti covidu

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) požádal učitelky a učitele ve školách, aby své žáky před podzimními prázdninami poučili o nezbytnosti dodržování opatření ke zvládnutí epidemie covidu-19. V dopise, který dnes jeho úřad do škol rozeslal, se omlouvá za současnou situaci a informuje o tom, že Česko čekají náročné týdny. ČTK má dopis k dispozici. Podzimní prázdniny budou příští týden, začnou v pondělí.

Robert Plaga

"Mrzí mě, že jsme jako vláda neudělali včas dostatečná opatření, aby k současné situaci nedošlo. Omlouvám se, že zavádíme další omezující opatření, ale jsou v tuto chvíli skutečně nezbytná," uvedl Plaga v dopise pro pedagogy. "Vy jste opravdovými autoritami pro své žáky, a proto bych Vás chtěl požádat, abyste jim znovu před prázdninami vysvětlili opatření, která mohou vést ke zvládnutí pandemie. Krizi zvládneme, jen pokud se zásadně zvýší počet těch, kteří budou opatření dodržovat," napsal. Podle něj bude mít druhá vlna epidemie covidu-19 pro celou českou společnost vážné důsledky.

Ministerstvo pro děti připravilo letáky, které jim mají pomoct pochopit, že jsou kvůli epidemii covidu-19 ohrožené životy lidí a hrozí přeplnění nemocnic. V jednoduchých bodech a na obrázcích blízkých věku dětí je informuje, že letošní podzimní prázdniny proto budou jiné než předchozí, a nabádá je, aby nosily roušky, myly si ruce a nechodily moc ven.

Plaga v dopise učitelům také poděkoval za nasazení, se kterým přistupují ke své práci. Zároveň vyjádřil i pochopení pro to, že lidé mají strach o sebe a své blízké, pocit nejistoty a naštvanosti. "Čekají nás náročné týdny, ale věřím, že všichni společně to zvládneme," uzavřel.

Původně byly podzimní prázdniny plánovány na čtvrtek 29. a pátek 30. října v návaznosti na státní svátek 28. října. Kvůli zhoršování epidemie Plaga po domluvě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) 8. října rozhodl, že vyhlásí volno i na pondělí 26. a úterý 27. října. Tyto dny volna označil tehdy za "dny boje proti covidu". Vzhledem k tomu, že se situace nadále zhoršovala, vláda pak od 14. října školy v celé ČR uzavřela a děti se nyní učí z domova. Otevřené zůstaly jen školy mateřské a speciální.

V posledních dnech denní nárůst nových případů covidu-19 v ČR opět zrychlil. Ve středu jich poprvé přibylo téměř 15.000, zhruba o 3000 víc než v úterý. Nakažených je teď kolem 124.000. Z celkového počtu provedených testů byla v posledních osmi dnech pozitivní vždy více než čtvrtina.

Od dnešního rána platí v Česku kvůli šíření nemoci plošná omezení pohybu, obchodu i služeb. Pohyb a setkávání s ostatními je omezen na minimum, vyjma cest do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou. Zavřeny jsou maloobchodní prodejny kromě obchodů se základním sortimentem, třeba potravinami či léky, a dalším vybraným zbožím. Nefunguje ani většina služeb. Opatření potrvají do konce nouzového stavu 3. listopadu. Ministr zdravotnictví dnes řekl, že lze předpokládat, že vláda požádá Sněmovnu o možnost jeho prodloužení.

Zástupci škol nemají problém s respirátory pro neočkované učitele ani s…

21.10.2021 19:31 Zástupci školských asociací nemají výhrady proti tomu, aby neočkovaní učitelé nosili ve výuce…

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně…

21.10.2021 18:00 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V…

Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

21.10.2021 12:24 Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let…

Praha chce dát školákům kvůli covidu mimořádné volno

20.10.2021 18:28 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Kuba doporučuje jihočeským školám, aby prodloužily podzimní prázdniny

20.10.2021 14:28 Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doporučuje školám v regionu, aby podzimní prázdniny v příštím…

Podmínky pro návrat do škol byly v souladu se zákonem, plyne z rozhodnutí…

20.10.2021 14:24 Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních…

Ministerstvo navrhne, aby lokálně nosily děti nad 12 let roušku i ve výuce

20.10.2021 12:22 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti…

Plaga odmítá návrh resortu zdravotnictví na nošení roušek při výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

EDUin představil body, které ve školství čekají na novou vládu

19.10.2021 15:24 Nově vznikající vláda by se ve svých prioritách pro školství měla zaměřila na redukci množství…

Odborníci navrhují testovat ve školách v okresech s vyšším počtem…

16.10.2021 13:47 Skupina odborníků kolem epidemiologa Petra Smejkala doporučuje zavést testování na covid-19 ve…

Související:

Právě se děje

reklama