Plaga žádá učitele, aby poučili děti o opatřeních proti covidu

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) požádal učitelky a učitele ve školách, aby své žáky před podzimními prázdninami poučili o nezbytnosti dodržování opatření ke zvládnutí epidemie covidu-19. V dopise, který dnes jeho úřad do škol rozeslal, se omlouvá za současnou situaci a informuje o tom, že Česko čekají náročné týdny. ČTK má dopis k dispozici. Podzimní prázdniny budou příští týden, začnou v pondělí.

Robert Plaga
doporučujeme

"Mrzí mě, že jsme jako vláda neudělali včas dostatečná opatření, aby k současné situaci nedošlo. Omlouvám se, že zavádíme další omezující opatření, ale jsou v tuto chvíli skutečně nezbytná," uvedl Plaga v dopise pro pedagogy. "Vy jste opravdovými autoritami pro své žáky, a proto bych Vás chtěl požádat, abyste jim znovu před prázdninami vysvětlili opatření, která mohou vést ke zvládnutí pandemie. Krizi zvládneme, jen pokud se zásadně zvýší počet těch, kteří budou opatření dodržovat," napsal. Podle něj bude mít druhá vlna epidemie covidu-19 pro celou českou společnost vážné důsledky.

Ministerstvo pro děti připravilo letáky, které jim mají pomoct pochopit, že jsou kvůli epidemii covidu-19 ohrožené životy lidí a hrozí přeplnění nemocnic. V jednoduchých bodech a na obrázcích blízkých věku dětí je informuje, že letošní podzimní prázdniny proto budou jiné než předchozí, a nabádá je, aby nosily roušky, myly si ruce a nechodily moc ven.

Plaga v dopise učitelům také poděkoval za nasazení, se kterým přistupují ke své práci. Zároveň vyjádřil i pochopení pro to, že lidé mají strach o sebe a své blízké, pocit nejistoty a naštvanosti. "Čekají nás náročné týdny, ale věřím, že všichni společně to zvládneme," uzavřel.

Původně byly podzimní prázdniny plánovány na čtvrtek 29. a pátek 30. října v návaznosti na státní svátek 28. října. Kvůli zhoršování epidemie Plaga po domluvě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) 8. října rozhodl, že vyhlásí volno i na pondělí 26. a úterý 27. října. Tyto dny volna označil tehdy za "dny boje proti covidu". Vzhledem k tomu, že se situace nadále zhoršovala, vláda pak od 14. října školy v celé ČR uzavřela a děti se nyní učí z domova. Otevřené zůstaly jen školy mateřské a speciální.

V posledních dnech denní nárůst nových případů covidu-19 v ČR opět zrychlil. Ve středu jich poprvé přibylo téměř 15.000, zhruba o 3000 víc než v úterý. Nakažených je teď kolem 124.000. Z celkového počtu provedených testů byla v posledních osmi dnech pozitivní vždy více než čtvrtina.

Od dnešního rána platí v Česku kvůli šíření nemoci plošná omezení pohybu, obchodu i služeb. Pohyb a setkávání s ostatními je omezen na minimum, vyjma cest do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou. Zavřeny jsou maloobchodní prodejny kromě obchodů se základním sortimentem, třeba potravinami či léky, a dalším vybraným zbožím. Nefunguje ani většina služeb. Opatření potrvají do konce nouzového stavu 3. listopadu. Ministr zdravotnictví dnes řekl, že lze předpokládat, že vláda požádá Sněmovnu o možnost jeho prodloužení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blatný: Testování učitelů by mělo být zdarma v prosinci a lednu

25.11.2020 08:31 Učitelé by měli dostat možnost se nechat zdarma otestovat na koronavirus v první polovině prosince…

Od středy se částečně otevřou další školy. Nařízení vlády velmi ztíží výuku

24.11.2020 16:07 Ve středu se po několika týdnech výuky na dálku v omezené míře otevřou střední školy. Vrátit se do…

Brněnské univerzity se chystají na návrat části studentů, rektor MU…

23.11.2020 12:05 Někteří studenti posledních ročníků brněnských vysokých škol se vrátí k praktické či umělecké výuce…

Byl nejvyšší čas poslat nejmladší žáky do škol, distanční výuky nezvládali…

23.11.2020 11:20 Je na ní patrná úleva, že se od minulé středy vrátily nejmenší děti do lavic. Starostka Prahy 2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama