Zástupci škol opatření vítají. Doporučení jsou zvládnutelné

Požadavky a doporučení, která ministerstvo školství odeslalo dnes v manuálu školám, jsou podle zástupců škol zvládnutelné. Po zkušenostech z minulého školního roku, kdy školy musely kvůli epidemii covidu-19 několik měsíců vyučovat na dálku, je podle zástupců škol prevence v podobě testování na začátku školního roku namístě. Vyplývá to z vyjádření zástupců škol, které ČTK oslovila.

Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka jsou školy s manuálem v zásadě spokojeny. Prioritou je podle něj najít cestu, aby mohly školy více méně normálně učit. V minulých týdnech měly k návrhu drobné připomínky, které úřad zohlednil a zapracoval. Podařilo se podle Zajíčka vyřešit například to, aby studenti, kteří přijíždějí do domovů mládeže den před začátkem školního roku, nemuseli dokládat bezinfekčnost. Podle něj se povedlo domluvit i na požadavku homogenity skupin, který je podle Zajíčka pro mnohé školy problémem. Zachování homogenity ministerstvo jen doporučuje.

Otázkou podle něj bude, co nastane v případě, kdy bude pozitivně nakažených více a bude se muset v testování pokračovat. Ministerstvo zdravotnictví už dříve uvedlo, že pokud by ve školách v jednom okrese bylo více než 25 pozitivních případů na 100.000 provedených testů, testování by pokračovalo do konce září, vždy jednou týdně. Podle Zajíčka by pak také zřejmě pokračovala i zvláštní opatření pro děti, které se nenechají testovat, nemají očkování ani nejsou pro prodělání nemoci. Ministerstvo školství stanovilo, že tyto děti po dobu testování ve škole nebudou moci cvičit uvnitř, zpívat a během jídla či pití budou muset sedět odděleně od ostatních. Musely by také nosit roušku či respirátor i při výuce, což otestované děti nebudou muset. Rouška bude povinná pro mladší děti, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude u dětí nad 15 let nutný respirátor. Omezení pro netestované Zajíček nepovažuje za "tragická", podle něj mají děti motivovat k absolvování testů.

Prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová se domnívá, že opatření popsaná v manuálu jsou zvládnutelná. "Prevence je po tom loňsku namístě. Tři antigenní testy nebo dva PCR se dají vydržet," řekla Stýblová. Oceňuje, že podle manuálu by se po skončení testování měla opatření přijímat spíše regionálně podle situace v daném regionu. Dobře je podle ní popsáno i to, co mají školy dělat se žáky a studenty, kteří odmítnou testování i nošení roušek. Škola takovým žákům nemůže umožnit osobní přítomnost ve škole a nemá povinnost pro ně zajistit online výuku.

Některá opatření popsaná v manuálu jsou doporučeními, které se školy mají snažit v maximální možné míře dodržet. Také podle Stýblové školám dělá problém především zajištění homogenity a provoz jídelen, v kterých by se měl mimo jiné omezit kontakt různých skupin a neumožnit samoobslužný výdej.

Podle Stýblové v manuálu trochu chybí to, že zaměstnanci škol mají povinnost se testovat stejně jako děti až od začátku září, ve škole ale přitom budou už o týden dříve. Sama pedagogům doporučí, aby si před nástupem do školy nechali test udělat.

Manuál uvítali i oslovení ředitelé základních škol v Praze. Pozitivně hodnotí v mnohých případech doporučující charakter manuálu či například to, že děti nebudou při výuce mít v lavicích nasazenou ochranu nosu a úst. Kladně ředitelé hodnotí mimo jiné to, že dříve kritizovaná homogenita skupin je nyní pouze doporučená. Podle ředitelů ji totiž bylo obtížné zajistit například v hodinách výuky cizích jazyků. "Budeme se snažit homogenitu v těch oblastech, kde to bude možné, zachovat. Obtížné to bude ale třeba u zájmových činností a kroužků," řekla ČTK ředitelka ZŠ Petřiny v Praze 6 Jana Kindlová.

Kladné ohlasy u ředitelů pražských ZŠ zaznamenala i možnost výběru typu testů, kterými se bude ve školách testovat. V mnohých pražských ZŠ se bude testovat PCR testy, které si budou školy zajišťovat samy nebo s pomocí svého zřizovatele. PCR testy budou nejspíše podstupovat například žáci a pracovníci škol v Praze 6 a v Praze 9. Podle mluvčího Prahy 6 Jiřího Hannicha využije k testování na covid-19 PCR testy 13 základních škol, které radnice zřizuje. Dvě základní školy, které Praha 6 zřizuje, budou používat testy antigenní, které do škol dodá stát. S vysokou pravděpodobností budou PCR testy i ve školách, které zřizuje Praha 9. "V našich školách budeme na 95 procent začátkem září děti testovat PCR testy," uvedl dnes starosta deváté pražské městské části Tomáš Portlík (ODS).

Podle oslovených ředitelů pražských ZŠ by ve školách, které řídí, mělo být netestovaných žáků minimum. Netestovaní žáci, kteří mimo jiné nebudou moci při výuce roušku nebo respirátor snímat, se podle ředitelů budou počítat spíše na jednotky. Ředitelka ZŠ Věry Čáslavské v Praze 6 Helena Patáková uvedla, že je obvyklejší, že žáci jsou na covid-19 otestováni mimo školu například v odběrových místech v nemocnicích nebo laboratořích, než že by test zcela odmítli podstoupit.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

V Německu chtěli útočit teenageři inspirovaní Islámským státem. Policie zakročila

Německá policie zadržela trojici teenagerů, které podezřívá z toho, že motivováni islámským extremismem plánovali teroristický útok. Dospívající děti měli glorifikovat organizaci Islámský stát, podle DW chtěli útočit na křesťany a strážce zákona. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy