Požadavky a doporučení, která ministerstvo školství odeslalo dnes v manuálu školám, jsou podle zástupců škol zvládnutelné. Po zkušenostech z minulého školního roku, kdy školy musely kvůli epidemii covidu-19 několik měsíců vyučovat na dálku, je podle zástupců škol prevence v podobě testování na začátku školního roku namístě. Vyplývá to z vyjádření zástupců škol, které ČTK oslovila.
Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka jsou školy s manuálem v zásadě spokojeny. Prioritou je podle něj najít cestu, aby mohly školy více méně normálně učit. V minulých týdnech měly k návrhu drobné připomínky, které úřad zohlednil a zapracoval. Podařilo se podle Zajíčka vyřešit například to, aby studenti, kteří přijíždějí do domovů mládeže den před začátkem školního roku, nemuseli dokládat bezinfekčnost. Podle něj se povedlo domluvit i na požadavku homogenity skupin, který je podle Zajíčka pro mnohé školy problémem. Zachování homogenity ministerstvo jen doporučuje.
Otázkou podle něj bude, co nastane v případě, kdy bude pozitivně nakažených více a bude se muset v testování pokračovat. Ministerstvo zdravotnictví už dříve uvedlo, že pokud by ve školách v jednom okrese bylo více než 25 pozitivních případů na 100.000 provedených testů, testování by pokračovalo do konce září, vždy jednou týdně. Podle Zajíčka by pak také zřejmě pokračovala i zvláštní opatření pro děti, které se nenechají testovat, nemají očkování ani nejsou pro prodělání nemoci. Ministerstvo školství stanovilo, že tyto děti po dobu testování ve škole nebudou moci cvičit uvnitř, zpívat a během jídla či pití budou muset sedět odděleně od ostatních. Musely by také nosit roušku či respirátor i při výuce, což otestované děti nebudou muset. Rouška bude povinná pro mladší děti, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude u dětí nad 15 let nutný respirátor. Omezení pro netestované Zajíček nepovažuje za "tragická", podle něj mají děti motivovat k absolvování testů.
Prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová se domnívá, že opatření popsaná v manuálu jsou zvládnutelná. "Prevence je po tom loňsku namístě. Tři antigenní testy nebo dva PCR se dají vydržet," řekla Stýblová. Oceňuje, že podle manuálu by se po skončení testování měla opatření přijímat spíše regionálně podle situace v daném regionu. Dobře je podle ní popsáno i to, co mají školy dělat se žáky a studenty, kteří odmítnou testování i nošení roušek. Škola takovým žákům nemůže umožnit osobní přítomnost ve škole a nemá povinnost pro ně zajistit online výuku.
Některá opatření popsaná v manuálu jsou doporučeními, které se školy mají snažit v maximální možné míře dodržet. Také podle Stýblové školám dělá problém především zajištění homogenity a provoz jídelen, v kterých by se měl mimo jiné omezit kontakt různých skupin a neumožnit samoobslužný výdej.
Podle Stýblové v manuálu trochu chybí to, že zaměstnanci škol mají povinnost se testovat stejně jako děti až od začátku září, ve škole ale přitom budou už o týden dříve. Sama pedagogům doporučí, aby si před nástupem do školy nechali test udělat.
Manuál uvítali i oslovení ředitelé základních škol v Praze. Pozitivně hodnotí v mnohých případech doporučující charakter manuálu či například to, že děti nebudou při výuce mít v lavicích nasazenou ochranu nosu a úst. Kladně ředitelé hodnotí mimo jiné to, že dříve kritizovaná homogenita skupin je nyní pouze doporučená. Podle ředitelů ji totiž bylo obtížné zajistit například v hodinách výuky cizích jazyků. "Budeme se snažit homogenitu v těch oblastech, kde to bude možné, zachovat. Obtížné to bude ale třeba u zájmových činností a kroužků," řekla ČTK ředitelka ZŠ Petřiny v Praze 6 Jana Kindlová.
Kladné ohlasy u ředitelů pražských ZŠ zaznamenala i možnost výběru typu testů, kterými se bude ve školách testovat. V mnohých pražských ZŠ se bude testovat PCR testy, které si budou školy zajišťovat samy nebo s pomocí svého zřizovatele. PCR testy budou nejspíše podstupovat například žáci a pracovníci škol v Praze 6 a v Praze 9. Podle mluvčího Prahy 6 Jiřího Hannicha využije k testování na covid-19 PCR testy 13 základních škol, které radnice zřizuje. Dvě základní školy, které Praha 6 zřizuje, budou používat testy antigenní, které do škol dodá stát. S vysokou pravděpodobností budou PCR testy i ve školách, které zřizuje Praha 9. "V našich školách budeme na 95 procent začátkem září děti testovat PCR testy," uvedl dnes starosta deváté pražské městské části Tomáš Portlík (ODS).
Podle oslovených ředitelů pražských ZŠ by ve školách, které řídí, mělo být netestovaných žáků minimum. Netestovaní žáci, kteří mimo jiné nebudou moci při výuce roušku nebo respirátor snímat, se podle ředitelů budou počítat spíše na jednotky. Ředitelka ZŠ Věry Čáslavské v Praze 6 Helena Patáková uvedla, že je obvyklejší, že žáci jsou na covid-19 otestováni mimo školu například v odběrových místech v nemocnicích nebo laboratořích, než že by test zcela odmítli podstoupit.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Školství
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 1 hodinou

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera
Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.
Zdroj: Libor Novák