Senát asi umožní učit odborníkům bez praxe

Senát zřejmě navzdory tlaku části pedagogů umožní, aby na středních školách a na druhém stupni základních škol učili odborníci bez pedagogické praxe. Žádný ze senátních výborů, které se novelou o pedagogických pracovnících zabývali, to neodmítl. Zdravotnický a ústavně-právní výbor doporučily předlohu schválit beze změn, školský výbor chce pro příští rok upravit poměr platů učitelů k průměrné mzdě. Horní komora bude novelu schvalovat tento týden.

Ilustrační foto
doporučujeme

Novela má kvůli slíbenému zvyšování učitelských platů na 130 procent průměrné mzdy do roku 2030 stanovit platové tarify pro příští rok a roky následující. Platovou základnu učitelů novela stanoví jako 1,08násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za předminulý rok. Podle senátního školského výboru by pro příští rok měla být platová základna stanovena jako 1,05násobek loňské průměrné mzdy.

Odborníci z řad neučitelů by podle novely mohli ve školách působit až tři roky bez doplnění pedagogické kvalifikace. Ministerstvo školství tak chce řešit nedostatek učitelů v některých oborech. Proti se postavily pedagogické fakulty, profesní organizace nebo školské odbory. Změnu pokládají za degradaci učitelské profese a snah o zvýšení prestiže pedagogů, což ministr školství Robert Plaga (za ANO) odmítl.

Podle současného zákona mohou učit jen lidé s pedagogickým vzděláním. Nepedagogové s praxí proto museli školy před několika lety opustit. Výjimkou jsou případy, kdy se řediteli nedaří sehnat kvalifikovaného učitele. V takové situaci může dočasně zaměstnat člověka, který učitelské vzdělání nemá.

Ředitelé škol by podle novely mohli zaměstnat bakaláře z pedagogických fakult, kteří si magisterské studium dodělají během tří let.

Učitelé mají také dostat příplatek ve výši dvojnásobku průměrného hodinového výdělku za výuku přesčas. Za specializované činnosti mají dostávat příplatek 1000 až 2000 korun měsíčně. Novela mezi pedagogické pracovníky zařadí školské logopedy, sociální pedagogy, školní psychology a školní speciální pedagogy. Definuje náplň práce jak třídního učitele, tak uvádějícího učitele, který se bude starat o začínající pedagogy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ZUŠ se od pondělí budou muset testovat učitelé, ne žáci

10.04.2021 10:48 Učitelé v základních uměleckých školách (ZUŠ) se od pondělí budou muset jednou týdně testovat…

Od pondělí se vrací do škol část žáků. Rotační výuka se dotkne zhruba půl…

10.04.2021 08:36 V celém Česku s výjimkou Děčínska se v pondělí vrátí do lavic zhruba polovina žáků prvního stupně…

Testy do škol od státu už striktně nemusí být jen z přední části nosu

09.04.2021 15:37 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo v nové specifikaci způsoby antigenního testování na covid do…

Vytížení učitelé. Řeší se testování, distanční výuka i zápisy, říká…

08.04.2021 16:00 Rodičům dětí, které navštěvují Základní školu Kladská na Praze 2, vadí, že jejich potomci mají být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama